Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Ustawodawca polski przyjął projekt ustawy o wzmocnieniu kontroli państwa nad szkołami | Polska

Published

on

PolskaNiższa izba parlamentu uchwaliła ustawę rządzącej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która zaostrzy rządową kontrolę nad szkołami, co zdaniem krytyków może ograniczyć dostęp do edukacji na temat osób LGBT i praw reprodukcyjnych.

Ustawa została przyjęta w czwartek 227 głosami za i 214 przeciw i jest obecnie przygotowywana do Senatu.

PiS twierdzi, że potrzebne są zmiany, aby chronić dzieci, ale przeciwnicy przekonują, że są one częścią szerszego dążenia do wyeliminowania liberalnych wartości z życia publicznego.

Ostrzegają, że prawo ograniczy prawo rodziców do decydowania o edukacji swoich dzieci i zwiąże ręce administracji szkolnej.

Zgodnie z nową ustawą, zajęcia pozalekcyjne prowadzone w szkołach przez organizacje pozarządowe muszą być zatwierdzone przez inspektora powołanego przez rząd. Prawo ułatwiłoby też zwolnienie dyrektorów szkół.

Minister edukacji Przemysław Czarnek powiedział, że regulatorzy powinni mieć prawo do blokowania programów, które mogą „zagrażać moralności dzieci”, zwłaszcza jeśli chodzi o edukację seksualną.

Lewicowa posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powiedziała na Twitterze, że Czarnek „pracuje nad upolitycznieniem polskich szkół”, zamiast walczyć z depresją czy skrajną biedą wśród polskich dzieci.

Od czasu objęcia władzy w 2015 roku nacjonalistyczny rząd wprowadził szereg reform edukacyjnych, które podkreślały potrzebę obrony tradycyjnych wartości chrześcijańskich i uczenia dzieci, by były dumne z polskiej historii.

Projekt zostaje odrzucony w zdominowanym przez opozycję Senacie. W takim razie wróciłby do niższej izby parlamentu na kolejne głosowanie, a jeśli uzyska zgodę, uda się bezpośrednio do sojusznika PiS, prezydenta Andrzeja Dudy. Doradca Dudy powiedział w czwartek, że prezydent wkrótce spotka się z Czarnekiem w celu omówienia sprawy.

READ  Finał Ligi Europy w Polsce z udziałem 9500 widzów
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.