Connect with us

Gospodarka

Zakaz handlu w niedzielę. Projekt KO

Published

on

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę, przynajmniej na czas trwania pandemii i 90 dni po jej zakończeniu, oraz odszkodowania dla firm, które zostały zamknięte na skutek decyzji rządu – to niektóre z założeń projektu wypracowanego przez senatorów koalicji obywatelskiej. Jednocześnie zaproponowano wprowadzenie gwarancji dla pracowników co najmniej dwóch wolnych niedziel przez cztery kolejne tygodnie.

– (Ustawa – red.) Ma pomóc polskim obywatelom, przedsiębiorcom i pracownikom przetrwać coraz bardziej pogarszający się kryzys nie tylko pandemiczny, ale także ekonomiczny – powiedział KO-senator Marcin Bosacki i zapowiedział swoje złożenie marszałkowi na konferencji prasowej w poniedziałek. Senat Tomasza Grodzkiego o projekcie nowelizacji ustawy o rozwiązaniach szczególnych w czasie pandemii COVID-19.

Bosacki powiedział, że w projekcie przygotowywanym przez grono senatorów, w tym Adama Szejnfelda (KO) od kilku tygodni, Koalicja Obywatelska postulowała m.in. zniesienie niedzielnego zakazu handlu, ale także „łatwiejsze zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez firmy dla mikroprzedsiębiorców lub potrzeba szybszych i skuteczniejszych odpowiedzi urzędów na zapytania obywateli, zapytania od wnioskodawców ”.

– Wystarczająco dużo, aby narazić obywateli, wystarczająco, by narazić klientów na choroby. Wystarczająco dużo, aby stworzyć gigantyczne kolejki przed sklepami, zwłaszcza w weekendy, zwłaszcza przed niedzielą. Wystarczająco dużo, aby zmusić pracowników do pracy wieczorami, w nocy, a często nawet 24 godziny na dobę. Dość zakazu handlu w niedzielę – powiedział senator Szejnfeld.

Powiedział, że KO chce „zawiesić zakaz handlu w niedzielę przynajmniej na czas trwania pandemii i 90 dni po niej”. Podkreślił, że ze zniesieniem zakazu handlu w niedzielę KO chce wprowadzić „obowiązek, gwarancję dla pracowników co najmniej dwóch wolnych niedziel w ciągu czterech kolejnych tygodni”.

Shutterstock

odszkodowanie

Inny KO proponuje, jak powiedział Szejnfeld, gwarancje odszkodowań „dla firm zamkniętych przez urząd”. – Jeśli firma nie zostanie zamknięta z własnej woli, nie na podstawie własnej decyzji biznesowej, ale decyzji Wojewody Prezesa Rady Ministrów, poniesie z tego tytułu szkody (…), jeśli Polska ma być państwem konstytucyjnym, to musi otrzymać odszkodowanie Gwarantujemy temu przedsiębiorcy – powiedział senator KO.

Stwierdził, że KO mówi o „rekompensacie”. – Bo tutaj nie zapewniamy odszkodowania za wszystko, ale za poniesione lub poniesione koszty stałe, a mianowicie wynagrodzenie, czynsz, leasing, energię itd. – wyjaśnił.

Podobna propozycja dotyczy – jak informował – najmniejszych firm. – Chcemy, żeby w czasie pandemii mogli zaprzestać działalności, jeszcze nie. Wielu z nich będzie musiało zamknąć swoje firmy i zwolnić pracowników, jeśli pandemia się rozwinie. Nie chcemy tego – podkreślił.

Według niego, w czasie takiego „zagrożenia” mikroprzedsiębiorstwa mogłyby zaprzestać działalności, pracownicy nie byliby bezrobotni, ale mieliby w tym czasie przestoje; wtedy firma mogłaby przywrócić działalność, a tym samym pracę swoich pracowników.

Szejnfeld wspomniał także o postulacie „indywidualnej wykładni prawa dla każdego obywatela”, którą nazwał „przyjazną dla obywatela wykładnią obowiązku prawnego”. Przypomniał, że obecnie takie rozwiązanie dotyczy tylko przedsiębiorców w polskim prawie.

– Jeśli ktoś nie prowadzi firmy, nie może zapytać urzędu, jak wywiązać się ze swoich zobowiązań. A jeśli otrzyma odpowiedź na taką prośbę, nie ma z tym żadnych konsekwencji. Nie ma takich opcji. Chcemy to wprowadzić – wyjaśnił.

Szejnfeld wyraził oczekiwanie, że PiS poprze inicjatywę KO, a Bosacki, że Senat zajmie się tym projektem na kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się w październiku.

Bez handlu

Ustawa ograniczająca obrót w niedzielę obowiązuje od marca 2018 roku. W 2020 roku zakaz handlu będzie obowiązywał nie tylko w najbliższe dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, tj. H. 13 i 20 grudnia.

Prawo przewiduje katalog 32 wyjątków. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, stacjach benzynowych, kwiaciarniach, kioskach i kawiarniach.

Za zniesienie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości 1 tys. Do 100 000 zł. Zł, aw przypadku uporczywego łamania prawa – kara za ograniczenie wolności.

Główne źródło zdjęć: Shutterstock

READ  Polska nie zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp, mówi prezes banku centralnego By Reuters
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *