Connect with us

Gospodarka

Eksport rosyjskiego gazu ziemnego do Europy spada do minimum od 40 lat

Published

on

Eksport rosyjskiego gazu ziemnego do Europy spada do minimum od 40 lat

ANKARA

Rosyjski eksport gazu ziemnego rurociągami do Unii Europejskiej (UE) i Wielkiej Brytanii spadł o prawie 40% w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2022 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r., podała we wtorek amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA).

Eksport gazu ziemnego spadł o prawie 50% w porównaniu z okresem od 2017 do 2021 r., podała MAE, powołując się na dane Refinitiv Eikon.

Krajowy eksport spadł do 1,2 miliarda stóp sześciennych dziennie (bcf/d) w połowie lipca, najniższego poziomu od prawie 40 lat, podała agencja.

Według Eurostatu w latach 2016-2020 Rosja odpowiadała za około jedną trzecią dostaw gazu do UE i Wielkiej Brytanii za pośrednictwem rurociągów.

Rosja eksportuje gaz ziemny do UE i Wielkiej Brytanii przez trzy główne korytarze rurociągów, które wraz z mniejszymi interkonektorami zapewniają około 16 bcf/d przepustowości gazociągów importowych, wynika z danych rosyjskiego giganta energetycznego Gazpromu.

Jednym z takich korytarzy rurociągu jest podmorski rurociąg Nord Stream 1, biegnący przez Morze Bałtyckie do Niemiec oraz dalej do Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii i innych krajów europejskich.

Pozostałe nitki gazociągu biegną przez Białoruś do Polski i Niemiec oraz przez Ukrainę, gdzie gazociąg rozgałęzia się do Czech i Austrii i transportuje gaz ziemny do krajów północnej i południowej Europy.

Eksport rosyjskich gazociągów do UE i Wielkiej Brytanii spada od 2020 roku, początkowo ze względu na spadek popytu w Europie związany z COVID.

W połowie 2021 r. Rosja zaczęła ograniczać eksport gazu ziemnego do Europy wyłącznie do długoterminowych wielkości umownych i zakończyła sprzedaż na rynku spot. Eksport rosyjskiego gazu ziemnego do UE i Wielkiej Brytanii wynosił średnio 16,0 bcf/d w 2019 r., 12,4 bcf/d w 2020 r. i 10,9 bcf/d w 2021 r.

Największy spadek rosyjskiego eksportu nastąpił poprzez rurociąg Nord Stream 1 do Niemiec. Eksport rurociągów spadł w lipcu do 1,4 bcf/d, co stanowi zaledwie 20% przewidywanej przepustowości 5,6 bcf/d. Dostawy Rosji do Niemiec przez Białoruś i Polskę również znacznie spadły od października ubiegłego roku.

Przepływy rurociągami z Rosji do Słowacji do tej pory w 2022 r. wynosiły średnio 1,8 bcf/d w porównaniu z poprzednią średnią pięcioletnią wynoszącą 4,2 bcf/d w tym samym okresie. Przepływy rurociągów zmniejszyły się po części z powodu zamknięcia tłoczni gazu ziemnego na Ukrainie.

Dostawy rosyjskiego gazu ziemnego do Polski i krajów sąsiednich przez Białoruś wynosiły średnio 0,9 bcf/d od stycznia 2021 do kwietnia 2022 i od tego czasu spadły do ​​0,2 bcf/d.

Aby zrównoważyć niższy eksport gazociągów z Rosji, UE i Wielka Brytania importowały w tym roku rekordowe ilości skroplonego gazu ziemnego (LNG), zwłaszcza z USA.

Strona internetowa Agencji Anadolu zawiera tylko część wiadomości oferowanych abonentom w systemie AA News Broadcasting System (HAS), w formie skróconej. Skontaktuj się z nami w sprawie opcji subskrypcji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *