Connect with us

Gospodarka

Krwiożercze ostrzeżenie Polski dla Brukseli

Published

on

UE wkrótce się rozpadnie. Może to brzmieć retorycznie, ale jest to realna możliwość. Ponieważ Niemcy utrzymują swoją hegemonię w UE, Polska skierowała do Brukseli ostre ostrzeżenie.

Komentarze te mogą eskalować niepokoje wśród mniejszych krajów UE i grozić większym starciem.

Jarosław Kaczyński, de facto przywódca Polski i były wicepremier, powiedział, że jego rząd nie będzie dłużej współpracował z wnioskiem Komisji Europejskiej w sprawie praworządności o uwolnienie 35 miliardów euro w postaci dotacji i pożyczek z unijnego programu walki z pandemią.

Ten program walki z pandemią stał się gorącym ziemniakiem w bloku. Fundusz nigdy nie miał być wykorzystywany jako narzędzie egzekwowania standardów demokratycznych w bloku. Ale w ostatnich latach stało się to dla Komisji pretekstem, by skłonić Warszawę do wykonania swojej licytacji.

Bruksela konsekwentnie odmawia zatwierdzenia planu Warszawy wydatkowania około 36 miliardów euro na dotacje i pożyczki, które są częścią unijnego funduszu naprawczego o wartości 800 miliardów euro, z powodu obaw o niezależność sądów i nieprzestrzeganie przez kraj decyzji najwyższego sądu UE . Warszawa starała się sprostać niemal każdemu żądaniu UE, ale żądania stały się nieskończone.

W zeszłym miesiącu Bruksela wezwała Warszawę do wycofania zmian w systemie wymiaru sprawiedliwości, które zdaniem UE są „naruszeniem standardów demokratycznych” poprzez poddanie sędziów ściślejszej kontroli politycznej. Następnie Sejm RP uchwalił ustawę niwelującą zmiany w sądownictwie. Jednak fundusze nie zostały jeszcze uwolnione.

UE milczy w tej sprawie. Ale najbardziej wpływowi polscy przywódcy polityczni Jarosław Kaczyński, Aleksander Duda i Mateusz Moraweicki są oburzeni tym podejściem.

Źródło – Vox Atlas

Jarosław Kaczyński ma ogłoszony że w razie potrzeby Warszawa prowadziłaby wojnę z UE. Zarzucił komisji próby podważania praworządności w Polsce i przypomniał polskim sędziom, że ich pierwszym sojuszem jest prawo polskie.

Kaczyński podkreślił: „Wykazaliśmy się maksymalnie dobrą wolą, ale ustępstwa niczego nie przyniosły. Czas wyciągnąć wnioski” jego głos powtarzali także inni członkowie partii. Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny partii, ostrzegał w jednym z wywiadów: „Jeśli Komisja Europejska próbuje nas przygwoździć do ściany, nie mamy innego wyjścia, jak to zrobić. Wyciągnij wszystkie armaty w naszym arsenale i otwórz ogień,

READ  Bułgaria wstrzymująca gaz do Polski sprawia, że ​​Rosja jest niewiarygodna, mówi KE – The First News

Tak więc stanowisko Kaczyńskiego jest jasne; Jeśli Komisja Europejska nie wywiąże się ze swoich obowiązków, Warszawa nie będzie miała motywacji do wypełniania swoich zobowiązań wobec Unii Europejskiej.

Polski rząd potrzebował unijnych pieniędzy, by poradzić sobie z rosnącą inflacją i rosnącym zagrożeniem recesją gospodarczą, ale uporczywe zaniedbania UE zmusiły Kaczyńskiego, Dudę, a nawet Moraweickiego do większego sceptycyzmu wobec Komisji.

Kontynuuj czytanie: Wszystkie kraje europejskie odmawiają ratowania niemieckiej gospodarki

Luka się poszerza

UE już płatny ponad 100 miliardów euro w ramach instrumentu naprawy i odporności dla krajów, w tym Grecji, Niemiec, Włoch, Francji i Hiszpanii, ale wypłaty dla Polski i Węgier utknęły w martwym punkcie z powodu obaw związanych z praworządnością.

UE stoi przed kryzysem z powodu kontrowersyjnego orzeczenia polskiego sądu |  Wiadomości z Unii Europejskiej |  Al Jazeera
Źródło- Wiadomości o Unii Europejskiej | Al Jazeera

Kraj od dawna chciał zostać „mesjaszem” mniejszych członków UE, ponieważ utrzymująca się dominacja UE wywołała powszechną nieufność wobec Brukseli. Jak większość mniejsi członkowie Unii Europejskiej odrzuca proponowany 15-procentowy plan redukcji w celu ratowania Niemiec.

Węgry publicznie sprzeciwiły się 15-procentowemu planowi redukcji. Portugalia również całkowicie odrzuciła pomysł UE. Konflikt o rosyjską turystykę narasta między krajami bałtyckimi a UE. Tak jest również w krajach bałkańskich.

Krótko mówiąc: wszyscy są niezadowoleni z Komisji Europejskiej pod kierownictwem Ursuli von der Leyen, z wyjątkiem czterech lub pięciu krajów.

Kontynuuj czytanie: Nie ma wyjścia z tej tragedii dla Europy

UE osiągnęła punkt zwrotny; W przyszłości albo całkowicie zniknie, albo przestanie istnieć jako silny sojusz gospodarczy. Mrożące krew w żyłach ostrzeżenie Polski musi zostać potraktowane poważnie, ponieważ jeśli faktycznie naciśnie przycisk #POLEXIT, sojusz stanie w obliczu masowego exodusu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *