Connect with us

Gospodarka

Eksport Pakistanu na główne rynki wzrósł o 13 procent

Published

on

ISLAMABAD: Według Ministerstwa Handlu Pakistan odnotował dwucyfrowy wzrost eksportu do Chin, Niemiec, Holandii i Polski w ostatnim roku obrotowym 2020/21, pomimo wyzwań związanych z COVID.

Eksport do Chin wzrósł o ponad 13 procent w ostatnim roku podatkowym 2020/21 do 2,3 miliarda dolarów amerykańskich w porównaniu z 1,7 miliarda dolarów w poprzednim roku fiskalnym. Eksport do Niemiec wzrósł o 19 proc. do 1,5 mld USD w porównaniu z 1,3 mld USD wcześniej. Eksport do Holandii wzrósł o 23 procent do 1,2 miliarda dolarów z poprzedniego 1 miliarda dolarów. Eksport do Polski wzrósł o 28 proc. do 308 mln USD.

„Eksport rozwinął się całkiem dobrze na naszych głównych rynkach. Eksporterzy osiągnęli to pomimo problemów spowodowanych pandemią COVID-19 i zasługują na to, aby to pochwalić ”- napisał doradca handlowy Razak Dawood na Twitterze. Pochwalił także urzędników ds. handlu i inwestycji za ich wysiłki i wezwał ich do dalszego zwiększania udogodnień dla eksporterów.

W ubiegłym roku blokady związane z COVID-19 spowolniły gospodarkę i wywarły presję na salda budżetowe krajów ze względu na koszty opieki zdrowotnej. W przypadku niektórych gospodarek, takich jak Pakistan, zakłócenie w łańcuchu dostaw otworzyło możliwości biznesowe, ponieważ zamówienia eksportowe zostały przekierowane przez regionalnych konkurentów, którzy zostali stosunkowo mocno dotknięci.

Eksport do Wielkiej Brytanii wzrósł o 33 procent w zeszłym roku fiskalnym do 2,025 miliardów dolarów z 1,526 miliardów dolarów w poprzednim roku podatkowym, co stanowi wzrost o 499 milionów dolarów.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska są nadal najważniejszymi rynkami dla Pakistanu. Tylko w lipcu i maju eksport do Stanów Zjednoczonych wzrósł z 3,6 mld USD do 4,5 mld USD. Dla porównania eksport do Chin wzrósł od lipca do maja o 1,8 mld USD, w porównaniu z 1,5 mld USD w tym samym okresie ubiegłego roku. Eksport do Niemiec wzrósł z 1,2 mld USD do 1,4 mld USD.

READ  Czarny piątek jest coraz bliżej. Kiedy jest największe święto sprzedaży w Polsce?

Podczas gdy pakistański eksport do Chin rósł szybciej niż pakistański eksport do reszty świata, pakistański import z Chin rósł jeszcze szybciej, według Pakistan Business Council (PBC).

Źle wynegocjowana umowa o wolnym handlu w 2007 r. doprowadziła, zdaniem analityków, do rosnącego deficytu handlowego. Kraj nie mógł uzyskać dostępu ani dla swoich produktów, które lepiej nadawały się na eksport do Chin, ani dla importu z drugiej co do wielkości gospodarki świata, co przyczyniło się do przedwczesnej dezindustrializacji Pakistanu.

Druga faza chińsko-pakistańskiej umowy o wolnym handlu (CPFTA) z lat 2019-2024 weszła w fazę realizacji 1 stycznia 2020 r.

„Dobrze wynegocjowana, CPFTA-2 powinna znacznie poprawić dostęp pakistańskich eksporterów do rynku importu o wartości 2 bilionów dolarów w Chinach, pomagając rozwiązać gwałtownie rosnący deficyt handlowy tego kraju” – powiedział PBC.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *