Connect with us

Gospodarka

Polski Tusk wraca na front, by walczyć ze starym wrogiem Kaczyńskim. konkurować

Published

on

Były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powrócił na szczyt polskiej polityki w sobotę (3 lipca) i został przewodniczącym największej partii opozycyjnej, co ożywiło pojedynek z jego wieloletnim przeciwnikiem Jarosławem Kaczyńskim. pisać Alan Charlisz i Anna Koper.

Dla wielu członków liberalnej Platformy Obywatelskiej (PO) współzałożonej przez Tuska chodzi o nic innego jak o przyszłość Polski w Unii Europejskiej.

Wybory zaplanowane na 2023 r. zadecydują o tym, czy rządząca nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) kierowana przez Kaczyńskiego będzie kontynuować spory z Brukselą o takie kwestie, jak reformy sądownictwa, które zdaniem UE ograniczą niezawisłość sędziów i osób LGBT. Podważaj prawa.

„Platforma obywatelska jest niezbędna, jest wykorzystywana jako siła, a nie jako przypomnienie o wygraniu walki o przyszłość z PiS” – powiedział Tusk na zjeździe PO w Warszawie. „Bez Platformy Obywatelskiej nie ma szans na wygraną i tak mówi nam nasza historia”.

Rywalizacja Tuska i Kaczyńskiego jest zarówno głęboko osobista, jak i emblematyczna dla rozłamu między proeuropejskim liberalizmem gospodarczym i społecznym PO a konserwatywnymi wartościami społecznymi i lewicową gospodarką PiS, która w dużej mierze kształtuje krajobraz polityczny Polski.

W przemówieniu wygłoszonym w sobotę na zjeździe PiS w Warszawie – gdzie został ostatnio wybrany liderem – Kaczyński przeciwstawił poprawę poziomu życia pod rządami PiS elitarności, która poprzedzała jego rządy.

„Ta grupa (elita) powinna dominować… (i) wszyscy inni powinni zgodzić się na skromne, biedne, a czasem nieszczęśliwe życie” – powiedział.

„Przywróciliśmy ludzką godność, godność pracy poprzez podwyżkę płac, bardzo znaczny wzrost emerytur i podniesienie płacy minimalnej”.

ROZMOWY TRÓJSTRONNE

Były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka witają publiczność podczas konferencji partyjnej największej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej w Warszawie, 3 lipca 2021 r. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta via REUTERS

Ogłoszenie powrotu Tuska nastąpiło po rozmowach za zamkniętymi drzwiami nowego przywódcy, jego poprzednika Borysa Budki, z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, również awansowanym na kierownictwo.

Tusk, który był przewodniczącym Rady Europejskiej w latach 2014-2019, pomógł Unii Europejskiej przejść przez burzliwy okres naznaczony Brexitem i kryzysem migracyjnym.

READ  Niemieckie mosty do Rosji podzieliły Europę

Jako pierwszy premier w postkomunistycznej historii, który wygrał dwie kadencje w Polsce, kierował PO w rządzie w latach 2007-2014.

W czasie światowego kryzysu finansowego Polska pod przywództwem Tuska uniknęła recesji, ale rząd był coraz częściej postrzegany jako nieobecny w problemach młodszych i mniej zamożnych Polaków.

Tusk zmierzy się z tym problemem po powrocie do polskiej polityki, jako że partia, według niektórych analityków, miała trudności z określeniem swojej agendy i dotarciem do wyborców spoza swojego burżuazyjnego, miejskiego elektoratu, aby osiągnąć rekordowo niskie wyniki w sondażu krajowym.

„Największa partia opozycyjna przechodzi największy kryzys w swojej historii… Wielu wyborców, którzy nie lubią PiS, nie chce też głosować na PO” – mówi Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

PO, której koalicja obywatelska ma 126 posłów w polskim parlamencie na 230 w koalicji rządzącej, zajęła trzecie miejsce w sondażach partii Polska 2050 katolickiego dziennikarza Szymona Hołownia, którego centroprawicowy program jest dobrze przyjmowany przez wiele środowisk PO. wyborcy naciskali.

Ponadto wielu młodszych wyborców uważa stanowisko partii w kwestiach dzielących, takich jak aborcja i prawa LGBT, za nadmiernie ostrożne.

Jednak PiS walczy też o utrzymanie coraz bardziej podzielonej koalicji Zjednoczonej Prawicy, a jej sondaże w tym roku spadły.

Ostatnio trzech posłów opuściło partię w związku z walką o władzę nad jej sztandarowym programem „Polski Deal”, co według partii oznacza, że ​​większość Polaków płaci niższe podatki, ale to, co mówią krytycy, stawia właścicieli małych firm i klasę średnią wada.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *