Connect with us

Gospodarka

Rząd rumuński ratyfikuje umowę o współpracy obronnej z Polską

Published

on

Rząd rumuński ratyfikuje umowę o współpracy obronnej z Polską

Rumuński rząd jest gotowy do ratyfikacji Umowy o współpracy w zakresie przemysłu obronnego z Polską, aby zapewnić wspólny rozwój, zakup lub modernizację sprzętu wojskowego oraz wzmocnienie więzi między obydwoma krajami.

Umowa została podpisana w Warszawie na początku tego roku podczas wizyty premiera Rumunii Nicolae Ciucă. Podpisanie zbiegło się z innymi Doradztwo biznesowe między rumuńskimi urzędnikami, zwłaszcza ministrem przedsiębiorczości i turystyki Constantin-Daniel Cadariu, a polskimi odpowiednikami, w tym ministrem rozwoju gospodarczego i technologii Piotrem Nowakiem.

Pierwsze podpisanie umowy nastąpiło tydzień po inwazji Rosji na Ukrainę.

Po ratyfikacji umowy oba kraje Europy Wschodniej będą ściśle współpracować w dziedzinie obronności. Umowa wzmocni także więzi gospodarcze. Obroty handlowe między Polską a Rumunią osiągnęły w 2021 r. 8,6 mld euro po gwałtownym wzroście importu między obydwoma krajami Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Współpraca Rumunii i Polski w przemyśle obronnym obejmuje badania, rozwój, produkcję, konserwację i modernizację systemów uzbrojenia, amunicji i innego sprzętu wojskowego. Będzie również promować wspólne zakupy, produkcję i sprzedaż produktów przemysłu obronnego. Ponadto umowa spowoduje, że obie strony podzielą się informacjami na temat korzystania z nowych urządzeń.

Umowa obronna wpisuje się w dążenie Bukaresztu i Warszawy do zacieśnienia współpracy między państwami wschodniej flanki NATO. Częścią tego samego przedsięwzięcia jest także format Bukareszt 9, uruchomiony z inicjatywy prezydentów Rumunii i Polski, odpowiednio, Klausa Iohannisa i Andrzeja Dudy. Organizacja, widziana w wyniku aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, zrzesza członków NATO i UE, którzy przed 1989 rokiem byli częścią bloku wschodniego.

[email protected]

(Źródło zdjęcia: Dreamstime.com)

READ  Pięćdziesiąt lat później Proces Helsiński stanowi punkt zwrotny dla praw człowieka w Europie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *