Connect with us

Gospodarka

SZYBKIE MYŚLENIE: UE daje Ukrainie szansę na członkostwo. Co dalej z Kijowem?

Published

on

SZYBKIE MYŚLENIE: UE daje Ukrainie szansę na członkostwo.  Co dalej z Kijowem?

Szybkie myślenie

23 czerwca 2022 r. • 17:36 czasu wschodniego

SZYBKIE MYŚLENIE: UE daje Ukrainie szansę na członkostwo. Co dalej z Kijowem?

Poprzez
Rada Atlantycka

TYLKO JEDEN

Czy dołączą do klubu? Ukraińcy odetchnęli w czwartek z ulgą po tym, jak dwudziestu siedmiu przywódców Unii Europejskiej jednogłośnie potwierdziło status Ukrainy (i sąsiedniej Mołdawii) jako kandydatów do wstąpienia do bloku. To ważny symboliczny gest w czasie, gdy Ukraina jest atakowana przez Rosję – ale też nie jest to skończona umowa dla Kijowa. Nasi eksperci oddają nastrój panujący na kontynencie i badają, jak może wyglądać długa droga Ukrainy.

DZIŚ ODPOWIEDŹ EKSPERTÓW DZIĘKI uprzejmości

KONIEC OD POCZĄTKU

  • Pomimo wielkiego zwycięstwa moralnego Ukrainy – która wystąpiła o członkostwo w UE wkrótce po inwazji Rosji –Piotr ostrzega, że ​​chociaż Kijów jest „przekonany” o pomyślnym przejściu do rozmów akcesyjnych, w tym czasie zostaną określone warunki członkostwa kraju kandydującego, Cała ciężka praca jeszcze przed nami. Ten ruch „nie oznacza nawet otwarcia negocjacji akcesyjnych”, powiedział nam, dodając, że „Państwa członkowskie UE muszą zgodzić się na negocjacje akcesyjne tak samo jednostronnie, jak robią to dzisiaj”.
  • melinda Przypomina, że ​​kandydatura Kijowa może zostać w każdej chwili zawieszona, jeśli nie przeprowadzi on licznych reform politycznych i gospodarczych, przede wszystkim wykorzenienia korupcji, których domaga się UE. „Zazwyczaj przejście krajów ze statusu kandydata do statusu pełnego członka zajmuje lata, co oznacza, że ​​Ukraina będzie musiała przyspieszyć reformy, jeśli chce pozostać członkiem, jednocześnie trzymając Rosjan z dala”.

Subskrybuj alerty e-mail o szybkim myśleniu

W RAMACH DEBATY

  • Piotr mówi, że pochopna kandydatura Kijowa rozgniewała niektóre kraje Bałkanów Zachodnich, takie jak Bośnia i Hercegowina, które same wciąż czekają na uzyskanie statusu kandydata do UE. „Z tego, co usłyszałem z Brukseli, dyskusje w Radzie trwały dłużej niż oczekiwano”, ponieważ kilku przywódców europejskich wyraziło te zastrzeżeniaon powiedział nam, dodając, że zwolennicy Ukrainy w Brukseli uważają, że „Kijów nie powinien paść ofiarą tych skarg”.
  • A ci, którzy wciąż boją się kosztów finansowych kandydatury Ukrainy, powinni zastanowić się nad jednym: Piotr radzi: Bruksela i tak otworzy portfel na odbudowę Ukrainy. „To, co napłynęłoby na Ukrainę w ramach jej kandydatury do UE, byłoby tylko ułamkiem tego, co UE powinna zaoferować dla powojennej odbudowy” w kraju.
  • Podczas obrad nie zabrakło również miłych niespodzianek, melinda powiedział, jak otrzymał zielone światło od holenderskiego premiera Marka Rutte – którego ludzie odrzucili umowę Ukraina-UE w referendum w 2016 r. większością mniej więcej dwóch do jednego. „Jest gotów zmierzyć się z krótkotrwałym bólem politycznym, jeśli postępuje słusznie moralnie” Powiedziała nam.

STRACH Z PRZODU

  • Cichy, melinda Ostrzega nas, że Ukraińcy naprawdę niepokoją się, że pojawia się „zmęczenie współczuciem” – nawet w państwach pierwszej linii UE, z których właśnie wróciła. „W ośrodku humanitarnym, który odwiedziłem w Polsce, darowizny spadły o 80 procent”.
  • Tymczasem elity polityczne w tych krajach NATO coraz częściej zadają sobie pytanie, czy naprawdę mogą polegać na obronie zbiorowej. „Elity polityki zagranicznej w Wilnie są bardzo zaniepokojone własnym bezpieczeństwem i wielu nie wierzy, że gwarancje zawarte w art. 5 NATO są wystarczające. Chcą wojsk NATO i USA na ziemi”.

Kontynuuj czytanie

Powiązani eksperci:
Melinda Haering oraz
Piotr Tuma

Zdjęcie: Tłumy w Brukseli demonstrują, że Ukrainie przyznano status kandydata do Unii Europejskiej 23 czerwca 2022 r. Zdjęcie: Nicolas Landemard/Le Pictorium via REUTERS

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *