Connect with us

Gospodarka

Dlaczego UE interesuje konflikt konstytucyjny Polski

Published

on

Dlaczego UE interesuje konflikt konstytucyjny Polski

Odblokuj Editor’s Digest za darmo

Ten artykuł jest wersją internetową naszego biuletynu Europe Express. Zaloguj się tutaj Aby newsletter był wysyłany bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej w każdy dzień powszedni i sobotę rano

Dzień dobry Oto kilka wiadomości: władze belgijskie wszczęły śledztwo w sprawie flamandzkiego skrajnie prawicowego polityka, który, jak ujawniliśmy w zeszłym miesiącu, był przez lata molestowany jako pracownik chińskiego wywiadu.

Dziś wyjaśniamy chaos polityczny w Polsce i jego konsekwencje dla Brukseli, a ambasador Egiptu przy UE opowiada, czego Kair oczekuje od proponowanego pakietu wsparcia gospodarczego z Brukseli.

Polskie pandemonium

Wybuchowa polityka Polski odbiła się wczoraj echem w Brukseli, gdy spór konstytucyjny między nowym premierem Donaldem Tuskiem a wieloletnim prezydentem Andrzejem Dudą przyjął kolejny obrót, a stawką były także miliardy euro w zamrożonych funduszach UE. pisać Andy’ego Boundsa I Rafał Minder.

Kontekst: Duda, kandydat poprzedniej rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), walczy o uwolnienie dwóch parlamentarzystów PiS, którzy w zeszłym miesiącu zostali skazani na karę więzienia, ale na początku tygodnia szukali schronienia w pałacu prezydenckim Dudy. Duda twierdzi, że policja w ogóle nie powinna była ciągnąć pary z jego pałacu do więzienia, ponieważ w 2015 roku udzielił im ułaskawienia.

PiS jest członkiem grupy ECR w Parlamencie Europejskim, co doprowadziło do eskalacji problemu na poziom unijny. „Godność instytucji prezydenta państwa członkowskiego UE została rażąco naruszona, co narusza jego konstytucję i szkodzi demokracji” – stwierdziła wczoraj ECR.

Jak na ironię, PiS próbuje odwrócić sytuację Tuska, jeśli chodzi o praworządność w Polsce. Partia organizuje dziś w Warszawie protest uliczny w obronie konstytucji przed rzekomymi atakami Tuska po latach oskarżania samego PiS przez Brukselę i Tuska o niszczenie praworządności.

READ  Książę William zachwyca fanów w restauracji „Queer Space” w Polsce: „Kochamy sojusznika”

Ignorując wcześniej żądania Brukseli i orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, PiS chce teraz, aby UE interweniowała i pomogła zablokować reformy Tuska oraz zapobiec pójściu do więzienia parlamentarzystów.

„Proszę przedstawicieli organizacji międzynarodowych – zwłaszcza instytucji Unii Europejskiej – o zajęcie jasnego stanowiska w sprawie tego strasznego obrotu wydarzeń” – powiedział wczoraj były premier PiS Mateusz Morawiecki.

Ale Andrzeja Halickiego, szef delegacji Platformy Obywatelskiej Tuska w Parlamencie Europejskim, powiedział FT, że zarzuty PiS są bezpodstawne. „To nie są więźniowie polityczni. Jesteś winny. Musimy odbudować sprawiedliwość [in Poland].”

Halicki, który jak wielu Polaków zafiksowany jest na bieżących doniesieniach ze swojego kraju, które ogląda w swoim biurze na gigantycznym telewizorze, przewidział, że rząd Tuska wkrótce przyjmie przepisy regulujące niektóre z brukselskich warunków uwolnienia zamrożonych funduszy unijnych Polski.

Zawetowanie i opóźnienie wypłaty środków byłoby „politycznym samobójstwem” – stwierdził.

Chart du jour: Zakręć kran

Po zakrojonej na szeroką skalę inwazji Moskwy na Ukrainę UE w coraz większym stopniu odzwyczaja się od rosyjskiego gazu. Import rosyjskiego LNG do UE w zeszłym roku nieznacznie spadł, co zwiększyło pewność, że blokowi uda się w końcu całkowicie zrezygnować z paliwa Moskwy.

bankomat

Negocjacje między Egiptem a UE w sprawie dodatkowego wsparcia gospodarczego nabierają tempa przed wspólnym spotkaniem pod koniec stycznia. pisać Laurę Dubois I Paola Tamma.

Kontekst: Bruksela i Kair od miesięcy negocjują kompleksowy pakiet wsparcia gospodarczego dla borykającej się z problemami gospodarki Egiptu. Obejmuje to migrację, ponieważ kraje europejskie obawiają się, że niedawne zamachy stanu i konflikty w Afryce Subsaharyjskiej mogą zmusić jeszcze więcej ludzi do ucieczki z regionu. Egipt przyjął już około 9 milionów migrantów.

UE zobowiązała się zapłacić 160 mln euro na wsparcie uchodźców i ochronę granic do 2027 r., ale dla Kairu to nie wystarczy.

Trwa współpraca z UE w zakresie migracji, ale biorąc pod uwagę obciążenie, nie jesteśmy zadowoleni z obecnego poziomu wsparcia finansowego” – powiedział „Financial Times” ambasador Egiptu przy UE Badr Abdelatty.

Wojna w sąsiedniej Strefie Gazy również wzbudziła obawy. Abdelatty powiedział, że Egipt nie przyjmie uchodźców z Gazy w ramach porozumienia stanowiącego „czerwoną linię” dla Kairu.

Jednak migracja to tylko niewielka część negocjacji.

„Potrzebujemy poprawy ogólnych relacji, w tym pomocy rozwojowej. Powinno to obejmować wsparcie gospodarcze, gwarancje inwestycyjne, transfer technologii, miejsca pracy i bezpieczeństwo żywnościowe” – powiedział Abdelatty.

Egipt został szczególnie dotknięty wzrostem cen żywności po inwazji Rosji na pełną skalę na Ukrainę, głównego eksportera zbóż, a zmniejszone dochody z turystyki i Kanału Sueskiego pogłębiły te obawy.

„Gospodarka cierpi z powodu kryzysu ukraińskiego, Covida i sytuacji w Gazie” – powiedział Abdelatty.

Według oficjalnych informacji 23 stycznia odbędzie się posiedzenie Rady Stowarzyszenia Egiptu z UE.

Nie należy się jednak spodziewać żadnych nowych ogłoszeń w sprawie pomocy, dopóki UE nie rozwiąże własnych problemów budżetowych – i nie zdecyduje, ile więcej pieniędzy może przeznaczyć na migrację – na kolejnym szczycie przywódców 1 lutego.

Co warto dzisiaj zobaczyć

  1. Federalny Minister Gospodarki Robert Habeck spotyka się Urzędnicy w Izraelu i Palestynie.

  2. Minister UE ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych poznać.

Przeczytaj to teraz

Polecane dla Ciebie newslettery

Darmowy obiad — Twój przewodnik po globalnej debacie na temat polityki gospodarczej. Zaloguj sie Tutaj

Tajemnice handlowe – Lektura obowiązkowa na temat zmieniającego się charakteru handlu międzynarodowego i globalizacji. Zaloguj sie Tutaj

Czy podoba Ci się Europe Express? Zaloguj się tutaj aby dostawa była prosto do Twojej skrzynki odbiorczej w każdy dzień powszedni o 7:00 CET i w soboty o 12:00 CET. Powiedz nam, co myślisz, chętnie usłyszymy od Ciebie: [email protected]. Bądź na bieżąco z najnowszymi europejskimi historiami @FT Europa

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *