Connect with us

Gospodarka

Sektor handlu detalicznego w Polsce poprawia się w związku z dalszym spadkiem inflacji towarów | Pstryknąć

Published

on

Sektor handlu detalicznego w Polsce poprawia się w związku z dalszym spadkiem inflacji towarów |  Pstryknąć

Realna sprzedaż detaliczna towarów spadła w czerwcu o 4,7% rok do roku (konsensus: -5,0%), po spadku o 6,8% rok do roku w maju. Dane wyrównane sezonowo sugerują, że sprzedaż wzrosła o 0,6% miesiąc do miesiąca, po spadku o ponad 1% w maju. W ujęciu rocznym największy spadek odnotowano w kategorii sprzedaży gazet, książek i pozostałych sklepów specjalistycznych (-17,6% rok do roku). Jedyną kategorią, w której nie zaobserwowaliśmy spadku wolumenu sprzedaży, były farmaceutyki, kosmetyki i wyroby ortopedyczne (0,0% r/r). Implikowany deflator sprzedaży detalicznej kontynuował tendencję spadkową, spadając do 7,1% r/r z 9,2% r/rw maju.

Mamy już prawie wszystkie dane miesięczne za drugi kwartał roku, choć roczne dane dotyczące produkcji przemysłowej, budowlanej i sprzedaży detalicznej były słabsze niż w pierwszym kwartale. Roczna dynamika PKB w drugim kwartale nie odbiegała istotnie od tego, co widzieliśmy w pierwszym kwartale. Najprawdopodobniej pogłębiła się skala spadku konsumpcji prywatnej, a recesja konsumpcji jest jednym z czynników wpływających obecnie na dezinflację, obok spadających cen surowców energetycznych.

Krajowa gospodarka prawdopodobnie osiągnie dno bieżącego cyklu gospodarczego w drugim kwartale, a w drugiej połowie roku prawdopodobnie nastąpi pewne ożywienie, choć raczej powolne. Istotnym elementem jest spadek inflacji i odbudowa realnej siły nabywczej prywatnych gospodarstw domowych. W dalszym ciągu czynnikiem wspierającym wzrost będzie pogarszające się saldo handlu zagranicznego, odzwierciedlone w dodatnim wkładzie eksportu netto do PKB. Znacznie trudniej jest oszacować wpływ zmian w korektach zapasów spółek na działalność. W 2022 r. był to czynnik wspierający PKB (odblokowanie łańcuchów dostaw), ale obecnie znacząco wpływa na wzrost gospodarczy. W całym roku 2023 w dalszym ciągu spodziewamy się wzrostu PKB na poziomie około 1%, przy czym dominuje ryzyko pogorszenia się sytuacji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *