Connect with us

Gospodarka

Saldo obrotów bieżących Polski wzrosło w listopadzie do 1,4% PKB | Pstryknąć

Published

on

Saldo obrotów bieżących Polski wzrosło w listopadzie do 1,4% PKB |  Pstryknąć

W listopadzie nadwyżka na rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego wyniosła 1,3 mld euro (ING: 2,1 mld euro; konsensus: 1,6 mln euro), wobec 2,1 mln euro w październiku (dane skorygowane). Na ogólny wynik złożyły się nadwyżki w saldzie usług (2,9 mln euro), saldzie towarów (0,2 mln euro) oraz deficyty dochodów pierwotnych i wtórnych (łącznie 1,8 mln euro). W ujęciu kroczącym 12 miesięcy nadwyżka na rachunku obrotów bieżących wzrosła do 1,4% PKB z 1,1% PKB po październiku.

Nadwyżka w handlu towarami była efektem większego spadku eksportu (2,1% r/r) niż importu (8,0% r/r), ale listopadowa miesięczna nadwyżka była najniższa w 2023 roku. Nasze prognozy zakładały po pierwsze nieco większy spadek w imporcie. Do niższych obrotów handlowych przyczyniły się m.in. niskie ceny w handlu międzynarodowym, będące efektem aprecjacji złotego (PLN). Towarzyszyła temu stagnacja rozwoju aktywności gospodarczej w kraju i na najważniejszych rynkach eksportowych.

Spadek eksportu związany jest ze osłabieniem popytu zagranicznego, a w szczególności z niekorzystną sytuacją gospodarki niemieckiej, będącej najważniejszym partnerem handlowym Polski. Według Narodowego Banku Polskiego w listopadzie nastąpił spadek eksportu towarów konsumpcyjnych, w tym dóbr trwałego użytku (RTV i AGD). Spadki zanotowano także w eksporcie dóbr pośrednich i kapitałowych, natomiast wyższy niż przed rokiem był eksport sprzętu transportowego. Jak podaje Narodowy Bank Polski, wzrosła sprzedaż na wschód samochodów ciężarowych, autobusów i samochodów osobowych (zarówno nowych, jak i używanych).

Na niższą nominalną wartość importu złożyły się jednak niższe w porównaniu z rokiem poprzednim ceny surowców energetycznych (głównie paliw). Spadł także import komponentów potrzebnych do produkcji nastawionej na eksport. Wzrósł natomiast import sprzętu transportowego (w tym dostawy samolotów i helikopterów). W miarę ożywiania się popytu krajowego, zwłaszcza konsumenckiego, spodziewamy się stopniowej poprawy dynamiki importu.

READ  Godziny dla seniorów. Lidl wprowadza 30 proc. Zniżki dla emerytów

Dzisiejsze dane potwierdzają solidną pozycję zewnętrzną polskiej gospodarki, która pozwala utrzymać złotego na relatywnie mocnym poziomie. Krajowej walucie powinno także sprzyjać ostrożne podejście Narodowego Banku Polskiego do dalszego łagodzenia polityki pieniężnej, przy czym spodziewane są obniżki stóp procentowych zarówno na rynkach bazowych, jak iw regionie CEE. Rynek obstawia obniżki stóp procentowych Fed i EBC o około 125-150 punktów bazowych do końca 2024 roku. Do pozytywnego postrzegania złotego wpływa także perspektywa uwolnienia funduszy unijnych, w tym Recovery & Resilience Fund.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *