Connect with us

Gospodarka

Żubr nie jest już gatunkiem zagrożonym wyginięciem

Published

on

Żubr nie jest już gatunkiem zagrożonym wyginięciem

Dobra wiadomość mogła być trudna do zdobycia w 2020 roku, ale w trudnym i burzliwym roku żubry (Bison Bonasus) zmienił się z wrażliwego na prawie zagrożony dzięki ciągłym wysiłkom na rzecz ochrony.

Wspólne, wieloletnie prace ochronne, w tym World Wildlife Fund (WWF) w Europie Środkowo-Wschodniej i WWF Rumunia, oznaczają, że żubr (Bison Bonasus) – największy ssak lądowy w Europie – stosuje się zgodnie z najnowszą aktualizacją Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) Czerwona Lista Zagrożonych Gatunków.

Populacja żubrów wzrosła z około 1800 w 2003 roku do ponad 6200 w 2020 roku. Oznacza to, że gatunek podniósł klasyfikację IUCN do „bliskiego zagrożenia”.

Rumunia jest jednym z nielicznych krajów, w których żubry wędrują na wolności.



Obecnie żyje ponad 100 żubrów na trzech różnych obszarach Rumunii: w Parku Przyrody Vânători Neamț, w górach Făgăraş i w górach Țarcu. Największa populacja – ponad 65 żubrów – znajduje się w Górach Tarcu, gdzie stado powstało z inicjatywy Rewilding Europe i WWF Romania.

Żywe populacje

Żubr został przetransportowany przez Life Bison Project, partnera WWF, po złożonym procesie selekcji w celu zapewnienia różnorodności genetycznej z rezerwatów i ośrodków hodowlanych w Europie.

Celem projektu Life Bison jest stworzenie żywotnej populacji, która rozmnaża się na wolności i rozwija zarówno bioróżnorodność, jak i zrównoważoną przedsiębiorczość opartą na ekoturystyce, aby lokalne społeczności mogły się rozwijać.

Zespół Life Bison uważnie monitoruje zachowanie żubrów, aby zapewnić im dobre samopoczucie i współistnienie z lokalną ludnością mieszkającą i pracującą w pobliżu odbudowywanego terenu. Żubr to gatunek parasola, który chroni jakość życia innych gatunków w łańcuchu pokarmowym i utrzymuje naturalną równowagę, od której wszyscy jesteśmy zależni. Stał się lokalnym symbolem, który pozwolił miejscowym odkryć na nowo bogactwo otaczającej ich przyrody, wspaniałe krajobrazy, które fascynują turystów poszukujących przygód na łonie natury lub spokoju na wsi.

READ  Virgin Hyperloop pomyślnie przeszedł wstępne testy

„Urodzone na wolności cielęta żubrów i wsparcie lokalnych społeczności są dobrymi wskazówkami, że żubry są jedną z tych ziem przodków. Nie zapominajmy jednak, że gatunek ten wciąż jest zagrożony różnymi wyzwaniami, od utraty siedlisk po niejednoznaczność procesów legislacyjnych ”- mówi Marina Drugă, kierownik projektu Life Bison, WWF Rumunia. „Dlatego wierzymy, że tylko dzięki współpracy możemy zapewnić, że postęp dokonany w ciągu ostatnich 70 lat nie zmniejszy się, ale że widzimy zmianę na lepsze”.

Rzadziej niż czarne nosorożce

Na początku XX wieku żubry występowały rzadziej niż nosorożec czarny i przeżywały tylko w niewoli.

Ponowne wprowadzenie żubra na wolność rozpoczęło się w latach pięćdziesiątych XX wieku, a w Rumunii w 2012 roku. Obecnie największe subpopulacje występują w Polsce, na Białorusi i w Rosji, ale tylko osiem z tych stad jest wystarczająco dużych, aby zapewnić żywotność genetyczną w perspektywie długoterminowej. Gatunek pozostaje zależny od ciągłych działań ochronnych, takich jak przenoszenie żubrów do optymalnych siedlisk w celu stworzenia zdolnych do życia populacji oraz zachęcanie do współistnienia ludzi i żubrów.

Ponowne wprowadzenie żubrów do rumuńskich Karpat Południowych jest częścią działań nadzwyczajnych realizowanych przez WWF Rumunia i Rewilding Europe we współpracy ze społecznościami lokalnymi i przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w celu przywrócenia populacji żubrów w Rumunii poprzez program życiowy.

Jednak pomimo dobrych wiadomości, wiele pozostaje do zrobienia.

Dr. Bruno Oberle, dyrektor generalny IUCN, mówi, że chociaż odnawianie żubrów jest potężnym przykładem ochrony w działaniu, „rosnąca lista wymarłych gatunków jest silnym przypomnieniem, że pilnie potrzebne są działania ochronne”.

„Aby stawić czoła globalnym zagrożeniom, takim jak niezrównoważone rybołówstwo, wylesianie w rolnictwie i gatunki inwazyjne, ochrona musi być globalna i zintegrowana ze wszystkimi sektorami gospodarki” – dodaje.

READ  Tarantule z Polski, tamaryny z Tajlandii w Chennai. skonfiskowane

Zdjęcie: © Daniel Mîrlea / Rewilding Europe


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać i zawsze będzie. Nie ma tu paywalla. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani z partią polityczną lub organizacją korporacyjną ani nie reprezentujemy takiej partii. Chcemy tego, co najlepsze dla wschodzącej Europy, nic więcej i nic mniej. Twoje wsparcie pomoże nam rozpowszechniać informacje o tym niesamowitym regionie.

Możesz pomóc Tutaj. Wielkie dzięki.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *