Connect with us

Świat

Zatrzymany bloger pojawia się na wideo po tym, jak Białoruś zmusiła swój samolot do lądowania

Published

on

ZA W filmie pojawił się białoruski dziennikarz dysydent Późny poniedziałek, niespełna dwa dni po tym, jak samolot pasażerski, którym podróżował, został nagle odwrócony od myśliwca i zmuszony do lądowania w stolicy Białorusi.

W filmie opublikowanym przez białoruskich urzędników i wyświetlanym w państwowej telewizji i mediach społecznościowych: Roman Protasevich, 26, mówi po rosyjsku, ponieważ twierdzi, że nie ma problemów zdrowotnych, „w tym serca ani innych narządów, i że policja traktuje mnie z absolutną poprawnością i zgodnie z prawem”.

Plik Blogger Zatrzymanie przez rząd Aleksandra Łukaszenki, często określane jako Ostatni dyktator Europywywołał gniewną odpowiedź Stany Zjednoczone, Unia Europejska i NATO.

Ojciec Protasevicha opisał uwięzienie syna jako „totalne szaleństwo” i odrzucił wideo z powodu przymusu. Dzmitrij Protasevich powiedział Reuterowi w wywiadzie, że twarz jego syna została zraniona, miał złamany nos i że jego język był mocno napisany.

Na nagraniu Protasevich miał siniaki i zadrapania na twarzy.

„To nie są jego słowa, to nie jest intonacja języka. Jest bardzo ostrożny i widać, że się denerwuje” – powiedział ojciec Protasevicha z jego domu w Polsce.

Samolot Ryanair o numerze rejestracyjnym SP-RSM z opozycyjnym dziennikarzem Romanem Protasevichem, który w niedzielę przyleciał z Aten do Wilna i został przekierowany do Mińska.Mindaugas Kulbis / AP

Unia Europejska, która w niedzielę nazwała przekierowanie samolotów „porwaniem”, wydawała się używać mocnego języka w praktyce i ogłosiła w poniedziałek Linki lotnicze zostałaby obcięta, a nowe sankcje zostałyby nałożone na nieokreśloną liczbę białoruskich osób i przedsiębiorstw.

Po spotkaniu w Brukseli, blok składający się z 27 państw zgodził się na zakaz białoruskich linii lotniczych w przestrzeni powietrznej UE i wezwał „wszystkie linie lotnicze z siedzibą w UE do unikania latania nad Białorusią” – powiedział organ w jednym Wspólne ogłoszenie.

UE wezwała również Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego do zbadania sytuacji awaryjnego lądowania w UE Ryanair Lot, który przewoził Protasevicha.

READ  Masowe dźganie w Kanadzie: 10 zabitych i 2 podejrzanych oskarżonych, ale wciąż na wolności

„To jest atak na demokrację, to jest atak na wolność słowa, a to jest atak na suwerenność Europy”. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedział dziennikarzom.

Pobierz Aplikacja NBC News za najświeższe wiadomości i politykę

Prezydent Joe Biden potępił także Białoruś za jej działania, mówiąc, że przymusowe lądowanie było „bezpośrednim naruszeniem norm międzynarodowych” i wezwał do wszczęcia dochodzenia.

„Ten skandaliczny incydent i nagranie wideo, które pan Pratasevich najwyraźniej nakręcił pod przymusem, są haniebnymi atakami zarówno na spory polityczne, jak i na wolność prasy”. Biden powiedział w oświadczeniu.

Zachodni przywódcy muszą jednak postępować ostrożnie, aby nie zbliżyć Łukaszenki do siebie Kluczowy sojusznik, Rosja, Według Keira Gilesa, starszego konsultanta programu Rosja i Eurazja londyńskiego think tanku Chatham House.

Działania Łukaszenki mogą świadczyć o tym, że obecnie nie widzi on „żadnej szkody” w staniu się „państwem zbójeckim” i ma niewielką wartość w stosunkach z Zachodem, powiedział Giles.

„Nie może być wyraźniejszego stwierdzenia, że ​​Łukaszenko odwrócił się od Zachodu, stawiając cały swój zakład na niespokojne stosunki z Moskwą” – dodał.

Według autorytarnego przywódcy Łukaszenko stawiał opór rzadkim masowym demonstracjom przeciwko jego rządom po kontrowersyjnych wyborach w 2020 roku, UE i USA nałożyły kilka rund sankcji finansowych przeciwko Mińskowi.

Łukaszenko zaprzecza oszustwom wyborczym.

Ponieważ kontrowersyjne głosowanieWładze powiedziały, że zebrały tysiące jego przeciwników, z których wielu jest teraz w więzieniu lub na wygnaniu Grupy praw człowieka.

Na Twitterze wygnany lider opozycji, Sviatlana Tsikhanouskayawezwał do ogólnoświatowego protestu w solidarności z Białorusinami w tę sobotę.

Tatyana Chistikova, Matthew Bodner i Reuters przyczynił się.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *