Connect with us

Świat

Po wizycie Putina wysłannik USA Kritenbrink składa wizytę w Wietnamie

Published

on

Po wizycie Putina wysłannik USA Kritenbrink składa wizytę w Wietnamie

WASZYNGTON (Reuters): Wyższy rangą dyplomata amerykański uda się w tym tygodniu do Wietnamu, aby podkreślić zaangażowanie Waszyngtonu we współpracę z tym krajem na rzecz zapewnienia wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku, oznajmił w czwartek Departament Stanu po spotkaniu prezydenta Rosji Władimir Putin W Hanoi powiedział, że chce zbudować „niezawodną architekturę bezpieczeństwa” w regionie.

Zastępca sekretarza stanu Daniel Kritenbrink również „potwierdzi wsparcie Stanów Zjednoczonych dla silnego, niezależnego, odpornego i zamożnego Wietnamu” podczas swojej wizyty w piątek i sobotę – oznajmił Departament Stanu w oświadczeniu.

Dzień po podpisaniu porozumienia o wzajemnej obronie z Koreą Północną Putin otrzymał salut z 21 armat podczas ceremonii wojskowej w Wietnamie, został uściskany przez dwóch komunistycznych przywódców kraju, a jeden z nich entuzjastycznie go pochwalił.

Jego azjatycka podróż po obu krajach jest postrzegana jako sprzeciw wobec Zachodu, a USA i UE krytykują fakt, że Wietnam gościł Putina. Stany Zjednoczone zacieśniły w zeszłym roku stosunki dyplomatyczne z Hanoi, które jest najważniejszym rynkiem eksportowym Wietnamu.

Zachód postrzega Putina jako pariasa i uważa, że ​​nie należy udostępniać mu platformy do obrony rosyjskiej wojny na Ukrainie.

Rosja i Wietnam podpisały porozumienia m.in. w kwestiach energetycznych, podkreślając zwrot Moskwy w stronę Azji po nałożeniu przez Zachód sankcji na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie.

Departament Stanu USA powiedział, że Kritenbrink, czołowy dyplomata USA w Azji Wschodniej i były ambasador w Wietnamie, spotka się z wyższymi urzędnikami rządu wietnamskiego, „aby potwierdzić silne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wdrażanie kompleksowego partnerstwa strategicznego USA–Wietnam oraz we współpracę z Wietnam, aby wspierał wolny i otwarty region Indo-Pacyfiku”.

Pomimo obaw związanych z wizytą Putina, część analityków uważa, że ​​Hanoi mogło spodziewać się, że wizyta ta nie będzie miała znaczących konsekwencji dla stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Waszyngtonowi zależy na dobrych stosunkach z Wietnamem, aby przeciwdziałać rywalizacji z Chinami w regionie.

READ  Biden udziela Ukrainie pozwolenia na przeprowadzanie ograniczonych ataków na terenie Rosji przy użyciu amerykańskiej broni

Hanoi oczekuje jednak na kluczową decyzję Stanów Zjednoczonych, która ma zostać podjęta do 26 lipca w sprawie przyznania Wietnamowi statusu gospodarki rynkowej. Inni analitycy twierdzą, że wpływ na to może mieć przyjęcie Putina.

Modernizacja, do której dąży Hanoi, spotyka się ze sprzeciwem amerykańskich producentów stali, rybaków krewetek i hodowców miodu z Gulf Coast, ale popierają ją detaliści i kilka innych grup biznesowych. Biorąc pod uwagę obecny status kraju jako gospodarki nierynkowej z silnymi wpływami rządu, spowodowałoby to zmniejszenie ceł antydumpingowych nałożonych na wietnamski przywóz.

(Raport: Kat Jackson, Doina Chiacu i David Brunnstrom; redakcja: Rod Nickel)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *