Connect with us

Świat

Biden potępia aresztowanie białoruskiej opozycji i określa odwróconą ucieczkę jako „haniebny atak”.

Published

on

Prezydent Biden zwrócił się o zwolnienie Białoruski Dziennikarz opozycji Raman Pratasevich w poniedziałek po jego aresztowaniu po przymusowym przekierowaniu jego lotu Ryanairem z Grecji na Litwę.

Wysocy rangą urzędnicy amerykańscy i europejscy oskarżyli prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o nakazanie porwania po tym, jak przekierowano lot do Mińska i aresztowano Pratasewicza, znanego krytyka jego reżimu. W długim oświadczeniu Biden opisał incydent jako „bezpośrednie naruszenie międzynarodowych standardów”.

„Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiają zarówno zmianę kierunku lotu, jak i późniejsze usunięcie i aresztowanie pana Pratasevicha” – powiedział Biden w oświadczeniu. „Ten skandaliczny incydent i nagranie wideo, które pan Pratasevich najwyraźniej nakręcił pod przymusem, są haniebnymi atakami zarówno na spory polityczne, jak i na wolność prasy”.

„Stany Zjednoczone, podobnie jak kraje na całym świecie, żądają jego uwolnienia, a także setek więźniów politycznych niesłusznie przetrzymywanych przez reżim Łukaszenki” – dodał.

CO KRYJE SIĘ ZA ODCHYLENIEM JET NA BIAŁORUSI?

Biden wyraził poparcie dla apelu Unii Europejskiej o sankcje gospodarcze w odpowiedzi na incydent. Prezydent wezwał również do „międzynarodowego śledztwa” w celu ustalenia wszystkich szczegółów.

Białoruscy urzędnicy twierdzili, że samolot został przekierowany z powodu zagrożenia bombowego, ale nie znaleziono żadnych materiałów wybuchowych. Kiedy samolot został zawrócony, Pratasevich powiedział innym pasażerom, że „grozi mu kara śmierci” – powiedział jeden z pasażerów Agence France-Presse.

Pratasevich jest współzałożycielem kanału Nexta w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, popularnej agencji opozycyjnej, która odegrała kluczową rolę w organizowaniu prodemokratycznych protestów przeciwko reżimowi Łukaszenki.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Sekretarz stanu Antony Blinken również potępił aresztowanie Pratasevicha.

„Stany Zjednoczone po raz kolejny potępiają ciągłe nękanie i arbitralne zatrzymania dziennikarzy przez reżim Łukaszenki” – powiedział Blinken. „Stoimy razem z Białorusinami w ich dążeniach do wolnej, demokratycznej i dostatniej przyszłości oraz wspieramy ich żądania wobec reżimu poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności”.

READ  AFP: 916372 osoby zmarły z powodu koronawirusa

Wkład w powstanie tego raportu miał Associated Press.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *