Connect with us

Świat

Aktywiści Just Stop Oil spryskali Stonehenge pomarańczową farbą, wzywając Wielką Brytanię do „wycofywania się z paliw kopalnych”.

Published

on

Aktywiści Just Stop Oil spryskali Stonehenge pomarańczową farbą, wzywając Wielką Brytanię do „wycofywania się z paliw kopalnych”.

Londyn – Działacze na rzecz ochrony środowiska pomalowali sprayem kilka starożytnych kamieni słynnych Brytyjczyków Stonehenge z pomarańczową substancją i zażądał, aby kolejny rząd brytyjski – jeden w jednym wybory krajowe 5 lipca – „Podpisz prawnie wiążącą umowę o wycofaniu się z paliw kopalnych do 2030 r.” – domagała się grupa protestacyjna Just Stop Oil.

Na filmie opublikowanym przez grupę widać dwóch aktywistów biegnących w stronę prehistorycznych kamieni znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO z czymś, co wygląda jak gaśnice, a następnie spryskują je czymś, co grupa określiła jako „pomarańczowy proszek”.

Just Stop Oil stwierdziło, że aktywiści „udekorowali” kamienie, aby zwrócić uwagę na „niepowodzenie brytyjskiego rządu w ochronie naszych społeczności”.

Aby zatrzymać aktywistów, interweniowali przechodnie, podobnie jak policja Wiltshire powiedział Dwie osoby zostały aresztowane „w związku z podejrzeniem zniszczenia starożytnego pomnika”.

„Zwolennicy Just Stop Oil, a także obywatele Austrii, Kanady, Norwegii, Holandii i Szwajcarii dołączą do ruchu oporu tego lata, jeśli ich rządy nie podejmą znaczących działań” – oznajmił w oświadczeniu rzecznik grupy.

Organizacja zarządzająca terenem Stonehenge, English Heritage, powiedziała CBS News, że incydent był „niezwykle niepokojący, a nasi kuratorzy badają rozmiary zniszczeń”, ale pomnik pozostaje otwarty dla publiczności.

Protest miał miejsce dzień przed przesileniem letnim, najdłuższym dniem w roku, kiedy tłumy tradycyjnie gromadzą się w Stonehenge, aby świętować i oglądać wschodzące słońce przebijające się przez starożytne kamienie.

Brytyjski premier Rishi Sunak, urzędujący polityk konserwatywny, który w sondażach na kilka tygodni przed wyborami ustępuje swojemu głównemu rywalowi, ogłosił, że krótka odpowiedź na środowy protest i nazwał Just Stop Oil „hańbą”.

Jako przywódca kraju Sunak odrzucił plany wprowadzenia zakazu sprzedaży nowych pojazdów napędzanych benzyną w latach 2030–2035. Obiecał, że w przypadku reelekcji nie będzie narzucał nowym przepisom dotyczącym efektywności energetycznej właścicielom domów i domów w Wielkiej Brytanii.

„Stonehenge podczas Przesilenia polega na celebrowaniu natury – ale spójrz, w jakim jest stanie! Wszyscy mamy prawo do życia bez cierpienia, ale ciągłe spalanie ropy, węgla i gazu powoduje śmierć i cierpienie na bezprecedensową skalę” – stwierdził Just Stop Oil. „Czas pomyśleć o tym, co pozostawi po sobie nasza cywilizacja – jakie jest nasze dziedzictwo? Pozostawanie bezczynnym przez pokolenia jest dobre dla kamieni, a nie dla polityki klimatycznej.”

W zeszłym roku grupa zorganizowała serię protestów, opryskując słynne dzieła sztuki podobną pomarańczową substancją, a nawet blokując ruch na kluczowej autostradzie M-25 otaczającej Londyn.

READ  Zaginiona kapsuła radioaktywna znaleziona w Zachodniej Australii
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *