Connect with us

Gospodarka

Zamknięcia kopalni mogą spowodować utratę ponad 75 000 miejsc pracy związanych z górnictwem – The First News

Published

on

Jak wynika z nowego raportu, zamknięcie kopalń węgla w ciągu najbliższych trzech dekad może skutkować zwolnieniem nawet 75 900 miejsc pracy w sektorze wydobywczym.

Możliwość zwolnień została nakreślona w raporcie Krajowej Izby Przemysłowo-Handlowej (GIPH) na podstawie prac Centrum Badawczo-Rozwojowego Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Zwrócono uwagę na możliwe konsekwencje likwidacji kopalń dla sektora wydobywczego, a także dla sytuacji społeczno-gospodarczej na Śląsku, w sercu polskiego górnictwa.

Rząd planuje stopniowe odchodzenie od węgla jako głównego źródła energii w Polsce w nadchodzących dziesięcioleciach, w miarę jak kraj zmierza w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości.

W najgorszym scenariuszu przedstawionym w raporcie, w ciągu następnych 30 lat w spółkach związanych z górnictwem mogłoby przejść do 75,9 tys. Miejsc pracy w ramach transformacji, podczas gdy najkorzystniejszym scenariuszem jest 26,6700 zwolnień.

Jednak ekonomiści uważają, że najprawdopodobniej utraconych zostanie 50 600 miejsc pracy.

„Zatrudnienie w firmach obsługujących sektor wydobywczy wynosi 400 tys.” – czytamy w raporcie. Należy również wziąć pod uwagę firmy z sąsiedztwa branży, które w dużej mierze zapewniają utrzymanie prawie połowy mieszkańców Śląska.

„Likwidacja miejsc pracy może doprowadzić do znacznego wzrostu bezrobocia, zwłaszcza na Śląsku, ale także w innych częściach kraju” – powiedział Janusz Olszowski, prezes GIPH.

Mając to na uwadze, GIPH powiedział, że firmy zależne od sektora wydobywczego będą potrzebowały wsparcia

„Jako odpowiedzialni ludzie biznesu musimy szukać nowych kierunków rozwoju z lokalnym know-how i potencjałem rozwojowym” – powiedział Olszowski. „Prace już się rozpoczęły. Mamy nadzieję, że podzielimy się ich wynikami z rządem. I czekamy, aż rząd rozpocznie rozmowy”.

Według sondażu przeprowadzonego jesienią ubiegłego roku na 207 firmach pracujących w sektorze wydobywczym, 82 procent odnotowało spadek sprzedaży górnictwa, a 64 procent miało problemy z płynnością finansową kopalni i firm wydobywczych z powodu kondycji finansowej.

READ  UPDATE 2 - Polska spodziewa się deficytu budżetowego w 2020 roku w wysokości 109,3 mld zł z powodu wirusów

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *