Connect with us

Gospodarka

Prezydent chwali ożywienie Europy Środkowej – Pierwsza wiadomość

Published

on

Piotr Nowak / PAP

Europa Środkowa wyemancypowała się z obszaru peryferyjnego między Zachodem a Wschodem – napisał prezydent Polski Andrzej Duda w artykule opublikowanym w weekendowym wydaniu francuskiego dziennika L’Opinion.

W artykule Duda napisał, że Europa Środkowa nie jest już „peryferyjną przestrzenią między Zachodem a Wschodem”, ale zna swoje interesy i ma wpływ na sprawy europejskie.

Zauważył również, że Europa Środkowa wyrosła z regionu, w którym ledwo świadoma są główni gracze na świecie, w jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów na świecie, który ma stać się centrum cywilizacji.

Jeśli chodzi o współpracę w Europie Środkowej, Prezydent wymienił trzy główne obszary: Grupa Wyszehradzka (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja), Grupa B9 (kraje wschodniej flanki NATO Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry ), Słowacji, Czechach i Bułgarii) oraz Inicjatywy Trójmorza, zrzeszającej kraje położone między Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Duda wspomniał także o wspólnej historii, kulturze i losach Europy Środkowej i napisał, że jest to prawdą zarówno pod względem geograficznym, jak i politycznym i gospodarczym. Nazwał region „wspólnotą sukcesu i aspiracji” i przypomniał, że najsilniejszą więzią regionu jest pamięć historyczna.

Artykuł Dudy ukazał się w ramach trwającego projektu „Opowiadać światu o Polsce: Dekada Europy Środkowej”, sponsorowanego przez Instytut Nowych Mediów, Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP i Polską Agencję Prasową (PAP). Artykuły publikowane w cyklicznej kampanii pojawiają się w wiodących światowych gazetach i tygodnikach, a także w Internecie.

Wszystkie materiały opowiadające światu o Polsce dostępne są na portalu www.WszystkoCoNajważniejsze.pl.

READ  Eksport do Polski generuje ponad 5 mld euro
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *