Connect with us

Świat

Uwięziony krytyk Putina Aleksiej Nawalny może w każdej chwili umrzeć – ostrzegają lekarze Aleksiej Nawalny

Published

on

Więziono krytyków Kremla Alexei Navalny Lekarze ryzykują zatrzymanie krążenia „w każdej minucie”, ponieważ stan jego zdrowia gwałtownie się pogarszał, ostrzegali lekarzy w sobotę, wzywając do natychmiastowego dostępu do najsłynniejszego rosyjskiego więźnia.

31 marca najwybitniejszy przeciwnik Władimira Putina ogłosił strajk głodowy, żądając odpowiedniego leczenia bólu pleców i drętwienia nóg i dłoni.

W sobotę Joe Biden dołączył do rosnącego międzynarodowego chóru protestu przeciwko traktowaniu aktywisty, opisując swoją sytuację jako „całkowicie niesprawiedliwą”.

Nawalny, lat 44, został aresztowany w lutym i przez dwa i pół roku odsiaduje wyrok za defraudację w kolonii karnej w mieście Pokrov, około 100 km na wschód od Moskwy.

Osobisty lekarz Nawalnego Anastasia Vasilyeva i trzech innych lekarzy, w tym kardiolog Jarosław Ashikhmin, poprosili funkcjonariuszy więzienia o natychmiastowe udostępnienie.

„Nasz pacjent może umrzeć w każdej chwili” – powiedział w sobotę na Facebooku Ashikhmin, wskazując na wysoki poziom potasu u opozycyjnego polityka i mówiąc, że Nawalny powinien zostać zabrany na oddział intensywnej terapii. „Śmiertelne arytmie mogą rozwinąć się w każdej chwili”.

Nawalny ledwo przeżył w sierpniu zatrucie nowiczokiem, za które obwinił Kreml. Jego lekarze twierdzą, że strajk głodowy mógł pogorszyć jego stan.

Stężenia potasu we krwi większe niż 6,0 mmol (milimoli) na litr zwykle wymagają natychmiastowego leczenia. Nawalny był o 7.1 rano – powiedzieli lekarze. „Oznacza to, że czynność nerek jest upośledzona, a poważne zaburzenia rytmu serca mogą wystąpić w każdej chwili” – napisano w oświadczeniu na koncie Wasiljewej na Twitterze.

Lekarze powiedzieli, że powinien zostać natychmiast zbadany, „biorąc pod uwagę badania krwi i jego niedawne zatrucie”.

Rzeczniczka Nawalnego Kira Yarmysh, która towarzyszyła mu, gdy upadł w samolocie po zatruciu w sierpniu, powiedziała, że ​​sytuacja znów jest krytyczna. „Alexei umiera”, powiedziała na Facebooku. „Przy jego stanie to kwestia dni”.

READ  Białoruś. Departament Obrony nie wyklucza „gwałtownej reakcji” na zagrożenie militarne z globalnych wiadomości

Powiedziała, że ​​czuła się, jakby była „znowu w tym samolocie, tylko tym razem ląduje w zwolnionym tempie”, zwracając uwagę, że dostęp do Nawalnego był ograniczony i niewielu Rosjan wiedziało, co się z nim dzieje w więzieniu.

W sobotę Biden odpowiedział na pytania dziennikarzy dotyczące trudnej sytuacji Navalnego: „To całkowicie, całkowicie niesprawiedliwe, całkowicie niestosowne”.

Ponad 70 wybitnych międzynarodowych pisarzy, artystów i naukowców, w tym Jude Law, Vanessa Redgrave i Benedict Cumberbatch, zaapelowało do Putina o natychmiastowe zapewnienie odpowiedniego leczenia Nawalnego. Jej apel został opublikowany późnym piątkiem przez francuską gazetę Le Monde.

Zespół Nawalnego już wcześniej ogłosił plany zorganizowania tego, co nazwali „największym protestem we współczesnej Rosji”. Sojusznicy Nawalnego zapowiedzieli, że ustalą datę protestu, gdy na stronie internetowej zarejestruje się 500 000 zwolenników. W sobotę o 22:30 zarejestrowało się ponad 450 000 osób.

Jarmysz wezwał więcej Rosjan do rejestracji w sobotę, mówiąc, że duży wiec może uratować życie Nawalnego. „Putin reaguje tylko na masowe protesty na ulicy” – dodała.

Wcześniej w tym tygodniu żona Nawalnego, Julia, która odwiedzała go w kolonii karnej, powiedziała, że ​​jej mąż waży teraz 76 kg – o 9 kg mniej niż odkąd rozpoczął strajk głodowy.

W piątek rosyjscy prokuratorzy zwrócili się do sądu o nazwanie Nawalny Fundacji Antykorupcyjnej i jej sieci oddziałów regionalnych organizacjami „ekstremistycznymi”, co mogłoby doprowadzić do ich zakazu w Rosji i kary więzienia dla ich członków.

„Rozpoczynają się najciemniejsze czasy dla ludzi myślących wolno, dla społeczeństwa obywatelskiego w Rosji” – powiedział Leonid Wołkow, szef regionalnych biur Nawalnego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *