Connect with us

Świat

Urzędnicy saudyjscy i irańscy przeprowadzili rozmowy w celu poprawy stosunków – FT

Published

on

Urzędnicy saudyjscy i irańscy przeprowadzili rozmowy w celu poprawy stosunków – FT

Wyżsi urzędnicy saudyjscy i irańscy prowadzili rozmowy twarzą w twarz, aby naprawić swoje więzi cztery lata po zerwaniu więzi dyplomatycznych, Financial Times zgłoszone poinformował o dyskusjach w niedzielę, powołując się na urzędników.

Pierwsza runda rozmów saudyjsko-irańskich odbyła się w Bagdadzie 9 kwietnia i obejmowała dyskusje na temat ataków grupy Huti w Jemenie na Arabię ​​Saudyjską, która skupiła się na Iranie – dodał raport FT, powołując się na jednego z urzędników.

Rozmowy były pozytywne – powiedział przedstawiciel FT.

FT powiedział również, że wysoki rangą urzędnik saudyjski zaprzeczył, że prowadzono jakiekolwiek rozmowy z Iranem. Libański nadawca telewizyjny Al Mayadeen i agencja informacyjna Unews zacytowały w niedzielę irańskie źródło, które zaprzeczyło rozmowom z Arabią Saudyjską.

Władze saudyjskie nie odpowiedziały natychmiast na prośbę Reutera o komentarz, a irańscy urzędnicy nie byli natychmiast dostępni.

Raport pojawia się, gdy Waszyngton i Teheran próbują ożywić porozumienie nuklearne z 2015 r., Któremu Rijad był przeciwny, a Stany Zjednoczone dążą do zakończenia konfliktu jemeńskiego, postrzeganego w regionie jako zastępcza wojnę między Arabią Saudyjską a Iranem.

Rijad wezwał do zawarcia umowy nuklearnej o mocniejszych parametrach, stwierdzając, że państwa Zatoki Perskiej powinny uczestniczyć we wszystkich negocjacjach dotyczących umowy, aby tym razem zająć się irańskim programem rakietowym i jego wsparciem dla przedstawicieli regionalnych.

Arabia Saudyjska i jej sojusznicy poparli decyzję byłego prezydenta USA Donalda Trumpa z 2018 r. O zerwaniu porozumienia nuklearnego między światowymi potęgami i przywróceniu sankcji wobec Teheranu. W rezultacie naruszono kilka ograniczeń dotyczących jej działalności jądrowej.

Saudyjski minister spraw zagranicznych powiedział agencji Reuters w zeszłym tygodniu, że środki budowy zaufania mogą utorować drogę do rozszerzonych rozmów z udziałem krajów Zatoki Perskiej. Kontynuuj czytanie

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Abu Akleh niosący trumnę aresztowany kilka dni po izraelskim ataku Pogrzeb | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *