Connect with us

Świat

Super Tajfun Surigae (Typhoon Bising) nadal się umacnia i może niebezpiecznie przenieść się w pobliże Filipin

Published

on

W sobotę po południu czasu lokalnego tajfun nasilił się do super tajfunu z utrzymującymi się wiatrami o prędkości 240 km / h. W sobotę wieczorem super tajfun wzrósł jeszcze bardziej do 287 km / h, co odpowiada silnemu huraganowi 5 kategorii na Atlantyku.

Surigae jest obecnie najsilniejszym tajfunem zarejestrowanym w kwietniu, pokonując tajfun Thelmę z 1956 r., Który miał maksymalny trwały wiatr o prędkości 278 km / h, zgodnie z historyczną bazą danych huraganów National Oceanic and Atmospheric Administration.

Na obecnej trasie Surigae utrzymuje tę siłę przez kilka następnych godzin, po czym słabnie, gdy przechodzi tuż przy wschodnim wybrzeżu Filipin. Zewnętrzne pasma super tajfunu nadal dotykają Filipiny. Burza zbliży się w niedzielę do najbliższego czasu lokalnego, przynosząc tropikalne wiatry, ulewne deszcze i wzburzone morze.

Super Typhoon Surigae powoli przesuwa się w kierunku Filipin od czasu swojego rozwoju na początku tego tygodnia, ale szybko się umacnia w piątek i sobotę. Gwałtowna intensyfikacja występuje, gdy cyklon tropikalny zwiększa prędkość 35 mil na godzinę w okresie 24 godzin.

To gwałtowne nasilenie nastąpiło z powodu idealnych warunków do rozwoju tajfunu: uskok wiatru lub zmiana prędkości i kierunku wiatru wraz z wysokością w atmosferze była bardzo mała. Silne uskoki wiatru mogą rozerwać takie burze na kawałki, ale niskie ścinanie pozwala im żywić się niezwykle ciepłą wodą i rozwijać się w silną burzę.

Ze względu na utrzymujące się niskie ścinanie i doskonały odpływ, Surigae może dobrze się rozwijać w ciepłej wodzie, która o kilka stopni przekracza normę o tej porze roku.

Prognoza zbliża się do Filipin

Na początku tego tygodnia prognozy dla Surigae powinny wskazywać na zachód w kierunku Filipin, a następnie skręcać na północny zachód i północ, bez problemu omijając Filipiny na wschodzie. Jednak w ciągu ostatnich kilku dni kilka modeli prognoz pogody wykazało tendencję, że burza zbliża się do centralnych Filipin.

READ  Rosja. Napastnik zastrzelił pasażerów i przystanek autobusowy przy autobusie. Trzy osoby nie żyją
Podczas gdy większość modeli prognostycznych, a także oficjalne prognozy z Wspólne centrum ostrzegania przed tajfunem oraz lokalne władze filipińskiej administracji dla służb atmosferycznych, geofizycznych i astronomicznych (MIEĆ NADZIEJĘ) pokazują centrum Tajfun Surigae, które przebiega około 100 mil od wybrzeży Filipin w sobotę wieczorem i w niedzielę. Burza przejdzie wystarczająco blisko, aby wywrzeć znaczący wpływ.

Przy tej obecnej trajektorii najsilniejsze wiatry o prędkości ponad 160 km / hi najgorsze opady utrzymywałyby się na morzu, ale burza przeszłaby wystarczająco blisko, aby przynieść tropikalne wichury (od 63 do 117 km / h) i deszcz od 100 do 200 mm.

Ten deszcz i wiatr mogą wystarczyć do spowodowania miejscowych powodzi, drobnych szkód materialnych i przerw w dostawie prądu. PAGASA już ostrzegła, że ​​w niedzielny poranek spodziewane jest pogorszenie warunków. Jeśli trend będzie się utrzymywał w kierunku zachodnim, skutki nasilą się i pojawią się dodatkowe ostrzeżenia.

Niezależnie od dokładnej trasy burza o takiej sile stworzy ogromne fale przybrzeżne, a marynarzom zalecono zachowanie ostrożności.

Nawet jeśli Surigae pozostanie na morzu w ten weekend, będzie musiało być monitorowane do przyszłego tygodnia, ponieważ powoli przesuwa się na północny zachód i północ.

W jakim stopniu krzywe burzy wpływają na północno-wschodnie części Luzon. Niektóre modele prognoz pogody pokazują, że burza będzie również bardzo blisko tego odcinka wybrzeża Filipin do wtorku i środy, ale inne modele i oficjalne prognozy pozostają dalej na morzu z ograniczonym wpływem. Zobaczymy.

Przyczynił się do tego meteorolog CNN Haley Brink.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *