Connect with us

Świat

Uspokoił Gazę, wspierał arabskie stosunki Izraela i podtrzymywał nadzieję na pokój

Published

on

JEROZOLIMA – Dyplomacja prewencyjna ze swej natury nie często prowadzi do błyszczących nagłówków dla praktyka.

Przez prawie sześć lat, jako główny wysłannik ONZ do konfliktu izraelsko-palestyńskiego, Nickolay E.Mladenov cicho pracował za kulisami, aby zapobiec kipieniu Strefy Gazy, zachować możliwość rozwiązania dwupaństwowego i zbudować dla niego poparcie Normalizacja izraelsko-arabska jako wysoce preferowana alternatywa dla izraelskiej aneksji ziemi na Zachodnim Brzegu.

Ale osiągnął przynajmniej jeden wyczyn, który jest uważany za przyciągający wzrok: zdobył szacunek prawie wszystkich, z którymi miał do czynienia, z których wielu postrzega siebie nawzajem jako wrogów.

„Bardzo uczciwy pośrednik” – powiedział Rami Hamdallah, były premier Autonomii Palestyńskiej.

„Byłem od niego osobiście zależny” – powiedział Moshe Kahlon, były izraelski minister finansów.

„Człowiek uczciwy” – powiedział Jason Greenblatt, były wysłannik administracji Trumpa na Bliski Wschód.

„Jesteśmy dumni, że go znamy” – powiedział Khalil al-Hayya, zastępca przywódcy Hamasu w Gazie.

48-letni Mladenov, którego ostatnim dniem roboczym był czwartek, wraca do rodzinnej Bułgarii nagle wycofał się z innego ważnego zadania w Libiiaby poradzić sobie z czymś, co nazwał poważnym problemem zdrowotnym.

W dwugodzinnym wywiadzie z Exit przypomniał, jak nieistotny był początkowo, kiedy przybył do Jerozolimy w 2015 r. Jako Specjalny Koordynator ONZ ds. Bliskowschodniego Procesu Pokojowego – stanowisko stworzone w 1999 r., Kiedy jeszcze trwał proces pokojowy.

Ogólnie rzecz biorąc, jego poprzednicy działali jak sztuczki, powiedzieli eksperci i wypalili oświadczenia, które krytykowały Izrael, ale rzadko odważyły ​​się odejść z boku. Izraelczycy odrzucili ONZ – „Um” po hebrajsku – ostrym „Um, shmum”.

„Ta misja była bardzo odizolowana od jakiejkolwiek interakcji na wysokim szczeblu” – powiedział Mladenov. „Nikt nie traktował tego poważnie. Zasadniczo jedna strona oczekuje, że po prostu powtórzysz to, co mówią, druga strona oczekuje, że odejdziesz i to wszystko. “

Brak negocjacji w celu podjęcia działań był sprzeczny z ówczesną dyplomatyczną doktryną, zgodnie z którą wznowienie rozmów pokojowych było najważniejsze i sposobem rozwiązania wszystkiego.

„Nie sądzę, żeby to działało w ten sposób” – powiedział Mladenov. „Możesz mieć najlepszą ofertę na świecie”, ale tak długo, jak Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy są w sprzeczności, powiedział, „powodzenia we wdrażaniu”.

Od tego czasu jego podejście znalazło szerokie uznanie.

Zalecenie kwartetu wzywające Izrael do zaprzestania działalności osadniczej na Zachodnim Brzegu nie było niczym nowym. Ale inny – wzywający Palestyńczyków do „zaprzestania podżegania do przemocy” i potępienia „wszelkich aktów terroryzmu” – wezwał do „zmiany pozycji wszystkich” – powiedział.

Mladenov potrzebował mniej skoku. Jako minister spraw zagranicznych Bułgarii miał Atak samobójczy w Burgas w 2012 roku który zabił kierowcę autobusu i pięciu izraelskich turystów, jeden atak przypisywana Hezbollahowi.

Jako wysłannik ONZ złapał się na tępocie. „Nie mówię o tym konflikcie w zwykły sposób” – powiedział. „Nie możesz iść do restauracji w Tel Awiwie, strzelać do ludzi, a później powiedzieć mi, że to uzasadniony opór. Nie, nie jest.”

Pan Mladenov był równie bezlitosny, kiedy izraelscy osadnicy spalili żywcem rodzinę palestyńską. A po tym, jak izraelscy żołnierze zabili 15-letniego chłopca z Gazy podczas demonstracji granicznych w 2018 roku, napisał na Twitterze: „Przestań strzelać do dzieci”.

„Jeśli Ty, jako ONZ, nie masz jasności co do swojego stanowiska w tych sprawach, nie możesz być wiarygodny” – powiedział. „I przypuszczam, że jestem krytyczny zarówno wobec Izraelczyków, jak i Palestyńczyków, gdzie czułem, że robili coś źle i witałem ich, gdy robili coś dobrze – myślę, że jest nowością w tym zamrożonym konflikcie ”.

Robił też coś po cichu.

W Gazie, obszarze stale znajdującym się u progu kolejnej wojny, postanowił jej uniknąć.

W 2018r Autonomia Palestyńska, która kontroluje Zachodni Brzeg, próbowała udusić swojego największego rywala Hamas, który kontroluje Strefę Gazy, do poddania się wstrzymując pieniądze na elektrownię w Gazie i obniżając płace w Gazie. Gospodarka w Strefie Gazy była na skraju załamania. Potem nadeszły fale przemocy między Gazą a Izraelem – zabójstwa graniczne, podpalenia balonów i rakiety.

READ  STANY ZJEDNOCZONE. Byli prezydenci Bush, Clinton i Obama zaprezentują przed kamerą szczepionkę na koronawirusa Wiadomości ze świata

Ale kiedy Egipt pośredniczył w handlu, Mladenov wykonał ostatni bieg wokół Autonomii Palestyńskiej, co skłoniło Katarów do zapewnienia niezbędnych środków finansowych na utrzymanie przepływu światła i pieniędzy w Gazie – podczas gdy Izrael i Hamas pozostały mniej więcej po jednej stronie.

Nimrod Novik, doświadczony izraelski negocjator pokojowy, powiedział, że Mladenov widział, jak sformułować swoje argumenty dotyczące interesów każdej ze stron. „Możesz powiedzieć Izraelczykom:„ Słuchajcie, życie w Gazie jest takie nieszczęśliwe ”- powiedział Novik.„ Możesz też powiedzieć: „Gaza zaraz wybuchnie ci w twarz, ale jeśli zrobimy raz, dwa, trzy, możemy zyskaj kilka miesięcy odpoczynku, więc pomóż mi pomóc ”.”

Pan Mladenov powiedział, że obawia się, że kolejna wojna w Strefie Gazy przywróci światu „zwykłe tematy rozmów o tym miejscu”, skazał wszelką nadzieję na rozmowy pokojowe i opuści „Somalię u progu Izraela” i potępi Izrael zewsząd. Świat arabski i państwa-darczyńcy przestali płacić za odbudowę Gazy, tak jak to zrobili po wojnie 2014 roku.

Byłoby o wiele łatwiej „siedzieć z boku i głosić”, powiedział, ale „głoszenie nigdy niczego nie prowadzi”.

„Jestem z Bałkanów” – powiedział. „Zmieniliśmy granice. Walczyliśmy o święte miejsca, języki i kościoły. Wymienialiśmy populacje przez 100 lat, jeśli nie dłużej. A kiedy nosisz ten bagaż, widzisz rzeczy trochę inaczej. To nie jest konflikt, w którym możesz wejść i po prostu narysować linię. To jest emocjonalne. “

„Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli cudzoziemcy przyjdą bez wyceny i powiedzą Ci, co masz robić, po prostu je wyłączasz. Mówią: „Dziękuję bardzo” – dodał. „Nie możesz głosić tym ludziom. Pamiętaj, że jesteś już od pół wieku. “

Znawcy twierdzą, że pan Mladenov był jednym z pierwszych urzędników zeszłej wiosny, którzy doszli do wniosku, że żaden środek odstraszający nie powstrzyma premiera Izraela Benjamina Netanjahu przed dotrzymaniem obietnic aneksji terytorium Zachodniego Brzegu, ale można to zrobić może skłonić go do porzucenia aneksji za wyższą cenę: normalizacji z państwami arabskimi, które od dawna unikały Izraela.

READ  Demi Rose zachwyca się zachodzącą na zachodzie pozą „bogini wojowników” na Ibizie

Plan aneksji „nabrał tempa” – powiedział. „A gdyby to się stało, byłoby to straszne dla Izraela”. Zapomnij o kolejnym zawieszeniu broni w Gazie, powiedział. Wyobraź sobie globalne potępienie.

„Pomyślałem, że jeśli jest to niewłaściwa droga, ale widzisz, dlaczego jest ona skierowana do określonych grup ludności, co skierowałoby się do większej sekcji, która nie jest destrukcyjna, ale w rzeczywistości konstruktywna?”

Nie szukał uznania za transakcje zawarte przez Izrael. Ale on pracował nad zbudowaniem okręgu wyborczego dla idei wykorzystania normalizacji jako marchewki, aby nagrodzić Izrael za rezygnację z aneksji.

„Byli ludzie, którzy byli tym bardzo zaskoczeni” – powiedział Jared Kushner, zięć prezydenta Trumpa, który kierował zespołem Białego Domu na Bliskim Wschodzie. „Widział, co zrobiliśmy. Zwierzyliśmy mu się, a on udzielał nam konstruktywnych informacji zwrotnych. “

Palestyńczycy postrzegali te umowy jako katastrofalną zdradę, ale Mladenov argumentował, że normalizacja również byłaby dla nich korzystna.

„OK, teraz jest to bardzo emocjonalne, Palestyńczycy są bardzo źli” – powiedział. „Ale odłóż te emocje na bok i zastanów się: kto jest najbardziej skuteczny, gdy próbuje zmusić Izrael do zrobienia pewnych rzeczy? Egipt i Jordania. Kiedy cztery, sześć lub dziesięć krajów arabskich ma ambasady w Tel Awiwie, chcesz, żeby były z tobą, prawda? “

„Masz teraz kontrakt” – dodał. “To ważna sprawa. Ani Izrael, ani kraje arabskie nie będą chciały tego zrujnować. To daje niektórym krajom przewagę w Izraelu. Jeśli jesteś Palestyńczykiem, naprawdę chcesz wyjaśnić swoim arabskim braciom i przyjaciołom, jakie są twoje stanowiska i przyprowadzić ich z powrotem do stołu po twojej stronie rozmowy. “

Pan Mladenov nie był fanem planu pokojowego Trumpa. Powiedział jednak, że trwające zmiany otworzyły ekscytujące możliwości dla jego następcy na stanowisku wysłannika ONZ, norweskiego dyplomaty Tor Wenneslanda.

„To inny świat” – powiedział Mladenov. – I wiesz, mimo wszystkich jego wad, mógłby być lepszy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *