Connect with us

Świat

Według państwowych mediów, konserwatywny irański duchowny umiera

Published

on

Instytut Edukacji i Badań Imama Chomeiniego, który prowadził Mesbah Yazdi, powiedział, że w ciągu ostatnich kilku dni był hospitalizowany z powodu choroby układu pokarmowego.

Ważną rolę odegrał wybitny duchowny Powstanie 1979 To obaliło wspieranego przez Zachód szacha Iranu, Mohammeda Rezy Pahlawi, według irańskiej telewizji państwowej.

Mesbah Yazdi był powszechnie postrzegany jako twardogłowy i antyzachodni, w tym antyamerykański. Jako jawny krytyk liberalnej prasy, był znany z ratyfikowania nalotów na opozycję wewnętrzną, feminizm i równość płci.

Według regionalnych ekspertów był duchowym mentorem Mahmuda Ahmadineżada den były prezydent Iranu który służył od 2005 do 2013 roku.

Prezydent Iranu Hassan Rouhani złożył kondolencje Mesbah Yazdi, według Press TV, która podała, że ​​Mesbah Yazdi ma 85 lat.

Półoficjalna irańska agencja informacyjna Mehr powiedziała, że ​​Mesbah Yazdi był blisko z najwyższym przywódcą kraju, ajatollahem Alim Chameneim.

Mesbah Yazdi był członkiem Zgromadzenie ekspertów – organ odpowiedzialny za wybór i nadzorowanie działalności Najwyższego Przywódcy Iranu – oraz Najwyższa Rada ds. Rewolucji Kulturalnej, poinformowała Press TV.
READ  Sri Lanka. Wybuch i pożar nowego tankowca Diamond. Obsługa gaśnicy, zagrożenie katastrofą ekologiczną
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *