Connect with us

Gospodarka

USA sprzedają Polsce 250 czołgów Abrams w związku ze wzrostem napięć w Europie Wschodniej

Published

on

Stany Zjednoczone sprzedają Polsce, kluczowemu sojusznikowi NATO, 250 czołgów M1A2 Abrams, w obawie przed nieuchronną inwazją sił rosyjskich na sąsiednią Ukrainę.

Nagroda w wysokości 6 miliardów dolarów obejmuje również pojazdy wsparcia, sprzęt do konserwacji i tysiące sztuk amunicji. Sprzedaż została zatwierdzona przez Agencję Współpracy Obronnej i Bezpieczeństwa.

„Ta proponowana sprzedaż wesprze politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych i bezpieczeństwo narodowe, pomagając wzmocnić bezpieczeństwo sojusznika z NATO, który jest siłą na rzecz stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie” – powiedzieli przedstawiciele agencji w oświadczeniu Wyjaśnienie.

Reprezentant Alabamy Mike Rogers, czołowy republikanin w Komitecie Sił Zbrojnych, i inni prawodawcy GOP wzywają Departament Obrony do przyspieszenia umowy czołgów z Polską.

„Pomoc w wyposażeniu Polski w czołg M1A2 służyłaby zastąpieniu sprzętu z czasów sowieckich w polskiej strukturze sił, zwiększając w ten sposób interoperacyjność z siłami USA i NATO przy jednoczesnym wzmacnianiu amerykańskiej bazy przemysłowej” – napisali republikańscy ustawodawcy w liście do Sekretarza Obrony. Lloyd Austin w zeszłym miesiącu.

Około 5 tys. żołnierzy amerykańskich zostało sprowadzonych do Polski w ramach planu uspokojenia sojuszników NATO zaniepokojonych ponad 150 tys. rosyjskich sił bojowych na granicy z Ukrainą i na Białorusi.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że sprzedaż „zwiększy zdolność Polski do przeciwdziałania obecnym i przyszłym zagrożeniom”, zapewniając im kluczową siłę militarną zdolną do odstraszania potencjalnych przeciwników i uczestniczenia w ćwiczeniach NATO.

„Polska nie będzie miała trudności z włączeniem tego sprzętu do swoich sił zbrojnych” – powiedzieli urzędnicy. „Proponowana sprzedaż tego sprzętu i wsparcia nie zmieni podstawowej równowagi wojskowej w regionie”.

READ  Rynki wschodzące są narażone na ryzyko popełnienia błędów politycznych w obliczu sprzecznych priorytetów
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *