Connect with us

Gospodarka

Europa wykorzystuje nowo odkrytą siłę, aby wyrównać Polskę

Published

on

mWSCHÓD DOBRY Filmy o superbohaterach mają scenę, w której protagonista – często po jakimś dziwnym wypadku – odkrywa, że ​​rozwinął niesamowite nowe moce. Początkowe próby wykorzystania tych nowych uprawnień są niezadowalające. Koszule są przypadkowo podarte na strzępy, a sypialnie pokryte są pajęczynami. Jednak z czasem nowe umiejętności zostaną oswojone, a następnie opanowane. Widzowie szybko zapominają, jak uzyskano nieprawdopodobne moce i cieszą się krucjatą, w pelerynie lub na oklep, o sprawiedliwość i porządek.

Posłuchaj tej historii

Ciesz się większą ilością dźwięku i podcastów na iOS lub Android.

Politycy, którzy marzą o byciu superbohaterami, wyobrażają sobie, że potrafią naginać wrogów do ich woli. Jak łatwe byłoby życie, gdyby awanturnicy po cichu i potajemnie dołączyli do kolejki. Spójrz na dzisiejszą Europę, a może powstanie supermocarstwo. Polska od lat naciska na Komisję Europejską, która egzekwuje traktaty wiążące 27 państw członkowskich UE UE razem. Od czasu dojścia do władzy w 2015 roku populiści w Warszawie wykastrowali wymiar sprawiedliwości i umieścili sędziów pod kciukiem rządu. Przez pewien czas Komisja bełkotała tchórzliwie o kluczowej roli rządów prawa w Europie, mimo że jej groźby i ultimatum radośnie odrzucano. Już nie. Dwa razy w tym miesiącu polskie władze zaproponowały ustąpienie i zgodziły się na podobne wycofanie swoich działań sądowych UE zażądał.

Wskazówkę, dlaczego Polska prosi o pokój, można znaleźć w wysokiej polityce i prostej rozrywce. Wysoka polityka to pobrzękiwanie szabelką u sąsiada Polski, Ukrainy. Czasy napięć geopolitycznych to nie czas na alienację sojuszników; Ukraina przygotowuje Polskę na kryzys uchodźczy. Być może biorąc pod uwagę wojska rosyjskie stacjonujące na sąsiedniej Białorusi, prezydent Andrzej Duda zasugerował na początku tego miesiąca, że ​​Polska „powinna jak najszybciej rozwiązać wszelkie istniejące spory”. Załatwiono pospiesznie wieloletnią szparę, w której polska kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego wyrzucała smog do Czech. Prawo własności mediów, które nie podobało się Ameryce, również zostało odłożone na półkę.

Przyziemny kawałek to historia UErozwijające się supermoce. Komisja od lat cierpi z powodu braku autorytetu. Kraje, które chciałyby przyłączyć się do klubu, można by przekonać do przestrzegania liberalnych standardów demokratycznych, takich jak wolność słowa i niezawisłe sądy. To dało UE duża presja: trzymaj się zasad lub trzymaj się z dala. Ale kiedy aspiranci zostali wpuszczeni, jak Polska była w 2004 roku wraz z kilkoma byłymi sąsiadami z bloku komunistycznego, mięśnie Brukseli zanikły. Istnieje mechanizm karania państw członkowskich, które łamią normy, które kiedyś przestrzegały, ale jego egzekwowanie wymaga niemal jednomyślności. Największe sankcje to utrata praw głosu w bloku, który szczyci się osiągnięciem konsensusu. To mniej przerażające niż możliwość rażenia wrogów błyskawicą.

Jak w przypadku wielu superbohaterów, był to szalony zbieg okoliczności natury, który dał mu to UE jego nowe moce. Punktem zwrotnym w jego przypadku była pandemia. Jedną z odpowiedzi bloku na Covid-19 był Fundusz Nowej Generacji (TERAZ), pulę dotacji i pożyczek o wartości 750 mld EUR (853 mld USD) przeznaczonych głównie dla biedniejszych krajów. Polska od dawna jest odbiorcą ogromnych UE Hojność, o której może zaświadczyć każdy, kto jeździł swoimi nowymi, odważnymi autostradami. Ale wstrzymanie środków, z których państwa członkowskie mogą korzystać w ramach normalnego unijnego budżetu, jest skomplikowane. Jeśli chodzi o TERAZKomisja zasadniczo ma pełną swobodę co do tego, czy Polska jest godnym beneficjentem. Do tej pory wyraźnie odmawiał wydawania gotówki, mimo że inne kraje widzą, jak uzupełniają się ich kasy TERAZ Pieniądze. To 36 miliardów euro pożyczek i dotacji, które Polska mogłaby zaciągnąć, gdyby tak powiedziała Bruksela, wystarczy, by wzmocnić Polskę PKB o około 2% w ciągu najbliższych kilku lat.

Co gorsza dla Polski i UEinni złoczyńcy, 16 lutego UENajwyższy sąd UE zatwierdził zasady pozwalające Komisji na zatrzymanie nawet staromodnych pieniędzy europejskich, takich jak te przeznaczone na wsparcie biednych regionów, od członków, którzy jej zdaniem lekceważą swoje zobowiązania w zakresie praworządności. Jest to dodatek do istniejącej możliwości nakładania grzywien na tych, którzy się złamali UE Zasady; W takim przypadku przeciwko Polsce kary wynoszą teraz 1 mln euro dziennie.

topór słupowy

Podobnie jak Peter Parker, który grzebał w swoich nowych umiejętnościach tkania sieci, eurokracja potrzebuje czasu, aby przystosować się do tych nowych uprawnień. Ponieważ można było zająć się nie tylko naruszeniami praworządności. W przeszłości Bruksela narzekała na państwa członkowskie za nieprzestrzeganie reguł strefy euro dotyczących zadłużenia i deficytu. Wynikające z tego ważkie osądy dały efekt oceny think tanku: okrzyknięto ją jako oczywiście rozsądną, po czym szybko zapomniano. Teraz eurokraci mogą upewnić się, że ich rekomendacje zostaną wysłuchane, więc nie ma przelewu TERAZ pieniądze do wstrzymania. Uff!

Te nowo odkryte moce mają swoje granice. Polska dobrze wykorzystała fundusze europejskie, więc ich drenaż odczuliby wyborcy, a rząd stałby się mniej popularny. Dlatego pragnie udobruchać Brukselę. Z drugiej strony Węgry zmarnowane UE Projekty pieniężne, z których skorzystają kumple premiera Viktora Orbana. Ucisk zaszkodzi im, ale prawdopodobnie mniej zaszkodzi węgierskim wyborcom. Tak więc Orban ma większe pole manewru, by ignorować narzekania Brukseli na jego seryjne łamanie zasad. Jego rząd potępił werdykt z tego tygodnia jako „umotywowany politycznie”.

Skromniejszym ograniczeniem jest to, czy UE chce w ogóle korzystać z tych uprawnień. Eurokraci dysponujący tak imponującym autorytetem mogą, chcąc nie chcąc, podnosić kwestie odpowiedzialności; Duże państwa członkowskie, takie jak Niemcy, od dawna naciskają na łagodne podejście do łamania zasad. Polska też ma władzę lub myśli, że ją ma. Groziła, że ​​wykolei program bloku. Ale to w większości pusta groźba, biorąc pod uwagę tak wiele z tego UE W dzisiejszych czasach biznes jest odporny na weta.

Kontury UEZwycięstwo nad polskim sędzią Nobblingiem pozostaje niejasne. Populistyczny rząd może mieć trudności ze zgromadzeniem krnąbrnego parlamentu, który poprze jego ustąpienie. Krytycy uważają środki za niewystarczające; Komisja wydaje się być przekonana, że ​​może naciskać na więcej ustępstw. Polska może pozostać wyzywająca. Ale eurokraci w Brukseli wyglądają na znacznie potężniejszych niż oni.

Przeczytaj więcej od Karola Wielkiego, naszego felietonisty o polityce europejskiej:
Rozpoczyna się walka o rolę w Europie o etykiety żywności (12 lutego)
Europa Południowa się reformuje (05.02.)
W UE panuje pokój i porządek, ale rzadko się zbliża (29 stycznia)

Ten artykuł ukazał się w europejskim dziale wydania drukowanego pod nagłówkiem „Superbohater kiełkuje w Brukseli”

READ  Wiodącym firmom turystycznym trudno jest przewidzieć wpływ gospodarczy Igrzysk Światowych
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.