Connect with us

Gospodarka

UPDATE 2 – Polska spodziewa się deficytu budżetowego w 2020 roku w wysokości 109,3 mld zł z powodu wirusów

Published

on

(Dodaje szczegóły z konferencji prasowej)

WARSZAWA, 20 sierpnia (Reuters). Polski rząd zgodził się na rewizję budżetu na 2020 r., Która przewiduje deficyt w wysokości 109,3 mld zł (29,4 mld dolarów).

Zanim koronawirus dotarł do Polski, rząd zaplanował w tym roku pierwszy zrównoważony budżet od trzech dekad. Został jednak zmuszony do zwiększenia wydatków, aby wesprzeć gospodarkę, ponieważ wprowadził szeroko zakrojone środki blokujące, które zmniejszyły dochody podatkowe.

„Rozprzestrzenianie się koronawirusa przyczyniło się do największego kryzysu gospodarczego ostatnich lat, który dramatycznie spowolnił aktywność gospodarczą w Polsce i innych krajach dotkniętych pandemią” – podał rząd w komunikacie.

Minister finansów Tadeusz Kościelski zapowiadał wcześniej, że deficyt w znowelizowanym budżecie wyniesie 100 mld zł.

Zrewidowany budżet przewiduje, że produkt krajowy brutto (PKB) Polski zmniejszy się o 4,6% w 2020 roku. Wcześniej oczekiwano wzrostu o 3,7%.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski powiedział dziennikarzom, że korekta prognozy PKB będzie pozytywna.

„Wszystko wskazuje na to, że w kolejnej fali koronawirusa nie będzie całkowitej blokady, a jedynie zablokowanie niektórych sektorów” – powiedział.

Oczekuje się, że stopa bezrobocia wzrośnie do 8% z 5,1% przed rewizją, a inflacja ma wynieść 3,3%.

Dochody budżetu to 398,7 mld zł, o 36,7 mld zł mniej niż zakładano, a wydatki 508 mld zł, o 72,7 mld zł więcej niż pierwotnie planowano.

Patkowski powiedział, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2020 roku prawdopodobnie będzie większy niż 8,4% uwzględnione w zaktualizowanym planie konwergencji przedstawionym Unii Europejskiej. (1 $ = 3,7203 zł) (relacja Alicji Ptak, Alana Charlisha, Pawła Florkiewicza i Anny Koper; montaż: Toby Chopra / Angus MacSwan / Jane Merriman / Alex Richardson)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *