Connect with us

Gospodarka

Recesja w Polsce jedna z najbardziej płaskich w Europie

Published

on

W rozmowie z PAP Tadeusz Kościński powiedział, że relatywna siła skarbu pomogła gospodarce i wkrótce Polska będzie miała dostęp do nowych funduszy unijnych.
Wojciech Olkuśnik / PAP

Polska gospodarka będzie miała jedną z „najbardziej płaskich” recesji w Europie – powiedział minister finansów.

W rozmowie z PAP Tadeusz Kościński powiedział, że relatywna siła skarbu pomogła gospodarce i wkrótce Polska będzie miała dostęp do nowych funduszy unijnych.

„Mimo znacznego wsparcia dla gospodarki, finanse publiczne są w relatywnie dobrej kondycji, a nasza recesja będzie jedną z najpłytszych w Europie” – powiedział minister.

Według Komisji Europejskiej gospodarki krajów UE skurczą się średnio o -7,4 proc., Czyli prawie dwukrotnie więcej niż w Polsce, gdzie spodziewany jest spadek o -3,6 proc.

Do tej pory polski rząd przeznaczył ponad 212 mld zł (44,76 mld euro) na ochronę miejsc pracy i gospodarki, a kolejne 100 mld zł (22,06 mld euro) trafiło do „tarczy finansowej”, Firmę należy uchronić przed najgorszą recesją – powiedział Kościński.

Dodał, że polski plan walki z kryzysem jest „pozytywnie oceniany” przez wiodące instytucje zagraniczne, w tym Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Oczekuje się również, że Polska otrzyma środki z nowego budżetu UE oraz specjalny fundusz naprawczy w przypadku pandemii. Kościński powiedział, że Polska pracuje nad umową partnerską, w której „pokażemy, jak podzielimy fundusze unijne w ramach polityki spójności i jak je wydamy. Mówimy o sumie ponad 66 mld euro”.

Według Kościńskiego, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowuje krajowy plan naprawy, „który pozwoli nam wykorzystać środki z unijnego Funduszu na rzecz Odbudowy i Odporności. Tu otrzymamy dotacje i pożyczki w wysokości 57 mld euro”.

Środki te zostaną przeznaczone na przedsiębiorczość, infrastrukturę, ochronę środowiska, cyfryzację, energetykę, naukę, edukację i sprawy społeczne – powiedział Kościński, dodając, że Polska ma nadzieję, że pierwsze dofinansowanie trafi do gospodarki w tym roku.

Polska rozpocznie w tym miesiącu konsultacje z Brukselą w sprawie wydatkowania środków unijnych.

READ  Gazprom zarzuca dostawcom LNG niszczenie europejskiego rynku gazu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *