Connect with us

Gospodarka

UPDATE 1 – Polski Bank Centralny utrzymuje stopy procentowe, ale podnosi prognozę CPI

Published

on

(Dodaje prognozy CPI i PKB, szczegóły ekonomiczne)

WARSZAWA, 8 lipca (Reuters) – Polski bank centralny pozostawił w czwartek główną stopę procentową bez zmian, podał komunikat w komunikacie, utrzymując koszty kredytu na rekordowo niskim poziomie, aby pomóc gospodarce wyjść z pandemii COVID-19, jeśli prognozuje ich wzrosła inflacja.

Europa Środkowo-Wschodnia stoi w obliczu jednego z najwyższych wskaźników inflacji na kontynencie, ale mimo podwyżek stóp procentowych w Czechach i na Węgrzech prezes polskiego banku centralnego Adam Glapiński powiedział, że jest za wcześnie na działanie, a wzrost inflacji jest tymczasowy.

Główna stopa procentowa pozostała bez zmian na poziomie 0,1%. Wszystkie pozostałe stopy procentowe również pozostały bez zmian.

W środę rumuński bank centralny również postanowił poczekać z reakcją na obawy o inflację i pozostawić swoją główną stopę bez zmian.

W swojej najnowszej prognozie gospodarczej Polski Bank Centralny podał, że inflacja ma wynieść 3,8-4,4% w 2021 r. i 2,5-4,1% w 2022 r., wobec 2,7-3,6% i 2,0-3,6% w marcu.

Narodowy Bank Polski (NBP) dąży do inflacji na poziomie 2,5% plus minus jeden punkt procentowy.

„Biorąc pod uwagę źródła i oczekiwany przejściowy charakter inflacji przekraczającej cel NBP, a także niepewność co do odporności i zakresu ożywienia gospodarczego, NBP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie” – napisano w komunikacie.

Przewiduje wzrost produktu krajowego brutto (PKB) o 4,1-5,8% w 2021 r. i 4,2-6,5% w 2022 r., w porównaniu z 2,6-5,3% i 4,0-6,9% w marcu.

Powiedział, że będzie nadal kupował obligacje rządowe i obligacje rządowe na rynku wtórnym, a także oferował zdyskontowane weksle w celu refinansowania kredytów korporacyjnych w bankach. . (Sprawozdawczość Alana Charlisha, Pawła Florkiewicza i Anny Koper w Warszawie, red. Matthew Lewis)

READ  Koronawirus, Polska, blokada. Centra handlowe upadną bez wakacji
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *