Connect with us

Gospodarka

Polska Najwyższa Izba Kontroli twierdzi, że wydatki na COVID-19 muszą być przejrzyste

Published

on

WARSZAWA, 8 lipca (Reuters) – Szef NIK ostrzegł w czwartek rząd przed zagrożeniami związanymi z brakiem przejrzystości finansów publicznych, mówiąc, że wykorzystał „bezprecedensowe” fundusze do zmniejszenia wydatków na COVID-19 – Pandemia aby nie dopuścić do budżetu na 2020 rok.

Nacjonalistyczny rząd sfinansował dużą część swoich wydatków na wsparcie gospodarki w okresie pandemii pożyczkami z instytucji takich jak Narodowy Bank Rozwoju BGK czy państwowy fundusz PFR.

Pomogło to rządowi PiS uniknąć takich wydatków w budżecie państwa.

– W ubiegłym roku rząd wprowadził bezprecedensowe mechanizmy cięcia wydatków – powiedział prezes NIK Marian Banas, były minister finansów.

Niesprecyzowany powiedział, że minione wydarzenia w Polsce i „bolesne doświadczenia w innych krajach… pokazują, że kreatywna księgowość i słaba przejrzystość finansów publicznych może spowodować poważny kryzys gospodarczy, którego ofiarami są obywatele”.

Departament Skarbu odrzucił krytykę, twierdząc, że opublikował „szczegółowe i wiarygodne” dane na temat długu publicznego.

„Przeniesienie wsparcia antykryzysowego poza sektor finansów publicznych… oznaczało, że pomoc była łatwiejsza do wdrożenia i niemal natychmiastowa, bez zbędnej biurokracji i nadmiernych procedur” – podało ministerstwo w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną.

Banas był krótko ministrem finansów w rządzie kierowanym przez PiS w 2019 r., ale nie był członkiem partii rządzącej i krytykował ją w swojej obecnej roli.

W maju wezwał prokuraturę do wszczęcia śledztw karnych przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i innym urzędnikom państwowym w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w 2020 roku.

Reportaż Alicji Ptak, scenariusz Alana Charlisha, montaż Timothy Heritage

READ  Dodatkowe 2000 zł na emeryturę. Nie wszyscy wiedzą, że mogą dostać dodatkowe pieniądze [6.10.2020 r.]
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *