Connect with us

Gospodarka

Ukraińscy pracownicy wyjeżdżają z Polski do Niemiec w poszukiwaniu wyższych zarobków

Published

on

Ukraińscy pracownicy wyjeżdżają z Polski do Niemiec w poszukiwaniu wyższych zarobków

02:42

ZOBACZ: Aljosa Milenkovic donosi z Warszawy o ruchu ukraińskim

Według nowych danych Ukraińcy wyjeżdżają z Polski do innych krajów Europy, zwłaszcza do Niemiec, w poszukiwaniu lepszej jakości życia i wyższych zarobków. Wzbudziło to obawy dotyczące wpływu na polską gospodarkę, która pozostaje w dużym stopniu uzależniona od ukraińskich pracowników migrujących.

W małej kawiarni niedaleko biznesowej dzielnicy Warszawy CGTN Europe spotkała się ze swoim ukraińskim właścicielem Ołehem Yarovyi. Biznesmen po trzydziestce przyjechał do Polski z żoną niemal dekadę temu i postanowił otworzyć kawiarnię w stolicy Polski.

Z biegiem czasu firma rozwinęła się w sieć 17 kawiarni i restauracji na terenie całej Polski i Czech, która dziś zatrudnia ponad 100 osób. „A zdecydowana większość z nich pochodzi z Ukrainy” – mówi.

Część z nich zdecydowała jednak niedawno, że nie chce pozostać w Polsce ani wracać na Ukrainę. Zamiast tego wolą patrzeć dalej na zachód w poszukiwaniu lepszej przyszłości.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Zanieczyszczone rzeki Wielkiej Brytanii stały się „wysypiskiem przemysłu”.

Izrael nakazuje ewakuację szpitali, eksperci ONZ ostrzegają przed ludobójstwem w Gazie

Lit: „białe złoto”, które zmienia gospodarkę

„W ubiegłym roku 10 procent naszych pracowników powiedziało nam, że chcą przenieść się gdzie indziej” – wyjaśnia Oleh. „Wyjechali do pracy na Zachód, żeby na stałe zmienić miejsce zamieszkania. To nie było zbyt katastrofalne.

Mówi, że niektórzy w końcu wrócili na Ukrainę „prawdopodobnie więcej niż ci, którzy udali się do Niemiec czy Kanady.” Jednak ostatnie dane sugerują, że Polska w coraz większym stopniu traci zdolność polegania na taniej sile roboczej zza granicy.

Stało się tak pomimo faktu, że Polska była tymczasowo gospodarzem największej na świecie liczby wysiedleńców Ukraińców w wyniku konfliktu ukraińskiego. Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez wiodącą polską agencję zatrudnienia EWL i Uniwersytet Warszawski, od lutego 2022 roku granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 4 miliony Ukraińców. To dodatek do 2 milionów, które już tam pracowały, wypełniając lukę na rynku pracy pozostawioną przez miliony Polaków, którzy wyemigrowali do zachodnich krajów UE.

Ale teraz setki tysięcy Ukraińców podążają śladami swoich polskich kolegów i przenoszą się na Zachód, zwabieni wyższymi zarobkami i lepszymi świadczeniami socjalnymi. W pierwszym półroczu 2023 roku z Polski wyjechało ok. 350 tys. osób, z czego ok. 150 tys. trafiło do Niemiec, gdzie w tym okresie całkowita populacja ukraińskich imigrantów wzrosła o 410 tys.

Głównym powodem masowego exodusu są względy finansowe – twierdzi Michalina Sielewicz, dyrektor ds. rozwoju gospodarczego w polskiej agencji zatrudnienia EWL. „Są wyższe stawki wynagrodzeń. Następnie istnieje dostęp do systemu świadczeń, który jest znacznie lepszy z punktu widzenia korzyści finansowych. „Oczywiście najważniejszy wpływ mają pieniądze” – mówi. „Ale myślę, że ciekawość również jest elementem”.

Badanie EWL wykazało również, że rozwijająca się sieć Ukraińców w Niemczech zachęcała do relokacji migracyjnej, a lepsza opieka medyczna i obowiązkowe kursy języka niemieckiego organizowane przez rząd dla uchodźców pomogły w integracji Ukraińców. Polski rząd oferuje także uchodźcom bezpłatne lekcje języka, ale nie są one obowiązkowe, co oznacza, że ​​Ukraińcy lepiej integrują się ze społeczeństwem niemieckim niż społeczeństwo polskie – wynika z raportu.

Jeśli ta tendencja się utrzyma, polska gospodarka może znaleźć się w trudnej sytuacji ze względu na starzenie się społeczeństwa i rosnący już niedobór siły roboczej. Kraj straciłby nie tylko wartościowych pracowników, ale także tych Ukraińców, którzy wydają swoje pensje, pomagając ożywić lokalną gospodarkę w miastach w całym kraju.

READ  Kolejna misja Europy na Ukrainę jest na froncie wewnętrznym

Ukraińscy pracownicy wyjeżdżają z Polski do Niemiec w poszukiwaniu wyższych zarobków

Subskrybuj coś Storyboard: Cotygodniowy biuletyn W każdy piątek przedstawiamy Ci to, co najlepsze w CGTN

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *