Connect with us

Gospodarka

Udane doświadczenie Polski na rynku gazu otwiera przed Ukrainą nowe możliwości

Published

on

Pomyślne doświadczenie Polski we wdrażaniu planu wycofania rosyjskiego gazu i dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego otwiera przed Ukrainą nowe możliwości.

Powiedział o tym Sergiy Makogon, prezes ukraińskiego operatora gazowego systemu przesyłowego (GTSOU), na spotkaniu z polskim przedstawicielem ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim, poinformował serwis prasowy GTSOU.

Podczas spotkania, które odbyło się w ramach udziału delegacji ukraińskiej pod kierownictwem ministra energetyki Niemiec Gałuszczenki na Forum Biznesu P-TECC w Polsce, obie strony omówiły możliwości dalszej współpracy.

Według Makogon Polska może teraz magazynować gaz ziemny w ukraińskich podziemnych magazynach, aby zbilansować sieć energetyczną podczas szczytowych obciążeń.

Ponadto dywersyfikacja źródeł dostaw pomoże zdemonopolizować unijny rynek gazu, a co za tym idzie, ustalić realną cenę rynkową gazu w Europie.

Dziś w Polsce wybudowano już jeden terminal LNG, a dwa kolejne mają powstać. W końcowej fazie jest Baltic Pipe, który pomoże pozyskać gaz z Norwegii. Zakończono także budowę interkonektorów z krajami bałtyckimi i Słowacją.

Polski państwowy koncern naftowo-gazowy PGNiG ogłosił, że całkowicie zrezygnuje z zakupu gazu od rosyjskiego Gazpromu po wygaśnięciu tzw. kontraktu jamalskiego między obiema stronami 31 grudnia 2022 roku.

Na

READ  Przepływy gazu jamalskiego wschodniego z Niemiec do Polski pozostają stałe
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *