Connect with us

Gospodarka

Udane doświadczenie Polski na rynku gazu otwiera przed Ukrainą nowe możliwości

Published

on

Pomyślne doświadczenie Polski we wdrażaniu planu wycofania rosyjskiego gazu i dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego otwiera przed Ukrainą nowe możliwości.

Powiedział o tym Sergiy Makogon, prezes ukraińskiego operatora gazowego systemu przesyłowego (GTSOU), na spotkaniu z polskim przedstawicielem ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim, poinformował serwis prasowy GTSOU.

Podczas spotkania, które odbyło się w ramach udziału delegacji ukraińskiej pod kierownictwem ministra energetyki Niemiec Gałuszczenki na Forum Biznesu P-TECC w Polsce, obie strony omówiły możliwości dalszej współpracy.

Według Makogon Polska może teraz magazynować gaz ziemny w ukraińskich podziemnych magazynach, aby zbilansować sieć energetyczną podczas szczytowych obciążeń.

Ponadto dywersyfikacja źródeł dostaw pomoże zdemonopolizować unijny rynek gazu, a co za tym idzie, ustalić realną cenę rynkową gazu w Europie.

Dziś w Polsce wybudowano już jeden terminal LNG, a dwa kolejne mają powstać. W końcowej fazie jest Baltic Pipe, który pomoże pozyskać gaz z Norwegii. Zakończono także budowę interkonektorów z krajami bałtyckimi i Słowacją.

Polski państwowy koncern naftowo-gazowy PGNiG ogłosił, że całkowicie zrezygnuje z zakupu gazu od rosyjskiego Gazpromu po wygaśnięciu tzw. kontraktu jamalskiego między obiema stronami 31 grudnia 2022 roku.

Na

READ  Wariant delta Covida tworzy lukę na rynkach wschodzących, gdy uderzają osoby osiągające lepsze wyniki
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *