Connect with us

Gospodarka

Badanie, Wiadomości zdrowotne, ET HealthWorld

Published

on

Powolne wprowadzanie szczepionek na koronawirusa będzie kosztować światową gospodarkę 2,3 biliona dolarów utraconej produkcji, wynika z raportu opublikowanego w środę.

Badanie Economist Intelligence Unit wykazało, że kraje wschodzące i rozwijające się, których wprowadzanie szczepionek jest daleko w tyle za bogatszymi krajami, poniosą główny ciężar tych strat.

Raport pojawia się, gdy zaawansowane kraje dążą do szczepień przypominających dla swoich populacji, podczas gdy międzynarodowe wysiłki na rzecz dostarczania szczepionek biedniejszym krajom pozostają niewystarczające.

W badaniu obliczono, że kraje, które nie zaszczepią 60 procent swojej populacji do połowy 2022 r., poniosą straty w wysokości dwóch bilionów euro w latach 2022-2025.

„Gospodarki wschodzące poniosą około dwóch trzecich tych strat, co jeszcze bardziej opóźni ich konwergencję gospodarczą z bardziej rozwiniętymi krajami” – powiedział EIU.

Ostrzegła, że ​​opóźnione wprowadzenie szczepionek może wywołać niezadowolenie i zwiększyć ryzyko niepokojów społecznych w krajach rozwijających się.

Region Azji i Pacyfiku ucierpi w wartościach bezwzględnych, odpowiadając za prawie trzy czwarte strat.

Jednak jako procent PKB Afryka Subsaharyjska poniesie największe straty.

Około 60 procent populacji krajów o wyższych dochodach otrzymało pod koniec sierpnia co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi, w porównaniu z zaledwie jednym procentem w biedniejszych krajach. Większość szczepień wymaga pełnego zaszczepienia dwóch dawek.

„Kampanie szczepień postępują w lodowatym tempie w gospodarkach o niskich dochodach” – powiedział.

Autorka raportu, Agathe Demarais, powiedziała, że ​​międzynarodowe wysiłki mające na celu dostarczenie szczepionek na koronawirusa biednym krajom nie spełniły ich skromnych oczekiwań.

„Jest niewielka szansa, że ​​luka w dostępie do szczepionek zostanie kiedykolwiek wypełniona”, ponieważ bogate kraje zapewniają tylko ułamek tego, co jest potrzebne, powiedziała w oświadczeniu.

„W końcu uwaga w krajach rozwiniętych przenosi się na podawanie dawek przypominających szczepionek przeciwko koronawirusowi, co zaostrzy niedobory surowców i produkcji” – dodała.

READ  Reformy wymiaru sprawiedliwości „nie poszły dobrze” – mówi polski premier, obwiniając ministra sprawiedliwości

EIU powiedział, że jego badanie zostało przeprowadzone poprzez połączenie wewnętrznych prognoz dotyczących terminów szczepień w około 200 krajach z prognozami wzrostu PKB.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *