Connect with us

Świat

Trzęsienie ziemi na Tajwanie: liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 10, gdy wyspą wstrząsnęło ponad 300 „przerażających” wstrząsów wtórnych – aktualizacje na żywo

Published

on

Trzęsienie ziemi na Tajwanie: liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 10, gdy wyspą wstrząsnęło ponad 300 „przerażających” wstrząsów wtórnych – aktualizacje na żywo
Prezenterami tajwańskiej telewizji wstrząsnęło trzęsienie ziemi podczas transmisji na żywo

Potwierdzono, że co najmniej dziesięć osób zginęło w wyniku potężnego trzęsienia ziemi o sile 7,4 w skali Richtera, które w środę nawiedziło Tajwan.

W największym trzęsieniu ziemi odnotowanym na wyspie od 25 lat rannych zostało ponad 1000 osób, a w czwartek ponad 40 osób nadal było uwięzionych.

Wstrząsy spowodowały co najmniej dziewięć osuwisk, a gruz zawalił zbocza autostrady Suhua w Hualien, biegnącej wzdłuż wschodniego wybrzeża.

Od środowego poranka ponad 300 wstrząsów wtórnych zmusiło „przerażonych” ludzi na wyspie do spania w namiotach przed swoimi domami lub w schroniskach ratunkowych.

Według tajwańskiej straży pożarnej w czwartek około 690 osób zostało uwięzionych lub nie miało już z nimi kontaktu. Osoby uwięzione, głównie pracownicy hoteli, o których wcześniej mówiono, że przebywają w parku narodowym, nadal nie mieli kontaktu z władzami.

Trzęsienie ziemi spowodowało ostrzeżenie o tsunami na wyspie i w krajach sąsiednich.

Tymczasem w czwartek u wschodniego wybrzeża Honsiu w Japonii trzęsienie ziemi o sile 6 stopni w skali Richtera – podało Europejskie-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne.

1712227512

Tajwan potępia „bezwstydne” Chiny

Tajwan potępił w czwartek Chiny jako „bezwstydne” po tym, jak zastępca ambasadora Pekinu przy ONZ podziękował światu za zaniepokojenie silnym trzęsieniem ziemi na wyspie.

Chiny uznają samorządną wyspę za swoje terytorium i rości sobie prawo do wypowiadania się w jej imieniu na arenie międzynarodowej.

Chiny są zaniepokojone szkodami, złożyły kondolencje i zaoferowały Tajwanowi pomoc, powiedział Geng Shuang, zastępca stałego przedstawiciela Chin przy ONZ, jak wynika z zapisu jego uwag.

„Dziękujemy społeczności międzynarodowej za wyrazy współczucia i troski” – dodał.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu wyraziło swój gniew po komentarzach.

Alisha Rahaman Sarkar4 kwietnia 2024 11:45

1712226653

300 wstrząsów wtórnych przeraża obywateli Tajwanu

Tajwańska agencja pogodowa odnotowała od środy rano do czwartku ponad 300 wstrząsów wtórnych.

Wstrząsy wtórne zmusiły wiele osób na wyspie do spania w namiotach poza domami lub w schroniskach ratunkowych.

Hendri Sutrisno, 30-letni profesor na Uniwersytecie Hualien Dong Hwa, spędził środową noc z żoną i dzieckiem w namiocie, obawiając się wstrząsów wtórnych.

„Wybiegliśmy z mieszkania i czekaliśmy od czterech do pięciu godzin, zanim wróciliśmy na górę po ważne rzeczy, takie jak portfele. Od tego czasu pozostajemy tutaj, aby ocenić sytuację” – powiedział Associated Press.

„Boję się wstrząsów wtórnych i nie wiem, jak silne będą wstrząsy” – powiedziała Reutersowi 52-letnia mieszkanka Hualien, która nadała swoje nazwisko Yu.

„Wstrząsy wtórne były przerażające. To jest ciągłe. Nie mam odwagi spać w domu” – powiedziała.

Strażacy ewakuują ciało z Parku Narodowego Taroko na Tajwanie (AP)

Alisha Rahaman Sarkar4 kwietnia 2024 11:30

1712224400

Liczba ofiar trzęsienia ziemi na Tajwanie wzrosła do 10

Potwierdzono, że co najmniej dziesięć osób zginęło w wyniku potężnego trzęsienia ziemi, które w środę nawiedziło Tajwan.

Spośród 10 ofiar co najmniej czterech zginęło w Parku Narodowym Taroko, atrakcji turystycznej w hrabstwie Hualien, znanej z wąwozów i klifów, około 150 km od stolicy Tajpej.

Jedna osoba została znaleziona martwa w uszkodzonym budynku, a druga w kamieniołomie Ho Ren.

Władze odnalazły dziś na szlaku kolejne ciało.

Alisha Rahaman Sarkar4 kwietnia 2024 10:53

1712223020

Uwięzieni obywatele Kanady uratowani po trzęsieniu ziemi na Tajwanie

W środę wieczorem wśród turystów uratowanych ze szlaku Shakadang w wąwozie Taroko na Tajwanie było dwóch obywateli Kanady.

Piesi, którymi byli 29-letni mężczyzna i 35-letnia kobieta, byli częścią 14-osobowej grupy pieszych, gdy wyspę nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7,4 w skali Richtera.

Jak podaje TaiwanNews, dwanaście osób z grupy dotarło na początek szlaku, ale dwóch pozostałych turystów wymagało długich poszukiwań i akcji ratowniczej.

Alisha Rahaman Sarkar4 kwietnia 2024 10:30

1712222865

Dzień po trzęsieniu ziemi prawie 700 osób nadal jest uwięzionych

Według doniesień, inni uwięzieni, w tym dwudziestu turystów i sześciu studentów, również byli bezpieczni.

Władze podały również, że zwolniono około 60 pracowników, którzy nie mogli opuścić kamieniołomu z powodu zablokowanych i uszkodzonych dróg. Centralna Agencja Informacyjna podała, że ​​do południa wszyscy bezpiecznie opuścili górę.

Samolotem przewieziono sześciu pracowników z innego kamieniołomu.

Około 40 osób, głównie pracowników hoteli, które według wcześniejszych doniesień przebywały w parku narodowym, nadal nie miało kontaktu z władzami.

Alisha Rahaman Sarkar4 kwietnia 2024 10:27

1712221220

Zobacz: Prezenterzy telewizyjni wstrząśnięci podczas transmisji na żywo z trzęsienia ziemi na Tajwanie

Tajwańska telewizja SETTV uchwyciła na żywo moment trzęsienia ziemi o sile 7,4 w skali Richtera, podczas gdy prezenterka zgłosiła silne drżenie, gdy próbowała utrzymać równowagę.

Potężne trzęsienie ziemi, które nawiedziło Tajwan w środę, zostało uchwycone przez kamery newsroomu podczas transmisji na żywo.

Kiedy nastąpiło trzęsienie ziemi, prezenterzy nadal przemawiali i przekazywali wiadomości, podczas gdy studio wyraźnie się trząsło.

Prezenterzy telewizyjni wstrząśnięci podczas transmisji na żywo z trzęsienia ziemi na Tajwanie

Tajwańska telewizja SETTV uchwyciła na żywo moment trzęsienia ziemi o sile 7,4 w skali Richtera, podczas gdy prezenterka zgłosiła silne drżenie, gdy próbowała utrzymać równowagę. Potężne trzęsienie ziemi, które nawiedziło Tajwan w środę (3 kwietnia), zostało uchwycone przez kamery newsroomu podczas transmisji na żywo. Kiedy nastąpiło trzęsienie ziemi, prezenterzy nadal przemawiali i przekazywali wiadomości, podczas gdy studio wyraźnie się trząsło. Trzęsienie ziemi gwałtownie wstrząsnęło dzielnicą Hualien we wschodnim Tajwanie o godzinie 7:58 czasu lokalnego, powodując zawalenie się kilku budynków. Centralna Administracja Pogody odnotowała od środy rano do czwartku ponad 300 wstrząsów wtórnych.

Alisha Rahaman Sarkar4 kwietnia 2024 10:00

1712219242

Osoba, która przeżyła trzęsienie ziemi, pamięta skały uderzające jak „kule”.

Trzęsienie o sile 7,4 w skali Richtera spowodowało w środę co najmniej dziewięć osuwisk, a gruz spadł ze wzgórz na autostradę Suhua w Hualien, biegnącą wzdłuż wschodniego wybrzeża.

Niektóre osoby, które utknęły w tunelach w pobliżu parku narodowego, zostały w środę przetransportowane drogą powietrzną w bezpieczne miejsce, ale co najmniej 50 innych osób nadal uważa się za zaginione.

„Z góry zaczął padać deszcz kamieni jak kule, nie mieliśmy dokąd uciec, wszyscy szukali schronienia obok worków z piaskiem” – powiedział Central News Agency of Taiwan ocalały, zidentyfikowany po nazwisku Chu.

Ocean Tsai, mieszkaniec Hualien City, wspomina: „Stałem, gdy przewrócił się wieszak na ubrania i niska szafa”.

Powiedziała BBC: „Sytuacja stawała się coraz poważniejsza i zaczęłam martwić się o nasze rzeczy w domu. Na szczęście poza przewróceniem się motocykla szkody były minimalne.”

Alisha Rahaman Sarkar4 kwietnia 2024 r., 9:27

1712217620

Zobacz podgląd na żywo panoramy Tajpej po trzęsieniu ziemi na Tajwanie

Obejrzyj na żywo obraz Tajpej po śmiercionośnym trzęsieniu ziemi, które wcześnie wstrząsnęło całą wyspą, zawalając budynki i wywołując tsunami, które wyrzuciło na brzeg południowe wyspy japońskie.

Co najmniej 50 osób pozostaje zaginionych po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,4, które nawiedziło w środę wschodnie wybrzeże Tajwanu, zabijając dziewięć osób i raniąc ponad 1000 innych.

Alisha Rahaman Sarkar4 kwietnia 2024 9:00

1712215820

Na mapie: Ogromne trzęsienie ziemi na Tajwanie niszczy Hualien

Działania ratownicze koncentrują się na mieście Hualien, gdzie zgłoszono najwięcej ofiar i zniszczeń.

Alisha Rahaman Sarkar4 kwietnia 2024 08:30

1712214020

Tajwańscy żołnierze nalegali na podjęcie działań ratowniczych i rekonstrukcyjnych

„Nie martwcie się, rozumiemy” – oznajmiło ministerstwo obrony Tajwanu w poście w mediach społecznościowych.

Alisha Rahaman Sarkar4 kwietnia 2024 08:00

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *