Connect with us

Świat

W trzęsieniu ziemi o sile 7,4 w skali Richtera na Tajwanie zginęło dziewięć osób, a ponad 1000 zostało rannych

Published

on

W trzęsieniu ziemi o sile 7,4 w skali Richtera na Tajwanie zginęło dziewięć osób, a ponad 1000 zostało rannych

Pierwsze trzęsienie było wystarczająco niepokojące – huk silniejszy niż wszystko, co odczuwano na Tajwanie od ćwierćwiecza, który trwał ponad minutę w środę rano i przewrócił obiekty, a nawet całe budynki. Była tak potężna, że ​​wywołała ostrzeżenia przed tsunami w Japonii, Chinach i na Filipinach.

Ale nawet w miejscu pełnym uskoków, z długim i trudnym doświadczeniem związanym z trzęsieniami ziemi, wstrząsy wywołane jednym wstrząsem wtórnym po drugim były przerażające i zatrzymywały się co kilka minut w ciągu dnia.

W trzęsieniu o sile 7,4 w skali Richtera zginęło dziewięć osób, a co najmniej 1038 zostało rannych, co przytłoczyło specjalistyczny system reagowania na trzęsienia ziemi, który służył jako model gdzie indziej. W hrabstwie Hualien, w pobliżu epicentrum, w czwartek rano utknęły 93 osoby, w tym kilkudziesięciu pracowników cementowni w dwóch kamieniołomach. Czterdzieści lotów zostało odwołanych lub opóźnionych. Około 14 000 gospodarstw domowych nie miało wody, a 1000 nie miało prądu.

Do późnego środowego wieczoru zgłoszono 201 wstrząsów wtórnych, wiele z nich miało siłę powyżej 5 stopni w skali Richtera. W związku z przewidywanymi opadami deszczu w nadchodzących dniach władze ostrzegły przed możliwymi osunięciami ziemi.

„Spałam w domu, kiedy zaczęły się drżenia, które trzęsły się i trzęsły tak długo” – powiedziała Chen Hsing-yun, 26-letnia mieszkanka Hualien, która wraz ze swoim dwuletnim dzieckiem i rodzicami przebywała w szpitalu mieszkanie na trzecim piętrze, kiedy doszło do trzęsienia ziemi. „Gdy ustało główne trzęsienie ziemi, zeszłam z dzieckiem na dół, ale potem przez cały dzień panowały drżenia”.

Kiedy nastąpiło trzęsienie ziemi, wielu mieszkańców było w domach, przygotowując się do pracy i szkoły. Inni jechali autostradą lub już przed czterodniowymi wakacjami wyruszyli na wędrówkę po tajwańskich parkach narodowych. Po ustaniu głównego trzęsienia ludzie na całej wyspie uciekli na ulice, aby zbadać zniszczone budynki i szybko wysłać listy z zapewnieniami oraz zdjęcia uszkodzonych przedmiotów do przyjaciół i rodziny.

Ale niemal natychmiast ludzie poczuli uderzenie w brzuch w wyniku wstrząsu wtórnego. Tajwan jest podatny na trzęsienia ziemi i niewielkie wstrząsy są powszechne, ale trwają one co kilka minut przez cały dzień. Do godziny 15:00 doszło do 101 kolejnych wstrząsów, w tym co najmniej jedno o sile 6,5 w skali Richtera i wiele powyżej 5 w skali Richtera.

READ  Amitabh Bachchan i Abhishek Bachchan to bliźniacy w białych kurtach i czerwonych dupattach „Jai Shree Ram”, którzy przybywają do Ram Mandir „pran pratishtha” w Ajodhji |

Urzędnicy stwierdzili, że w ciągu najbliższych czterech dni prawdopodobnie wystąpi więcej wstrząsów wtórnych i przestrzegli mieszkańców, aby nie odwiedzali grobów swoich przodków, zwłaszcza w górach, w ten weekend podczas święta zwanego na ich cześć Ching Ming. Prognozy przewidywały opady deszczu, które mogą jeszcze bardziej pogorszyć warunki ruchu na uszkodzonych drogach.

Chociaż wielkość trzęsienia ziemi będzie miała długotrwałe skutki, duża liczba wstrząsów wtórnych nie jest rzadkością w przypadku trzęsienia ziemi o tej sile, powiedział Yi-Ying Wen, ekspert ds. trzęsień ziemi na Narodowym Uniwersytecie Chung Cheng na Tajwanie. „Powinniśmy spodziewać się, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni siła wstrząsów wtórnych będzie powoli malała”.

Największe zniszczenia wystąpiły w hrabstwie Hualien.

W mieście Hualien, siedzibie powiatu, ratownicy skupili się na ceglanym budynku ze szklanymi oknami, zwanym Budynkiem Urana, który częściowo się zawalił i mocno przechylił się na bok. Mieszkańcy wyszli przez okna i schodzili po drabinach przy pomocy ratowników.

Według straży pożarnej w budynku zginęła jedna osoba, a około dwudziestu innych ewakuowano. Późną nocą pracownicy budowlani za pomocą dźwigu ułożyli wokół przewracającego się budynku ogromne bloki betonowe, aby go ustabilizować. Hotele i sklepy w dalszej części ulicy, w tym supermarket 7-Eleven – częsty widok na Tajwanie – pozostały otwarte nawet wtedy, gdy około północy budynkami nadal wstrząsały wstrząsy wtórne.

„Hualien doświadczył kilku trzęsień ziemi, więc kiedy nadeszło trzęsienie ziemi, wiele osób wiedziało, co robić – zostać w domu i znaleźć bezpieczne miejsce” – powiedziała Lin Chin-Ching, lat 47, która po sprzątaniu ponownie otworzyła swoją restaurację z piwem i grillem w Hualien połamane przybory kuchenne. „Zrobiliśmy to.” Jednak życie wielu ludzi zostałoby zniszczone, powiedział.

„Moja restauracja jest bardzo zajęta, ponieważ w wielu innych panuje chaos i nie sprząta się ich” – powiedział. Dodał, że największym problemem jest zniszczenie dróg i tuneli, co może zrujnować lokalną gospodarkę opartą w dużym stopniu na turystach. „Wiele budynków należy sprawdzić pod kątem uszkodzeń, których nie można zobaczyć. To też zajmie dużo czasu.

W czwartek rano ratownicy uwolnili dziesiątki osób uwięzionych w innym miejscu, w tym sześć osób z kamieniołomu. Trzech turystów zginęło w wyniku spadających kamieni na szlaku turystycznym w Parku Narodowym Taroko, popularnym miejscu znanym z wąwozu przecinającego góry stromo wznoszące się od wybrzeża.

Władze hrabstwa utworzyły obszary ewakuacyjne, w których ludzie mogli szukać schronienia, takie jak szkoły średnie i boiska sportowe, ponieważ ten obszar nadal nawiedzały wstrząsy wtórne.

Derik du Plessis, 44-letni mieszkaniec Republiki Południowej Afryki, który od 17 lat mieszka w Hualien, opisał chaos i panikę na ulicach po trzęsieniu ziemi, gdy ludzie spieszyli się, aby odebrać swoje dzieci i sprawdzić, co się dzieje w ich domach.

Dodał, że drogi są zablokowane, a ściany zawalają się na samochody. „W tej chwili wydaje się, że ludzie się uspokoili, ale wiele osób siedzi na ulicach” – powiedział. „Nie chcą wchodzić do budynków, bo nadal panuje silny wstrząs”.

Lin Jung, lat 36, który prowadzi sklep ze sneakersami w Hualien, powiedział, że w chwili trzęsienia ziemi przygotowywał się do zabrania swojego 16-miesięcznego dziecka na wizytę lekarską. Na początku wydawało się, że to seria małych wstrząsów, powiedział, potem „nagle przeszło w gwałtowne trzęsienie ziemi, trzęsące się w górę i w dół”. Szklana osłona lampy sufitowej spadła i rozbiła się. „Jedyne, co mogłem zrobić, to chronić moje dziecko” – powiedział.

Trzęsienie wstrząsnęło także zachodnim wybrzeżem wyspy i całkowicie zawaliło budynek w hrabstwie Changhua. Wiele usług kolejowych zostało zawieszonych, ponieważ władze sprawdzały tory pod kątem uszkodzeń.

Według US Geological Survey trzęsienie ziemi miało miejsce tuż przed godziną 8:00 na głębokości 30 km, gdy ludzie jadą do pracy.

Tajwan leży na przecięciu Morza Filipińskiego i euroazjatyckiej płyty tektonicznej i dlatego jest narażony na aktywność sejsmiczną. Hualien leży na kilku aktywnych uskokach, a w 2018 r. w trzęsieniu ziemi zginęło tam 17 osób.

Trzęsienie ziemi wstrząsnęło Tajwanem, ponieważ wiele osób przygotowywało się do podróży na czwartkowy Dzień Sprzątania Grobów, podczas którego ludzie w krajach chińskojęzycznych opłakują zmarłych i składają ofiary na ich grobach. W weekend świąteczny zazwyczaj następuje gwałtowny wzrost liczby podróży, ponieważ ludzie odwiedzają rodziny na całym Tajwanie.

READ  Macron wywołuje gniew, mówiąc, że Europa nie powinna być „wasalem” w konflikcie amerykańsko-chińskim | Emmanuela Macrona

Władze pracują nad przywróceniem ruchu kolejowego w Hualien i ruchu dwukierunkowego na autostradach w regionie, powiedział na konferencji prasowej Wang Guo-cai, minister transportu wyspy.

TSMC, największy na świecie producent zaawansowanych półprzewodników, na krótko ewakuował pracowników ze swoich fabryk, ale kilka godzin później oznajmił, że wrócą do pracy. Firma stwierdziła, że ​​jej systemy bezpieczeństwa działają normalnie i że nadal ocenia się skutki. Fabryki TSMC zlokalizowane są na zachodnim wybrzeżu Tajwanu, z dala od epicentrum trzęsienia ziemi.

Jak zapewnia firma, wszyscy pracownicy są bezpieczni. Mimo to produkcja chipów jest bardzo precyzyjna i nawet krótkie przestoje mogą kosztować miliony dolarów.

Poziom gotowości Tajwanu na trzęsienia ziemi ewoluował w ostatnich dziesięcioleciach w odpowiedzi na niektóre z największych i najbardziej niszczycielskich trzęsień ziemi na wyspie. W 1999 r. w trzęsieniu ziemi o sile 7,6 w skali Richtera na Tajwanie zginęło prawie 2500 osób.

Według USGS i Central Weather Administration trzęsienie ziemi, które nawiedziło około 150 km na południowy zachód od Tajpej, było drugim co do wielkości w historii wyspy. Ponad 10 000 osób zostało rannych, a ponad 100 000 domów zostało zniszczonych lub uszkodzonych.

W kolejnych latach władze powołały miejską ekipę poszukiwawczo-ratowniczą i otworzyły kilka ośrodków ratownictwa medycznego. między innymi. Natomiast w 2018 r., po trzęsieniu ziemi w mieście Hualien na wschodnim wybrzeżu, w którym zginęło 17 osób, a kilka budynków się częściowo zawaliło, rząd nakazał fala inspekcji budowlanych.

Tajwan również poprawił swoje system wczesnego ostrzegania trzęsień ziemi od lat 80. I dwa lata temu wprowadzono nowe przepisy budowlane które m.in. wymagają od właścicieli zagrożonych budynków samodzielnego montażu wzmocnień konstrukcyjnych.

Paweł Mozur i Siyi Zhao wnieśli swój wkład w raportowanie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *