Connect with us

Gospodarka

Szukając pracy uchodźcy ukraińscy wybierają Niemcy zamiast Polski

Published

on

Szukając pracy uchodźcy ukraińscy wybierają Niemcy zamiast Polski

Widok na znak powitalny w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy w związku z trwającym atakiem Rosji na Ukrainę, na byłym lotnisku Tegel w Berlinie, Niemcy, 17 maja 2023 r. Zdjęcie: Michele Tantussi/REUTERS

WARSZAWA, Polska (AP) – Według opublikowanego we wtorek raportu, Polska traci dużą liczbę ukraińskich uchodźców ze swojej siły roboczej, którzy decydują się na przeprowadzkę do Niemiec w celu uzyskania wyższych wynagrodzeń i świadczeń rządowych w bogatej gospodarce zachodniej.

Choć uchodźcy nie są migrantami zarobkowymi, coraz częściej podejmują pracę, gdyż wojna na Ukrainie trwa już ponad półtora roku.

To, gdzie decydują się mieszkać, ma wpływ na rynki pracy w krajach europejskich, które desperacko poszukują pracowników i borykają się ze spadkiem liczby ludności ze względu na niski wskaźnik urodzeń.

Polska nie jest już ich pierwszym wyborem – powiedziała Michalina Sielewicz, dyrektor ds. rozwoju gospodarczego w EWL, agencji zatrudnienia, która przeprowadziła badanie wspólnie z Centrum Studiów Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

„Powinniśmy się martwić” – powiedziała.

Jednak jeden z ekonomistów ostrzegł, że ukraińscy uchodźcy nie rozwiążą całego problemu niedoborów siły roboczej. Andrzej Kubisiak z finansowanego przez państwo Polskiego Instytutu Ekonomicznego stwierdził, że największe zapotrzebowanie na pracowników w Polsce i innych krajach regionu występuje w produkcji, budownictwie i logistyce. Na tych stanowiskach tradycyjnie pracują mężczyźni, choć większość ukraińskich uchodźców to kobiety.

CZYTAJ WIĘCEJ: MAEA ostrzega przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa nuklearnego ze strony szczytów bojowych w pobliżu ukraińskiej elektrowni

Celem badania było zrozumienie, dlaczego spadła liczba ukraińskich uchodźców w Polsce, gdzie wielu zatrzymało się jako pierwszy przystanek po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r., oraz dlaczego wzrosła ich liczba w Niemczech. W pierwszych miesiącach wojny Polska przyjęła więcej ukraińskich uchodźców niż jakikolwiek inny kraj.

To się zmieniło. Według statystyk Unii Europejskiej na koniec czerwca w Niemczech zarejestrowanych było 1,1 mln obywateli Ukrainy, a w Polsce 975 tys. Oznacza to spadek o ponad 350 tys. w Polsce od sierpnia 2022 r., podczas gdy w Niemczech liczba ta wzrosła o ponad 410 tys.

EWL, która blisko współpracuje z Ukraińcami na rynku pracy, szacuje, że z 350 tys. z Polski do Niemiec wyjechało ok. 150 tys., ale przyznaje, że nie da się dokładnie określić tej liczby. Inni wyemigrowali do innych krajów, takich jak Rumunia, Kanada i Włochy, gdzie rośnie populacja ukraińska.

Francja, Czechy i Szwecja, a także Polska odnotowują odpływ ukraińskich uchodźców.

Badanie wykazało, że rozwijająca się sieć Ukraińców w Niemczech jest czynnikiem wpływającym na zmianę migracji, ponieważ osoby już tam osiadłe ułatwiają przeprowadzkę przyjaciołom i znajomym. Ankietowani w badaniu Ukraińcy podali także inne powody wyboru Niemiec, m.in. wyższe płace, wyższe świadczenia socjalne dla uchodźców i lepszą opiekę medyczną.

W badaniu wskazano również, że obowiązkowe kursy języka niemieckiego organizowane przez rząd dla uchodźców były ważnym czynnikiem pomagającym Ukraińcom zintegrować się ze społeczeństwem i poruszać się po świecie pracy. Z kolei polski rząd oferuje uchodźcom bezpłatne lekcje języka, choć nie są one obowiązkowe. W rezultacie, jak wynika z raportu, Ukraińcy lepiej integrują się ze społeczeństwem niemieckim niż społeczeństwo polskie.

W badaniu wzięło udział 400 ukraińskich uchodźców, którzy najpierw uciekli do Polski, a następnie przenieśli się do Niemiec.

Jan Malicki, dyrektor Centrum Studiów Europy Wschodniej, stwierdził, że 400 osób to wystarczająco duża grupa, aby wyciągać wnioski. Ostrzegł jednak, że obecnie największą niepewnością jest to, ile osób będzie chciało wracać na Ukrainę po wojnie. Będzie to zależeć od rozmiaru zniszczeń i warunków, jakie może im zaoferować państwo ukraińskie.

READ  FMFW.io współpracuje z motykami

Lewy:
Widok na znak powitalny w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy w związku z trwającym atakiem Rosji na Ukrainę, na byłym lotnisku Tegel w Berlinie, Niemcy, 17 maja 2023 r. Zdjęcie: Michele Tantussi/REUTERS

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *