Connect with us

Gospodarka

Stopy procentowe mogły osiągnąć szczyt – ale kiedy nastąpi obniżka stóp?

Published

on

Stopy procentowe mogły osiągnąć szczyt – ale kiedy nastąpi obniżka stóp?
  • Ekonomiści oczekują, że w czwartym kwartale banki centralne podnoszące stopy procentowe nie będą już stanowić większości
  • Kiedy stopy procentowe ponownie spadną?

Od prawie dwóch lat zaprząta nas pytanie, kiedy stopy procentowe osiągną swój „szczyt”. Teraz, gdy szczyt jest już w zasięgu wzroku, uwaga skupia się na kształcie góry, na którą wspinają się osoby ustalające ceny – a nie tylko na jej najwyższym punkcie.

Łagodniejsze zejście ze szczytowych stóp procentowych?

Pod koniec sierpnia główny ekonomista Banku Anglii (BoE), Huw Pill, powiedział, że wolałby dłuższy i bardziej stabilny okres stóp procentowych (w formie „góry stołowej”) od gwałtownych wzrostów i spadków „materhornu” „. Procedura (patrz diagram). W związku z tym ekonomiści oczekują, że BoE, Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny (EBC) będą w nadchodzących miesiącach ostrożnie podchodzić do obniżek stóp procentowych. Na wrześniowych spotkaniach wszystkie trzy główne banki centralne podkreśliły, że są przygotowane na ponowną podwyżkę stóp procentowych w obliczu utrzymującej się presji inflacyjnej – Fed poszedł jeszcze dalej, publikując prognozy, które wskazywały na możliwość kolejnej podwyżki stóp przed końcem roku.

Zarówno rynki, jak i ekonomiści oczekują obecnie długiego okresu podwyższonych stóp procentowych, zanim w przyszłym roku nastąpią ostateczne obniżki stóp procentowych. Analitycy z Investec spodziewają się, że Fed początkowo obniży stopy procentowe w czerwcu, zanim BoE i EBC pójdą w ich ślady później tego lata. Ale zaledwie rok temu wydawało się, że sytuacja może nastąpić znacznie szybciej. Konsensusowe prognozy sugerowały, że Wielka Brytania i strefa euro będą gotowe do złagodzenia polityki pieniężnej do końca 2023 r., podczas gdy amerykańscy bankierzy centralni pierwotnie spodziewali się rozpocząć obniżki stóp procentowych w połowie tego roku.

Ekonomiści z Investec zauważyli, że „ton zależy obecnie od tego, jak długo stopy procentowe pozostaną na obecnym restrykcyjnym poziomie, a nie od samego szczytu”. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła do 4,6 procent, co jest najwyższym poziomem od 16 lat i wzrostem o 0,6 punktu procentowego od lipcowego posiedzenia Fed w sprawie polityki. Analitycy Barclays stwierdzili, że „rynki obligacji wreszcie dłużej słuchają komunikatu Fed o podwyżce stóp procentowych i nadal nie uważamy, że przecena była nadmierna”. Zejście z Góry Stołowej może być łagodniejsze niż zejście z Matterhornu, ale perspektywa wolniejszych obniżek stóp wystarczyła, aby we wrześniu wstrząsnąć rynkami.

Ogólnoświatowa wskazówkaPunkt G

Kiedy jednak zastanawiamy się nad kształtem naszych pasm górskich, ryzykujemy przeoczenie szerszego trendu. W skali globalnej prawdopodobne jest, że w ostatnim kwartale roku banki centralne podnoszące stopy procentowe nie będą już stanowić większości. Chiny, Brazylia, Chile, Węgry i Polska już obniżyły stopy procentowe, a ekonomiści oczekują, że Indonezja, Czechy i Kolumbia wkrótce pójdą ich śladem.

Zdaniem Jennifer McKeown, głównej ekonomistki globalnej w Capital Economics, rynki wschodzące są dobrze przygotowane do stosunkowo szybkiego złagodzenia polityki. W niektórych przypadkach kraje nie dotknęły inflacji, ale doświadczyły spowolnienia aktywności gospodarczej – przykładem są Chiny. W innych krajach bankierzy centralni wcześnie i agresywnie zareagowali na wysoką inflację i mogą teraz obniżyć stopy procentowe z bardzo wysokiego poziomu. We wrześniu brazylijski bank centralny obniżył stopy procentowe o 0,5 punktu procentowego do 12,75 proc., natomiast Narodowy Bank Polski rozpoczął cykl luzowania od obniżki o 0,75 punktu procentowego i podniósł główną stopę procentową do 6 proc. Capital Economics prognozuje, że 21 z 30 największych banków centralnych świata obniży stopy procentowe do tego czasu w przyszłym roku.

Dopiero zaczynamy odczuwać skutki wyższych stóp procentowychCeny maksymalne

Jednak Henry Allen, specjalista ds. strategii makroekonomicznej Deutsche Bank, mówi: „Jest zdecydowanie za wcześnie, aby wszystko było jasne”. Polityka pieniężna przebiega z dużymi opóźnieniami, a pełny wpływ podwyżek stóp procentowych na gospodarkę będzie odczuwalny dopiero w ciągu najbliższych kilku miesięcy . Fakt, że inwestorzy oczekują obecnie utrzymania wysokich stóp procentowych przez dłuższy czas, zwiększy presję: Allen dodał, że „oczekiwania dotyczące zaostrzonej polityki mają również wpływ na gospodarkę”. Choć era podwyżek stóp procentowych może dobiegać końca, skutki ich podwyżek dopiero zaczynają być odczuwalne.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *