Connect with us

Gospodarka

Polska umacnia swoją pozycję wiodącego na świecie eksportera gofrów i gofrów, z 15% udziałem w rynku światowym

Published

on

Polska umacnia swoją pozycję wiodącego na świecie eksportera gofrów i gofrów, z 15% udziałem w rynku światowym

Polska ugruntowała swoją pozycję największego na świecie eksportera gofrów i gofrów. Jego udział w rynku światowym osiągnie 15,1% w 2022 r., co oznacza wzrost z 13,6% w roku ubiegłym i wyprzedzi Włochy (12,8%), Kanadę (9,3%) i Niemcy (9,2%).

W ubiegłym roku Polska wyeksportowała 155 000 ton gofrów i gofrów o wartości 833 mln euro, co oznacza wzrost wolumenu o 17% i wzrost wartości o 33%, wynika z danych Międzynarodowego Centrum Handlu. Oznaczało to, że Polska po raz ósmy z rzędu zapewniła sobie pozycję czołowego eksportera gofrów na świecie.

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) eksport wyrobów piekarskich i cukierniczych, w tym gofrów i wafli, które stanowią ponad 30% tej kategorii, w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 roku nadal rósł, pomimo niesprzyjających warunków zewnętrznych, takich jak m.in. wzrost cen energii i surowców.

„W tym okresie do klientów zagranicznych dostarczono 90 000 ton gofrów i wafli o wartości 503 mln euro. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku ilość sprzedana wzrosła o 6,6%, a wartość o 16,1%” – napisano w opublikowanym wczoraj cotygodniowym raporcie PIE.

W 2015 roku Polska zajęła czołowe miejsce wśród gofrów i eksporterów gofrów z udziałem w rynku na poziomie 10,7%. Od tego czasu wartość polskiego eksportu wzrosła o 124%, a ilość wyeksportowanych gofrów i wafli podwoiła się.

Według danych International Trade Center głównymi importerami z Polski w 2022 roku były Niemcy, do których trafiło 17,8% polskiego eksportu, Wielka Brytania (13,5%), Francja (8,4%) i Czechy (5%).

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

READ  Polska potrzebuje Ukraińców. Powinien zrobić wszystko, co w jego mocy, aby pomóc im się do tego przyzwyczaić

Główne źródło obrazu: Marco Verch Profesjonalny fotograf/Flickr (pod CC BY 2.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *