Connect with us

Świat

Sekwencjonowanie DNA rozwiązuje zagadkę tożsamości najwcześniejszego zwierzęcia hybrydowego

Published

on

Opisy i obrazy w mezopotamskiej sztuce i tekstach pokazują potężną bestię ciągnącą rydwany wojenne do bitwy i pojazdy królewskie podczas parad. Jednak jego prawdziwa tożsamość od dawna dezorientowała i dzieliła archeologów. Udomowione konie pojawiły się w regionie zwanym czasem Żyznym Półksiężycem dopiero 4000 lat temu.

Nienaruszone szkielety stworzeń zostały pochowane wraz z wysoko postawionymi ludźmi – wyższymi szczeblami społeczeństwa epoki brązu – w kompleksie grobowym Umm el-Marra w północnej Syrii, co sugeruje, że zwierzęta zajmowały bardzo szczególne miejsce. Analiza zębów kunga wykazała, że ​​nosili protezy w ustach i byli dobrze odżywieni.

Jednak kości koni, osłów, osłów, mułów i innych koniowatych są bardzo podobne i trudne do odróżnienia, co uniemożliwia pozytywną identyfikację zwierzęcia na podstawie samego badania szkieletów.

Teraz analiza DNA wyekstrahowanego z kości zakopanych w Umm el-Marra ujawniła, że ​​zwierzę było krzyżówką ówczesnego osła z obecnie wymarłym syryjskim dzikim osłem, czasami nazywanym hemippe lub onager.

To sprawia, że ​​​​jest to najwcześniejszy dowód na hodowanie zwierząt hybrydowych z rodzicami z dwóch różnych gatunków, zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Science Advances Friday. Prawdopodobnie został stworzony celowo, wyszkolony, a następnie udostępniony wśród ówczesnych elit.

„Ponieważ hybrydy są zazwyczaj bezpłodne, oznaczało to, że niesamowita ilość energii została wydatkowana na ciągłe chwytanie i hodowanie dzikich onagerów, hodowanie ich z rodzimymi osłami, a następnie szkolenie tych zespołów prestiżowych kungów (które miały przetrwać tylko jedno pokolenie)” Benjamin Arbuckle, Antropolog z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill, powiedział w e-mailu. Nie był zaangażowany w badania.

„To naprawdę pokazuje innowacyjny i eksperymentalny charakter starożytnych, który myślę, że niektórzy ludzie kojarzą tylko ze współczesnym światem, a także ich chęć zainwestowania wielu zasobów w sztuczne stworzenie drogiego zwierzęcia, wykonanego tylko przez i dla elit”.

bestia wojenna

Przed przybyciem konia znalezienie zwierzęcia chętnego do walki było wyzwaniem, powiedziała Eva-Maria Geigl, dyrektor ds. badań w CNRS (Francuskie Narodowe Centrum Badań Naukowych) na Université de Paris i autorka badania.

READ  Nie nazywaj nas zdrajcami: potomkowie sojuszników Cortésa bronią swojej roli w obaleniu imperium Azteków | Meksyk

Bydło i osły mogłyby ciągnąć wozy, ale nie biegłyby w kierunku przeciwnika, powiedziała.

„Nie byli przyzwyczajeni do wojny i nie było wtedy koni udomowionych. Sumerowie, którzy chcieli prowadzić wojnę, ponieważ byli naprawdę bardzo potężnymi miastami-państwami, musieli znaleźć inne rozwiązanie”.

Szkielety kunga pochowane w Umm el-Marra w Syrii.

Wierzy, że pierwsza kunga powstała w sposób naturalny – syryjski dziki osioł skojarzony z osiołkiem.

„Musiałeś widzieć, że zwierzę było bardziej wytrzymałe i podatne na trening. Musieli zaobserwować wynik tego naturalnego skrzyżowania, a potem powiedzieli: OK, zrobimy to. Po raz pierwszy w historii ludzkości zajmiemy się bioinżynierią zwierzęcia. ”

Nie byłoby to jednak łatwe. Powiedziała, że ​​syryjski dziki osioł był uważany za agresywny i poruszał się niezwykle szybko.

Geigl powiedział, że wcześniejsze badanie mitochondrialnego DNA, które ujawniło żeński rodowód, wykazało, że kunga jest hybrydą. Dopiero poprzez analizę jądrowego DNA naukowcy byli w stanie określić ojcostwo zwierzęcia.

Aby dojść do swoich odkryć, naukowcy zsekwencjonowali i porównali genomy 4500-letniego kunga zakopanego w Umm el-Marra w Syrii i 11 000-letniego dzikiego osła syryjskiego zakopanego w Göbekli Tepe (najstarszy znany człowiek stworzony przez człowieka). miejsce kultu) na terenie dzisiejszej Turcji) oraz dwa z ostatnich ocalałych dzikich syryjskich osłów znalezionych na początku XX wieku.

Arbunkle powiedział, że większość tekstów odnoszących się do kungów pochodzi z połowy lat 2000 p.n.e. 3000 lat p.n.e. – kiedy w zapisie archeologicznym pojawiły się osły. Do 2000 r. p.n.e. Powiedział, że zostały zastąpione jako zwierzęta pociągowe przez konie i muły – krzyżówka osła i samicy konia.

Teraz ujawnia się moment, w którym udomowione konie zmieniły bieg historii ludzkości

„Ta praca wyjaśnia, że ​​hybrydy zostały stworzone przez starożytnych Mezopotamczyków, co jest bardzo fajne” – powiedział Arbuckle.

„Ale nadal nie wiemy, jak rozpowszechnione było to zwierzę, ani nie odpowiada to na żadne dalsze pytania dotyczące innych gatunków hybrydowych koniowatych powstałych w epoce brązu”. Jest więc o wiele więcej pytań.”

READ  Odessa: rosyjskie ataki rakietowe zabijają 20, w tym dziecko, po tym, jak w nocy w bloku mieszkalnym
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.