Connect with us

Świat

Novak Djokovic aresztowany w Australii przed kluczowym przesłuchaniem imigracyjnym

Published

on

Djokovic, światowej sławy tenisista męski, dwukrotnie otrzymał wizę cofniętą przez urzędników imigracyjnych za to, że nie był zaszczepiony przeciwko Covid-19.

Gwiazda tenisa udzieliła wywiadu Australian Border Force w sobotę o 8 rano czasu lokalnego (16.00 czasu wschodniego w piątek). Obie strony uzgodniły, że lokalizacja pozostanie „nieznana” opinii publicznej, aby chronić gwiazdę tenisa i uniknąć „cyrku medialnego”.

Djokovic ma spędzić sobotnią noc w areszcie, podczas gdy jego sprawa będzie rozpatrywana w australijskim sądzie federalnym.

Na pierwszej rozprawie w sobotę sędzia David O’Callaghan, który przewodniczy sprawie, powiedział, że sąd przeprowadzi szczegółowe rozprawy w niedzielę.

Jeśli odwołanie Djokovica się powiedzie, ten harmonogram pozwoli mu wziąć udział w losowaniu Australian Open w poniedziałek.

Jednak turniej był w dużej mierze przyćmiony przez głośną sagę poza kortem, w której jedna z największych gwiazd tenisa zmierzyła się z australijskim rządem i urzędnikami zdrowia publicznego.

Wiza Djokovica została po raz drugi cofnięta w piątek przez Alexa Hawke, australijskiego ministra imigracji, ale rząd zgodził się nie deportować Djokovica w weekend, zanim jego sprawa zostanie rozwiązana.

Prawnik Djokovica, Nicholas Wood, powiedział w sądzie, że sekretarz ds. imigracji wykorzystał swoje osobiste uprawnienia, aby unieważnić wizę 34-latka, twierdząc, że „wzbudziłoby to nastroje antyszczepionkowe”, gdyby pozostał w Australii, i opisał to jako „radykalnie odmienne podejście”, przekonuje rząd.

„Podstawowym nowym uzasadnieniem nie jest bezpośrednie ryzyko dla innych, ale to, że pan Djokovic swoją obecnością wywoła antyszczepionkowe nastroje w Australii, a zwłaszcza w Melbourne. O to chodzi. Radykalnie inne podejście” – powiedział Wood.

Obecne prawo australijskie wymaga, aby wszyscy przybysze z zagranicy byli zaszczepieni przeciwko Covid-19 – czym Djokovic nie jest – chyba że mają Zwolnienie dla celów terapeutycznych.

Djokovic powiedział, że czuje, że może wkroczyć, ponieważ dwa niezależne organy powiązane z Tennis Australia i rządem stanu Wiktoria udzieliły mu w grudniu zwolnienia z umowy z Covid-19. Rząd federalny argumentował, że zgodnie z jego przepisami poprzednia infekcja Covid-19 nie była ważnym powodem do zwolnienia.

READ  Wariant Omicron, testy Covid i informacje o boosterach: Aktualizacje na żywo

Zespół prawników Djokovica odwołał się od piątkowego wyroku, a sprawa została przekazana do australijskiego sądu federalnego.

Po przesłuchaniu w nagłych wypadkach w piątek sędzia Kelly orzekł, że Djokovic musiał przejść wywiad z australijską strażą graniczną w nieujawnionym miejscu.

Kelly nakazał władzom aresztować Djokovica i odprowadzić go do biura jego adwokata, podczas gdy jego sprawa będzie rozpatrywana w sądzie federalnym.

Wiza Djokovica została po raz pierwszy cofnięta wkrótce po jego przybyciu 5 stycznia, ale Kelly na początku tego tygodnia orzekł, że funkcjonariusze straży granicznej „nierozsądnie” anulowali jego pierwotną wizę na wjazd do Australii. Sędzia następnie nakazał zwolnienie Djokovica z aresztu imigracyjnego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.