Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polscy doradcy COVID odeszli z powodu braku naukowego wpływu na politykę

Published

on

WARSZAWA, 14 stycznia (Reuters) – Trzynastu z 17 członków Polskiej Rady Lekarskiej, którzy doradzają premierowi w sprawie COVID-19, zrezygnowało w piątek, potępiając to, co określili jako brak naukowego wpływu na politykę.

Mimo jednego z najwyższych na świecie wskaźników śmiertelności na mieszkańca, Polska wdrożyła znacznie bardziej ograniczone środki niż wiele krajów europejskich, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa podczas niedawnej fali zakażeń.

„Rozbieżność między rozumowaniem naukowym i medycznym a praktyką stała się szczególnie rażąca w kontekście bardzo ograniczonego wysiłku w obliczu fali upadków, a następnie zagrożenia stwarzanego przez wariant Omicron, pomimo ogromnej liczby spodziewanych zgonów” 13. Członkowie Rady powiedzieli w oświadczeniu dla agencji Reuters, potwierdzając raport państwowej agencji informacyjnej PAP.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Polski rząd powiedział, że często ma do czynienia ze sprzecznymi opiniami różnych organów, nie tylko doradców.

„Rolą rządu jest podejmowanie decyzji w oparciu o różne opinie ekspertów – rady lekarskiej, ekonomistów, ekspertów z innych dziedzin dotkniętych epidemią” – powiedział rząd w oświadczeniu.

Mówiono, że zmieni się sposób działania Rady, nie precyzując tego.

Polska zaszczepiła 56,4% populacji, znacznie poniżej poziomu Unii Europejskiej jako całości, a niechęć do szczepień jest szeroko rozpowszechniona, szczególnie na konserwatywnych obszarach wiejskich, które stanowią serce rządu.

Egzekwowanie istniejących ograniczonych ograniczeń, takich jak noszenie masek w pomieszczeniach lub ograniczanie liczby osób w barach i restauracjach, było bardzo pobłażliwe.

Całkowita liczba zgonów z powodu COVID-19 przekroczyła w tym tygodniu 100 000, a lekarze obwiniają niski poziom szczepień i niechęć do przestrzegania przepisów. Kontynuuj czytanie

„Obserwujemy rosnącą tolerancję dla zachowań osób, które zaprzeczają ryzyku COVID-19 i znaczeniu szczepień w walce z pandemią, co znalazło również odzwierciedlenie w wypowiedziach członków rządu czy urzędników” – rezygnuje rada napisali członkowie.

READ  Po jakim czasie można ponownie zaaplikować dezodorant?

Podczas gdy ministrowie wielokrotnie wzywali Polaków do szczepień, niedawna odmowa rządu zwolnienia urzędnika oświatowego, który określił szczepienia jako „eksperyment”, została szeroko potępiona przez lekarzy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Alana Charlisha, Anny Koper i Joanny Plucińskiej, montaż: Alison Williams

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.