Connect with us

Gospodarka

Sekretarz Obrony Lloyd J. Austin III Uwagi Sekretarz Obrony RP Mariusz Błaszczak witany w Pentagonie

Published

on

Sekretarz Obrony Lloyd J. Austin III Uwagi Sekretarz Obrony RP Mariusz Błaszczak witany w Pentagonie

SEKRETARZ OBRONY LLOYD J. AUSTIN III: Witam Panie ministrze Błaszczak, Wspaniale znów pana widzieć, szczególnie w tym krytycznym dla bezpieczeństwa europejskiego czasie.

Wiesz, w połowie lutego spotkaliśmy się w Warszawie przed rozpoczęciem niesprowokowanej i nielegalnej inwazji prezydenta Putina na Ukrainę. Wspomniałem wówczas o długiej historii walki Polski o niepodległość i wspierania innych w walce o swoją. Przypomina mi to stare polskie przysłowie: Za naszą wolność i za waszą.

I Panie ministrze, Polska ponownie pokazała tego ducha w ostatnich dwóch miesiącach od inwazji. Pomogłeś Ukraińcom walczyć o swój kraj i uciec przed okropnościami wojny. Udzieliłeś bardzo potrzebnej pomocy w zakresie bezpieczeństwa ukraińskiemu wojsku, aby pomóc mu w dalszym skutecznym odpieraniu inwazji sił rosyjskich, i odegrałeś absolutnie kluczową rolę w ułatwianiu dostarczania pomocy w zakresie bezpieczeństwa przez Stany Zjednoczone i innych sojuszników i partnerów NATO na całym świat. Być może – a może przede wszystkim – Polacy otworzyli swoje serca i domy dla milionów Ukraińców uciekających przed przemocą i zrobili to z wdziękiem i honorem.

Panie ministrze, proszę przyjąć moją szczerą wdzięczność za to, co ty i twój kraj robicie, aby pomóc Ukrainie w obronie jej wolności i wolności Europy. Nie mogę się doczekać dyskusji, w jaki sposób możemy jeszcze bardziej wzmocnić nasze bliskie partnerstwo w tej i innych ważnych obszarach.

POLSKI MINISTER OBRONY MARIUSZ BŁASZCZAK: Dziękuję, sir. Sekretarzu Stanu, dziękuję za przyjęcie mnie dzisiaj w Waszyngtonie. Bycie tutaj jest zawsze doskonałą okazją do dyskusji o najpilniejszych wyzwaniach bezpieczeństwa na arenie europejskiej (niezrozumiałej) i rozwijania polsko-amerykańskiej współpracy obronnej.

Ku mojemu wielkiemu zadowoleniu stosunki polsko-amerykańskie są silniejsze niż kiedykolwiek. Przemawiają za tym nasze ostatnie zobowiązania i liczne spotkania. Wizyta prezydenta Bidena w zeszłym miesiącu była dla nas kolejną świetną okazją do omówienia sytuacji bezpieczeństwa w naszym regionie i kontynuowania rozwijających się dwustronnych stosunków obronnych między USA a Polską. Doceniam tę współpracę, zwłaszcza teraz, gdy jesteśmy świadkami rosyjskiej inwazji i okrucieństw na Ukrainie. Ta nieuzasadniona i niesprowokowana wojna jest rosyjską próbą wstrząsu i rozbicia fundamentów europejskich (niesłyszalnych) korytarzy i stawia przed nami poważne wyzwania dla polskiego, europejskiego i sojuszniczego bezpieczeństwa. Z wielkim niepokojem obserwujemy na co dzień rosyjskie ataki na Ukrainie. Ufam, że Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za wszystkie swoje zbrodnie wojenne, zwłaszcza ludobójstwo ludności cywilnej.

Jestem wdzięczny za zaangażowanie i zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w umocnienie stanowiska aliantów przeciwko tej wojnie. Wzmocnienie wschodniej flanki NATO, w tym rozmieszczenie dodatkowych wojsk w Polsce i wsparcie sił NATO, jest świadectwem wiarygodności USA i niezachwianą gwarancją amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo europejskich partnerów NATO. Uważam, że aktywna polityka obronna i przywództwo USA mają kluczowe znaczenie dla powstrzymania Kremla przed podjęciem wrogich działań wobec członków NATO.

Jesteśmy dumni, że możemy gościć wojska amerykańskie, które jeszcze bardziej przyczyniają się do rozszerzenia naszych stosunków obronnych. Chciałabym utrzymać ten rozmach, gdyż ta współpraca przekłada się również na wzmocnienie rozmów branżowych i gospodarczych. Właśnie w tym miesiącu podpisałem umowę na zakup 250 czołgów Abrams najnowszej generacji. Jestem przekonany, że traktat ten poprawi interoperacyjność naszych sił lądowych i zdolności Polski jako frontu NATO (niezrozumiałe). Panie Sekretarzu, dziękuję za osobiste zaangażowanie i poparcie dla tego porozumienia.

Polska bardzo poważnie traktuje swoje bezpieczeństwo; dlatego w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę wprowadziliśmy już nowe prawo, które ułatwi wzmocnienie naszych sił pancernych. Zwiększy nasz budżet obronny nawet o trzy procent PKB od przyszłego roku. Ten wysiłek jest ogromny i wymaga inwestycji w wielu dziedzinach. Jestem przekonany, że ścisła współpraca z USA nie tylko wesprze ten plan wzmocnienia Polski, ale także zwiększy ogólną zdolność NATO do radzenia sobie z dzisiejszymi i jutrzejszymi zagrożeniami.

Chociaż ciężko pracujemy nad poprawą naszych zdolności obronnych, obecnie skupiamy się głównie na Ukrainie. Jestem przekonany, że jako sojusznicy i zjednoczeni możemy zachować integralność NATO i zapewnić Ukrainie wsparcie potrzebne do powstrzymania rosyjskiej agresji. Dzięki.

SEC. Austin: Dziękuję, ministrze.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *