Connect with us

Gospodarka

Putin wścieka się na UE: Główny gazociąg wysycha w ciągu kilku dni po sparaliżowaniu sankcji | Nauka | Aktualności

Published

on

Putin „zobaczyłby nas wszystkich martwych”, mówi Konstantyn Jelisiejew

Gazprom, rosyjski państwowy konglomerat energetyczny, podobno nie zarezerwował możliwości tranzytu gazu eksportowego dla gazociągu Jamał-Europa, pokazały wyniki aukcji we wtorek. Głównym gazociągiem jest system o długości 4107 km przeznaczony do transportu rosyjskiego gazu ziemnego do Polski i Niemiec przez Białoruś. Gaz płynie obecnie przez system, a przepływy podobno wzrastają zgodnie z istniejącymi kontraktami z Niemiec na wschód do Polski we wtorek rano.

Ale w przyszłym miesiącu może być inna historia, co może być poważnym problemem dla Niemiec, biorąc pod uwagę ich duże uzależnienie od Rosji w zakresie zaspokajania jednej trzeciej potrzeb gazowych.

Blok jako całość otrzymuje 40 procent swojego gazu od Putina i od tygodni monitoruje sankcje wobec rosyjskiego sektora naftowego i gazowego.

Rzeczywiście, w zeszłym miesiącu Rosja ostrzegła, że ​​jeśli „nieprzyjazne kraje” nie kupią jej gazu w rosyjskich rublach, dostawy zostaną odcięte.

Sankcje sparaliżowały rosyjską gospodarkę, a celem są oligarchowie, banki centralne i osoby powiązane z Kremlem.

Putin zareagował wściekle, wzywając zachodnich nabywców rosyjskiego gazu do „otworzenia kont rublowych w rosyjskich bankach”.

Główna linia Putina do Europy może wyschnąć za kilka dni (Zdjęcie: Getty)

Gaz z Rosji w Europie

Rosja dostarcza 40 procent europejskiego gazu (Zdjęcie: Ekspresowe)

Kontynuował: „To z tych rachunków gaz będzie płacony od 1 kwietnia.

„Niedokonanie takich płatności będzie uważane za naruszenie przez klienta jego zobowiązań”.

Podczas gdy kraje zachodnie odrzuciły żądanie, rosyjski prezydent zgodził się później na dalsze zaopatrywanie klientów w ramach istniejących kontraktów, nawet jeśli nie płacili oni w rublach.

Powiedział: „Oczywiście Rosja będzie nadal dostarczać gaz ziemny w ilościach i cenach przewidzianych we wcześniej zawartych kontraktach.

READ  Andrzej Grabowski wymienia Dariusza Gnatowskiego

„Zmiany dotyczą tylko waluty płatności, która zostanie zmieniona na ruble rosyjskie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Brytyjscy naukowcy analizują sekrety cenionego myśliwca Putina

Habeck

Habeck ostrzegł Niemcy, że nie są gotowe z dnia na dzień zakazać rosyjskiego gazu (Zdjęcie: Getty)

„Należy ustanowić zrozumiałą i przejrzystą procedurę płatności dla (wszystkich zagranicznych nabywców), w tym nabywania rubli rosyjskich na naszym krajowym rynku walutowym”.

Ale bez zarezerwowanej benzyny na następny miesiąc, wydaje się, że Putin może trzymać się swojego pierwotnego ostrzeżenia.

Wiadomo, że Rosja odcięła w przeszłości dopływ gazu do Europy, w tym poprzez gazociąg Jamał-Europa.

Przez kilka miesięcy przepływ gazu przez system był odwrócony i płynął na wschód, przyczyniając się do wzrostu cen gazu w Europie.

UE analizuje obecnie zakaz gazu, przeciwko czemu Niemcy najwyraźniej wypowiadały się.

NIE PRZEGAP
Uderzenie energetycznego młota Putina, gdy Włochy podpisują ogromny kontrakt gazowy – domaga się Draghi [INSIGHT]
Xi przechytrza UE: Chiny potajemnie wysyłają broń do Rosji przez Serbię [REVEAL]
Putin i Xi chcą wykorzystać piętę achillesową Brexitu i wywołać „chaos”. [REPORT]

import

UE nadal daje Putinowi miliardy na import paliw kopalnych (Zdjęcie: Ekspresowe)

W Niemczech pracodawcy i związki zawodowe walczą wspólnie przeciwko natychmiastowemu unijnemu zakazowi importu gazu ziemnego z Rosji.

Niemiecki rząd ostrzegł także UE, że z dnia na dzień zakaz korzystania ze źródła energii może spowodować katastrofę gospodarczą.

Wiceprezes federalny i minister gospodarki Robert Habeck powiedział: „Każdego dnia pracujemy nad stworzeniem warunków i utorowaniem drogi dla embarga.

„Z punktu widzenia rządu federalnego, a także moim zdaniem, jest to droga naprzód, która każdego dnia szkodzi Putinowi”.

Polska natomiast zgodziła się na zakaz.

Von der Leyen

Von der Leyen zasugerowała, że ​​następne mogą być sankcje naftowe (Zdjęcie: Getty)

READ  Jeden procent podatku dla organizacji non-profit. Departament Skarbu: przekazano rekordową kwotę w rozrachunkach za 2019 rok

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w zeszłym miesiącu: „W ciągu ostatnich pięciu lat zbudowaliśmy gazociąg bałtycki do Norwegii i za pół roku będziemy po raz pierwszy od dziesięcioleci niezależni od rosyjskiego gazu”.

Chociaż UE jeszcze nie nałożyła rosyjskiego embarga na gaz, zobowiązała się do ograniczenia importu ropy i gazu o dwie trzecie do końca roku.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zasugerowała, że ​​nadchodzące sankcje wobec Rosji dotkną zarówno banki, jak i rosyjską ropę.

Zakaz sprzedaży rosyjskiej ropy może kosztować Putina miliardy, ponieważ w 2021 r. blok przekazał Putinowi oszałamiające 48,5 miliarda euro (38 miliardów funtów) w ropie i 22,5 miliarda (19 miliardów funtów) w ropie nieropowej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.