Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Wybuchy w kopalni węgla kamiennego w Polsce zabijają 3, ranią 20; 7 brakujących

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Wybuchy metanu w kopalni węgla kamiennego w południowej Polsce w środę zabiły cztery osoby, a rannych 19, podały władze. Siedmiu innych zaginęło.

Do wybuchów doszło o godzinie 00:15 czasu lokalnego (wtorek 2215 GMT) około 1000 metrów pod powierzchnią ziemi w kopalni Pniówek w Pawłowicach, obsługiwanej przez spółkę górniczą Jastrzębska Spółka Węglowa lub JSW.

Natychmiastowa akcja ratownicza 13 jednostek ratowniczych musiała zostać wstrzymana ze względu na pożar i konieczność ochrony ratowników – poinformowali przedstawiciele JSW.

Jak poinformowały władze kopalni, w trakcie akcji utracono kontakt z siedmioma ratownikami.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że odwiedzi miejsce „tragicznego incydentu” i że akcja ratunkowa jest niezwykle trudna.

Lekarze z Siemianowickiego Szpitala Śląskiego, który specjalizuje się w leczeniu oparzeń, twierdzą, że stan niektórych rannych zagraża życiu. Doznali poparzeń płuc i dużych części ciała.

Blisko 70% energii dla Polski opiera się na własnym i importowanym węglu, co wywołuje krytykę Unii Europejskiej i organizacji ekologicznych zaniepokojonych emisją dwutlenku węgla i zmianami klimatycznymi. Większość kopalń znajduje się na terenie Śląska Południowego.

Niedawno rząd ogłosił, że do maja wstrzyma import węgla z Rosji w dążeniu do zmniejszenia zależności od rosyjskich źródeł energii, ale także w bezpośredniej odpowiedzi na inwazję Moskwy na sąsiadującą z Polską Ukrainę.

Copyright 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, transkrybowany ani redystrybuowany bez zezwolenia.

READ  Trzecie miejsce dla Team Childhood I fazy 1 do Gdyni
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.