Connect with us

Gospodarka

Polska / Spółki ogłaszają wspólne przedsięwzięcie w celu nadzorowania budowy nowej kopalni Pątnów :: NucNet

Published

on

Polska / Spółki ogłaszają wspólne przedsięwzięcie w celu nadzorowania budowy nowej kopalni Pątnów :: NucNet

Planowane są dwa reaktory dostarczone przez Koreę Południową

Jacek Sasin powiedział, że dla niezależności energetycznej Polski potrzebna jest energia jądrowa

Polska kontrolowana przez państwo grupa energetyczna PGE i prywatna firma energetyczna ZE PAK utworzyły wspólną spółkę projektową w celu nadzorowania planowanej budowy elektrowni jądrowych APR-1400 na złożu węgla Pątnów w centralnej Polsce.

PGE poinformowało, że obie spółki będą miały po 50% udziałów w PGE PAK Energia Jadrowa (PGE PAK Energia Jądrowa), która „gwarantuje interesy polskiego skarbu państwa”, kontrolującego akcjonariusza Grupy PGE.

W październiku 2022 roku ZE PAK i PGE podpisały Memorandum of Understanding z Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) w sprawie ostatecznego wykorzystania technologii PWR APR-1400 spółki w Elektrownia Węglowa Pątnównależąca do ZE PAK.

Projekt został podobno opracowany jako inicjatywa prywatna i nie jest obsługiwany przez rząd w ramach Centralnego Programu Energetyki Jądrowej 2020, chociaż PGE jest w większości własnością państwa polskiego.

Na początku marca 2023 roku PGE i ZE PAK ogłosiły zamiar utworzenia wspólnej spółki. Oficjalna zgoda na przeprowadzkę została udzielona 29 marca 2023 roku.

Nowa spółka będzie odpowiedzialna za wszystkie aspekty projektu budowy co najmniej dwóch południowokoreańskich bloków reaktorów wodnych ciśnieniowych APR-1400 w Patnow o łącznej mocy około 2800 MW. Aspekty te obejmują wstępne studium wykonalności, badania terenowe, ocenę oddziaływania na środowisko, procedury udzielania zezwoleń i zabezpieczania finansowania.

W styczniu urzędnik Korea Hydro and Nuclear Power Company (KHNP) powiedział, że możliwe jest rozmieszczenie do czterech APR-1400 firmy KHNP w Patnow.

Na terenie znajdują się dwie komercyjne elektrownie węglowe o łącznej mocy około 1100 MW, co czyni go jednym z największych obiektów energetycznych w Polsce.

Właściciel ZE PAK rozważał energię jądrową jako opcję dekarbonizacji swojego portfela wytwórczego i wcześniej planował rozmieszczenie małych reaktorów modułowych we współpracy z Synthos Green Energy w Patnow.

READ  Siły Białoruskie Ryanair Dziennikarz pokładowy

Jednak po ogłoszeniu w październiku 2022 roku proponowanego projektu APR-1400 z PGE, ZE PAK ogłosił, że rezygnuje z planów SMR.

Wicepremier i minister własności państwowej Jacek Sasin podpisując umowę joint venture powiedział, że energetyka jądrowa jest potrzebna dla niezależności energetycznej kraju, a program energetyki jądrowej zagwarantuje tanią i czystą energię elektryczną oraz przyczyni się do rozwoju polskiej gospodarki .

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *