Connect with us

Gospodarka

Tusk obiecuje, że Polacy wkrótce będą bogatsi od Brytyjczyków – Euractiv

Published

on

Tusk obiecuje, że Polacy wkrótce będą bogatsi od Brytyjczyków – Euractiv

Jak wynika z najnowszych danych Banku Światowego, które premier Donald Tusk ogłosił w środę – w dniu, w którym Polska obchodzi – obiecał – 20. rocznicę swojego członkostwa w Unii Europejskiej, PKB na mieszkańca Polski może być za pięć lat wyższy niż w Wielkiej Brytanii.

„I obiecuję: do 25. rocznicy Polacy będą bogatsi od Brytyjczyków. Lepiej być w Unii Europejskiej” – napisał w środę w X, premier, który był przewodniczącym Rady Europejskiej, gdy Brytyjczycy głosowali za opuszczeniem bloku w zamkniętym referendum.

W momencie referendum w sprawie Brexitu Tusk stał się dość popularną postacią w Wielkiej Brytanii i był przedstawiany jako antagonista ówczesnej premier Theresy May, która starała się znaleźć konsensus między argumentacją Brukseli a żądaniami krajowej polityki politycznej scena.

Rok temu analitycy brytyjskiej Partii Pracy ostrzegali, że jeśli obecne tendencje się utrzymają, do 2030 roku brytyjski PKB będzie o około 600 dolarów (562 euro) niższy od polskiego.

Wielka Brytania pozostaje w tyle, podczas gdy jej europejscy sąsiedzi zarówno na wschodzie, jak i w krajach takich jak Francja i Niemcy bogacą się, argumentował wówczas lider partii Keir Starmer.

Starmer przytaczał wówczas dane Banku Światowego, z których wynikało, że średni wzrost gospodarczy w latach 2010-2021 wyniesie dla Wielkiej Brytanii 0,5%, a dla Polski 3,6%. PKB na mieszkańca obu krajów wyniósłby odpowiednio 45 000 dolarów (42 000 euro) i 35 000 dolarów (33 000 euro).

Od czasu przystąpienia Polski do bloku UE w 2004 r. jej PKB wzrósł podwoiło się– twierdzi Ministerstwo Finansów.

Ponadto, jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), PKB kraju jest o 40% wyższy niż byłby, gdyby Polska nie była członkiem UE.

Według szacunków Credit Agricole Bank Polska, w 2033 roku PKB Polski na mieszkańca w przeliczeniu na parytet siły nabywczej osiągnie 99,6% średniej UE.

READ  IBM przejmuje Waeg, partnera Salesforce, w celu uzupełnienia umowy 7Summits

W 2004 r. wynosił on zaledwie 51,5% i był trzecim najniższym wynikiem w UE.(Aleksandra Krzysztoszek | Euractiv.pl)

Przeczytaj więcej z Euractiv

Zapisz się już teraz do naszego biuletynu „Odszyfrowane wybory do UE”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *