Connect with us

Gospodarka

Rumunia wyda 410 milionów dolarów na izraelsko-brytyjskie drony Watchkeeper

Published

on

Rumunia wyda 410 milionów dolarów na izraelsko-brytyjskie drony Watchkeeper

WARSZAWA, Polska – Rumuńska państwowa firma zbrojeniowa Romtehnica, reprezentująca ministerstwo obrony narodowej kraju, podpisała umowę ramową z izraelską firmą Elbit Systems na zakup do siedmiu dronów Watchkeeper X.

Transakcja, warta do 1,89 miliarda lei (410 milionów dolarów) przed VAT, pojawia się, gdy liczni sojusznicy z Europy Wschodniej przyspieszają zakupy bezzałogowych statków powietrznych w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W ramach umowy rumuńscy gracze z przemysłu obronnego mają zabezpieczyć krajową produkcję i możliwości serwisowe dronów taktycznych – poinformowało ministerstwo w oświadczeniu. Umowa obowiązuje przez pięć lat.

„Począwszy od trzeciego systemu Watchkeeper X, sąsiednie systemy elektryczne i mechaniczne będą produkowane w Rumunii przez podmioty gospodarcze zaangażowane w narodowy przemysł obronny” – czytamy w oświadczeniu. „Kompleksowe czynności konserwacyjne w całym cyklu życia systemów Watchkeeper X są wykonywane przez krajowe podmioty gospodarcze, aby uniknąć świadczenia tych usług przez firmy zagraniczne w czasach kryzysu lub wojny”.

Watchkeeper opiera się na dronie Elbit Hermes 450. UAV jest produkowany przez U-TacS, spółkę joint venture należącą w 51 procentach do Elbit Systems i Thales UK w pozostałych 49 procentach.

Inwestycje Rumunii wpisują się w regionalny trend. W październiku ubiegłego roku Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę na dzierżawę kilku dronów MQ-9A Reaper od amerykańskiego producenta General Atomics. Ruch przyszedł, podobnie jak ministerstwo przygotować zakup bezzałogowego statku powietrznego.

Na Litwie rząd przeznaczył dodatkowe środki na zakup dronów Switchblade ze Stanów Zjednoczonych, a umowa ma zostać podpisana do końca 2022 r., jak poinformował litewski minister obrony Arvydas Anušauskas.

Inni sojusznicy ze wschodniej flanki, którzy są w trakcie pozyskiwania dronów dla swoich sił zbrojnych, to Czechy i Mołdawia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *