Connect with us

Świat

Rosja nie wyklucza operacji militarnych na Kubie i Wenezueli

Published

on

Wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow powiedział, że nie może „ani potwierdzić, ani wykluczyć” możliwości wysyłania przez Rosję zasobów wojskowych do Ameryki Łacińskiej, chyba że USA i ich sojusznicy ograniczą działania wojskowe na progu Rosji.

„Wszystko zależy od działań naszych amerykańskich kolegów” – powiedział minister w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji RTVI, odnosząc się do ostrzeżenia prezydenta Rosji Władimira Putina, że ​​Moskwa może podjąć nieokreślone „środki wojskowo-techniczne”, jeśli USA i jego sojusznicy nie zważają na jego żądania.

Riabkow przewodniczył w poniedziałek rosyjskiej delegacji w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi. Negocjacje w Genewie i związane z nimi spotkanie NATO-Rosja w Brukseli były odpowiedzią na znaczny wzrost rosyjskich wojsk w pobliżu Ukrainy, co do którego Zachód obawia się, że może oznaczać początek inwazji.

Rosja, która w 2014 roku zaanektowała ukraiński półwysep Krym, zaprzecza planowaniu ataków na sąsiedni kraj. Kreml odpowiedział na tę propozycję, oskarżając NATO o zagrażanie jego terytorium i domagając się, aby sojusz wojskowy nigdy nie przyjmował Ukrainy ani innych państw byłego ZSRR jako nowych członków.

Waszyngton i jego sojusznicy zdecydowanie sprzeciwili się w tym tygodniu prośbie, ponieważ delegacje NATO i Rosji zgodziły się pozostawić otwarte drzwi do dalszych rozmów na temat kontroli zbrojeń i innych kwestii mających na celu zmniejszenie potencjału działań wojennych.

Wysoki rangą urzędnik rządowy Bidena zasugerował w czwartek, że zeznania Riabkowa w sprawie Kuby i Wenezueli nie zmieniły kalkulacji Waszyngtonu.

„Nie odpowiemy na krzyki. Gdyby Rosja rzeczywiście zmierzała w tym kierunku, na pewno sobie z tym poradzimy ”- powiedział urzędnik pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić trwające negocjacje.

READ  Mieszkańcy twierdzą, że w atakach w północno-zachodniej Nigerii zginęło około 200 osób

Riabkow w zeszłym miesiącu porównał obecne napięcia wokół Ukrainy z kryzysem kubańskim z 1962 r. – kiedy Związek Radziecki rozmieścił rakiety na Kubie, a Stany Zjednoczone nałożyły na wyspę blokadę morską.

Kryzys ten zakończył się po tym, jak prezydent USA John F. Kennedy i sowiecki przywódca Nikita Chruszczow zgodzili się, że Moskwa wycofa swoje rakiety w zamian za obietnicę Waszyngtonu, że nie dokona inwazji na Kubę i wycofanie amerykańskich rakiet z Turcji.

Putin, który próbuje ukrócić zachodnie działania wojskowe w Europie Wschodniej, argumentował, że NATO mogłoby wykorzystać terytorium Ukrainy do rozmieszczenia pocisków, które mogłyby dotrzeć do Moskwy w ciągu zaledwie pięciu minut. Ostrzegł, że Rosja może osiągnąć podobną zdolność, umieszczając okręty wojenne na wodach neutralnych z najnowszymi hipersonicznymi pociskami manewrującymi z cyrkonu.

Wkrótce po swoich pierwszych wyborach w 2000 r. Putin nakazał zamknięcie założonego przez Związek Radziecki ośrodka nadzoru wojskowego na Kubie w celu poprawy stosunków z Waszyngtonem. W ostatnich latach Moskwa zintensyfikowała kontakty z Kubą, ponieważ nasiliły się napięcia z USA i ich sojusznikami.

W grudniu 2018 r. pod naciskiem Zachodu Rosja na krótko wysłała do Wenezueli dwa bombowce Tu-160 zdolne do przenoszenia broni jądrowej, aby wesprzeć prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro.

Riabkow powiedział, że odmowa USA i ich sojuszników wzięcia pod uwagę ważnego rosyjskiego żądania gwarancji przeciwko ekspansji sojuszu na Ukrainę i inne kraje byłego Związku Radzieckiego utrudniła dyskusję na temat kroków budowania zaufania, o których mówi Waszyngton.

„Stany Zjednoczone chcą prowadzić dialog na temat niektórych elementów sytuacji bezpieczeństwa… aby złagodzić napięcia, a następnie kontynuować proces geopolitycznego i militarnego rozwoju nowych obszarów zbliżających się do Moskwy” – powiedział. „Nie mamy gdzie się wycofać”

Riabkow określił operacje i ćwiczenia wojskowe USA i NATO w sąsiedztwie terytorium Rosji jako skrajnie destabilizujące. Powiedział, że amerykańskie bombowce strategiczne zdolne do broni jądrowej przeleciały zaledwie 15 kilometrów (9 mil) od granicy z Rosją.

READ  Ludzkie szczątki znalezione w nadkolach amerykańskich samolotów wojskowych, które opuściły Afganistan

„Jesteśmy stale narażeni na prowokacyjną presję wojskową, aby przetestować naszą siłę”, powiedział, dodając, że zastanawiał się, jak zareagowaliby Amerykanie, „gdyby nasze bombowce znajdowały się w promieniu 15 kilometrów od niektórych baz USA na wschodnim wybrzeżu lub latały na zachodnim wybrzeżu”.

Dyplomacja na wysokim szczeblu miała miejsce w tym tygodniu, kiedy około 100 000 rosyjskich żołnierzy z czołgami i inną ciężką bronią zebrało się w pobliżu wschodniej granicy Ukrainy. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odrzucił w czwartek żądania Zachodu o wycofanie wojsk z obszarów w pobliżu Ukrainy.

„NATO z trudem może nam powiedzieć, gdzie przemieścić nasze siły na terytorium Rosji” – powiedział.

Pieskow powiedział, że rozmowy z tego tygodnia ujawniły „pewne pozytywne elementy i niuanse”, ale opisał je jako ogólnie nieudane.

„Rozmowy zostały zainicjowane, aby uzyskać konkretne odpowiedzi na konkretne kluczowe pytania, które zostały postawione, i nadal istniały spory dotyczące tych kluczowych pytań, co jest złe” – powiedział Pieskow podczas telekonferencji z dziennikarzami.

Ostrzegł przed całkowitym zerwaniem stosunków amerykańsko-rosyjskich w przypadku przyjęcia proponowanych sankcji wobec Putina i innych wysokich rangą przywódców cywilnych i wojskowych. Działania proponowane przez senackich demokratów byłyby również wymierzone w czołowe rosyjskie instytucje finansowe w przypadku wysłania przez Moskwę wojsk na Ukrainę.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow również potępił proponowane sankcje jako wyraz „amerykańskiej arogancji”, dodając, że Moskwa oczekuje w przyszłym tygodniu pisemnej odpowiedzi na jej żądania ze strony USA i NATO w celu rozważenia dalszych kroków.

Na spotkaniu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Wiedniu w czwartek ponownie pojawiły się napięcia wokół żądań Ukrainy i Rosji wobec Zachodu.

Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau, który objął urząd Przewodniczącego OBWE, w swoim przemówieniu inauguracyjnym stwierdził, że „niebezpieczeństwo wojny na obszarze OBWE jest dziś większe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat”. ”.

READ  Oczyszczanie rzek w Indonezji skutkuje utonięciem 11 uczniów i uratowaniem 10 uczniów

Napięcia wokół Ukrainy znalazły się również wysoko na agendzie spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w Brześciu we Francji. Duński minister spraw zagranicznych Jeppe Kofod powiedział, że „ważne jest, aby Putin zrozumiał, że militarne groźby, gra, w którą gra, sposób, w jaki próbuje nas sprowadzić z powrotem do najciemniejszych dni zimnej wojny, są całkowicie nie do zaakceptowania”.

Szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell zapewnił, że „każda dalsza agresja na Ukrainę będzie miała ogromne konsekwencje i wysokie koszty dla Rosji”. Borrell powiedział, że blok 27 państw zapewnia armii ukraińskiej 31 mln euro (35,5 mln dolarów) na wsparcie logistyczne i przygotowuje się do wysłania misji mającej pomóc temu krajowi w walce z cyberatakami.

Rosja podbiła Półwysep Krymski po upadku przyjaznego Moskwie przywódcy Ukrainy, a w 2014 r. wsparła również separatystyczne powstanie we wschodniej Ukrainie. W ciągu prawie ośmiu lat walk między wspieranymi przez Rosję rebeliantami a ukraińskimi siłami zbrojnymi zginęło ponad 14 000 osób.

Zapytany, czy obawia się możliwej konfrontacji, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział: „Bezwzględnie ważne jest, aby prowadzony dialog znalazł sposób na deeskalacji napięć… katastrofę dla Europy i świata”.

Komentując możliwość wysłania przez Rosję swoich zasobów wojskowych na Kubę i Wenezuelę, Guterres skomentował: „W niedawnej przeszłości zaobserwowaliśmy eskalację retoryki. Musimy zapewnić, że stworzymy warunki dla pokoju i stabilności w Europie.”

———

Emily Schultheis zgłosiła się z Wiednia. Współtwórcami tego raportu są Lorne Cook z Brukseli, Edith M. Lederer z ONZ i Colleen Long z Waszyngtonu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *