Connect with us

Świat

Nigeria znosi zakaz Twittera na Twittersmash

Published

on

DAKAR, Senegal – W czwartek rząd Nigerii przywrócił dostęp do Twittera w tym kraju siedmiomiesięczny zakaz Zostało to nałożone po tym, jak portal społecznościowy usunął post prezydenta Nigerii grożący przemocą wobec grup secesjonistycznych.

Rząd zablokował dostęp do strony w czerwcu, ale w środę zmienił kurs po tym, jak Twitter zgodził się na kilka próśb. Twitter utworzy biuro w kraju, będzie płacić tam podatki, wyznaczy przedstawiciela i „będzie działać z pełnym poszanowaniem nigeryjskiego prawa oraz kultury i historii narodowej” – powiedział urzędnik państwowy.

Odkąd zakaz wszedł w życie, Nigeryjczycy mogą uzyskać dostęp do usługi tylko za pośrednictwem wirtualnej sieci prywatnej. Usunięcie przez Twitter posta prezydenta Muhammadu Buhariego było powszechnie postrzegane jako przyczyna zawieszenia witryny, ale urzędnik państwowy Kashifu Inuwa Abdullahi powiedział w środę, że było tak, ponieważ był używany „do celów wywrotowych i działalności przestępczej”. ”

W usuniętym teraz tweecie skierowanym do „tych, którzy źle się zachowują”, Buhari powiedział, że rząd potraktuje ich „w języku, który rozumieją”. Niektórzy zinterpretowali to jako groźbę ludobójstwa.

W ostatnich latach nigeryjska legislatura przedstawiła kilka ustaw, które, jeśli zostaną uchwalone, uregulują media społecznościowe i będą argumentować za nimi ze względu na bezpieczeństwo lub jedność narodową. Grupy zajmujące się prawami twierdzą, że te działania – z których żadna nie została zatwierdzona – mogły: Naruszać międzynarodowe prawa chroniące wolność słowa.

Grupa praw człowieka Amnesty International powiedział w środę wieczorem zakaz Twittera był „nielegalny” i określał go jako atak na podstawowe wolności Nigeryjczyków, w tym wolność wypowiedzi.

Kilka organizacji złożyło pozwy przeciwko rządowi i firmom telekomunikacyjnym, które egzekwowały zakaz.

W jednym ćwierkaćTwitter powiedział, że jest „zadowolony”, że jego usługa została przywrócona.

„Naszą misją w Nigerii i na całym świecie jest służenie rozmowom publicznym” – czytamy w poście. „Jesteśmy głęboko zaangażowani w Nigerię, gdzie ludzie używają Twittera do handlu, zaangażowania w kulturę i uczestnictwa obywateli”.

READ  Konflikt w Donbasie. Ukraina: Separatyści złamali zawieszenie broni

Twitter nigdzie nie zbliża się do najpopularniejszej platformy mediów społecznościowych w Nigerii – tak jest Szacuje się, że trzy miliony użytkowników tam i plasuje się za WhatsApp, Facebookiem i Instagramem.

Niemniej jednak ma spory wpływ w kraju, jest często wykorzystywany przez tamtejsze elity, a w 2020 roku został wykorzystany do organizowania Największe powstanie przeciwko rządowi od pokolenia, wyreżyserowany przez młodych ludzi przeciwko brutalności policji.

Zakaz mógł kosztować gospodarkę Nigerii ponad 1,4 miliarda dolarów, więc narzędzie Opracowany przez organizację monitorującą NetBlocks w celu obliczenia wpływu ekonomicznego zakłóceń w Internecie, przerw w przesyłaniu danych mobilnych lub ograniczeń aplikacji. Wielu Nigeryjczyków, którzy używali Twittera do promowania swoich firm, straciło dochody.

Poza konsekwencjami ekonomicznymi, pojawiły się również głębokie konsekwencje społeczne, powiedział Yemi Adamolekun, dyrektor wykonawczy Enough is Enough Nigeria, organizacji zaangażowanej w dobre rządy i odpowiedzialność publiczną.

Nigeryjskie Centrum Kontroli Chorób używało Twittera do rozpowszechniania informacji o rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Był to centralny punkt dla Nigeryjczyków poszukujących informacji na temat zgłoszonych przypadków, zgonów i testów. W okresie zakazu organizacja Konto Twitter był nieaktywny. Ostatni tweet był podziałem przypadków według stanu na 4 czerwca.

Organizacja rozpowszechniała informacje na Facebooku, ale wielu Nigeryjczyków o tym nie wiedziało, mimo że wariant Delta się rozprzestrzenił.

„Wiele osób nie rozumiało w pełni skutków wariantu Delta”, powiedziała pani Adamolekun, „ponieważ nie otrzymali aktualizacji”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.