Connect with us

technologia

Rail Baltica to projekt infrastrukturalny, jakiego potrzebuje każdy kontynent

Published

on

Rządy na całym świecie inwestują w transport publiczny, aby ograniczyć korzystanie z samochodów i stworzyć bardziej ekologiczny świat. A teraz Europa Wschodnia idzie na całość z projektem infrastruktury kolejowej Kolej Bałtycka.

Rail Baltica chce zintegrować kraje bałtyckie z europejską siecią kolejową. Jest to jedna z największych europejskich inwestycji w poprawę mobilności i podróży oraz największy projekt infrastrukturalny w krajach bałtyckich w ciągu ostatnich 100 lat.

Projekt obejmuje pięć krajów Unii Europejskiej — Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię i pośrednio Finlandię. Połączy Helsinki, Tallin, Parnuę, Rygę, Poniewież, Kowno, Wilno i Warszawę.

Ale to coś więcej niż budowa kolei – to platforma łączności, która oferuje ogromny wzrost gospodarczy, transgraniczne innowacje, cyfryzację i możliwości rozwoju dla społeczności.

Rail Baltica łączy kraje, budując brakujące połączenia transgraniczne. W ciągu 10 lat projekt obejmie 870 km linii kolejowych i obejmie budowę siedmiu docelowo stacji pasażerskich i trzech towarowych.