Connect with us

Świat

Przywódcy Finlandii wzywają do członkostwa w NATO „natychmiast”

Published

on

Przywódcy Finlandii wzywają do członkostwa w NATO „natychmiast”

HELSINKI (AP) – Fińscy przywódcy powiedzieli w czwartek, że opowiadają się za szybkim złożeniem wniosku o członkostwo w NATO, torując drogę do historycznego rozszerzenia sojuszu, który mógłby zadać poważny cios Rosji, gdy jej zmagania wojskowe z wojną na Ukrainie zmagają się z.

Oświadczenie prezydenta Sauli Niinisto i premiera Sanny Marin oznacza, że ​​Finlandia na pewno przyłączy się do zachodniego sojuszu wojskowego, chociaż przed rozpoczęciem procesu aplikacyjnego wciąż trzeba podjąć kroki. Oczekuje się, że sąsiednia Szwecja zdecyduje o członkostwie w NATO w nadchodzących dniach.

„Członkostwo w NATO wzmocniłoby bezpieczeństwo Finlandii. Jako członek NATO Finlandia wzmocniłaby cały sojusz obronny” – powiedzieli we wspólnym oświadczeniu Niinisto i Marin.

„Finlandia musi natychmiast wystąpić o członkostwo w NATO” – powiedzieli. „Mamy nadzieję, że krajowe kroki, które wciąż są niezbędne do podjęcia tej decyzji, zostaną podjęte szybko w ciągu najbliższych kilku dni”.

Rosja odpowiedziała na rozwój wydarzeń ostrzeżeniem. Rosyjskie MSZ stwierdziło w oświadczeniu, że wejście Finlandii do NATO „spowoduje poważne szkody w stosunkach rosyjsko-fińskich oraz stabilności i bezpieczeństwie w północnej Europie”.

„Rosja będzie zmuszona do podjęcia środków odwetowych o charakterze wojskowo-technicznym i innym, aby przeciwdziałać pojawiającym się zagrożeniom dla jej bezpieczeństwa narodowego” – powiedział minister.

„Historia określi, dlaczego Finlandia musiała przekształcić swoje terytorium w przedmurze konfliktów zbrojnych z Rosją, tracąc przy tym niezależność w podejmowaniu własnych decyzji” – dodał.

Przed wydaniem oświadczenia ministerstwa rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że decyzja Finlandii nie wpłynie pozytywnie na stabilność i bezpieczeństwo w Europie. Pieskow powiedział, że odpowiedź Rosji będzie zależeć od wysiłków NATO w zakresie rozbudowy infrastruktury bliżej granic Rosji.

Spośród wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej najdłuższą granicę z Rosją ma Finlandia.

Kreml wcześniej ostrzegał przed „militarnymi i politycznymi konsekwencjami”, gdyby Szwecja i Finlandia zdecydowały się przystąpić do NATO. Gdyby próbowali przystąpić do sojuszu, istniałby okres przejściowy od złożenia wniosków do ratyfikacji przez ustawodawców we wszystkich 30 istniejących państwach członkowskich.

Miniatura wideo na YouTube

W należącej do NATO Estonii, która również graniczy z Rosją, premier Kaja Kallas napisała na Twitterze, że „nasi północni sąsiedzi tworzą historię”. Zobowiązała się do wsparcia „szybkiego procesu przystąpienia” Finlandii do NATO.

READ  Yoon z Korei Południowej przygotowuje się do przedłużenia zakazu pracy podczas strajku

Szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde napisała na Twitterze, że oświadczenie Finlandii było „ważnym przesłaniem”.

Ogłoszenie Finlandii pojawiło się dzień po wizycie premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w Finlandii i Szwecji”. do podpisania umowy o współpracy wojskowej.

Wielka Brytania obiecała w środę przyjść z pomocą Szwecji i Finlandii, jeśli oba narody nordyckie zostaną zaatakowane.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Johnsonem w tym tygodniu w Helsinkach, Niinisto powiedział, że Moskwa może winić tylko siebie, jeśli jej 5,5-milionowy naród zostanie członkiem NATO.

„Oni (Rosja) to spowodowali. Spójrz w lustro – powiedział w środę fiński szef państwa.

W czwartek, Niinisto napisał na Twitterze za rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na temat zdecydowanego poparcia Finlandii dla Ukrainy i zamiaru przystąpienia tego kraju do NATO. Niinisto powiedział, że Zełenski „wyraził dla tego pełne poparcie”.

W 2017 r. Szwecja i Finlandia dołączyły do ​​kierowanych przez Wielką Brytanię Połączonych Sił Ekspedycyjnych, które mają być bardziej elastyczne i reaktywne niż większy sojusz NATO. Siły te wykorzystują standardy i doktryny NATO, dzięki czemu mogą działać w połączeniu z Sojuszem, Organizacją Narodów Zjednoczonych lub innymi wielonarodowymi koalicjami.

Siły działają w pełni od 2018 roku i przeprowadziły szereg ćwiczeń zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z NATO.

Agresja Rosji na Ukrainę skłoniła Finlandię i Szwecję do zrewidowania swoich tradycji wojskowego niezaangażowania i myślenie o samodzielnym wstąpieniu do NATO. Opinia publiczna w obu krajach szybko zaczęła skłaniać się ku członkostwu, najpierw w Finlandii, a nieco później w Szwecji, po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego.

Ostatnie badanie opinii publicznej, przeprowadzone przez fińską publiczną telewizję YLE na początku tego tygodnia, wykazało, że 76% Finów opowiada się za przystąpieniem do NATO, co jest dużą zmianą w porównaniu z poprzednimi latami, kiedy tylko 20-30% respondentów chciało takiego wojskowego sojuszu. .

READ  6 sposobów, w jakie ludzie próbowali powstrzymać orki przed niszczeniem łodzi

Kiedy Niinisto i Marin ogłosili swoje oświadczenie w czwartek, fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto, rozmawiając z prawodawcami Unii Europejskiej, powiedział, że nieprzewidywalne zachowanie Rosji było poważnym problemem dla Finlandii. Odniósł się do gotowości Moskwy do prowadzenia „operacji wysokiego ryzyka”, które mogą skutkować wieloma ofiarami, w tym wśród Rosjan.

Gdyby Finlandia została członkiem NATO, byłaby to największa zmiana w polityce obronnej i bezpieczeństwa tego nordyckiego kraju od czasów II wojny światowej, kiedy walczyła ze Związkiem Radzieckim.

Podczas zimnej wojny Finlandia trzymała się z dala od NATO, aby nie prowokować Związku Radzieckiego, wybierając zamiast tego pozostać neutralnym buforem między Wschodem a Zachodem, utrzymując jednocześnie dobre stosunki z Moskwą, a także Stanami Zjednoczonymi.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że sojusz wojskowy przyjmie Finlandię i Szwecję – które mają silne, nowoczesne siły zbrojne – z otwartymi ramionami i oczekuje szybkiego i sprawnego procesu akcesyjnego.

Przedstawiciele NATO twierdzą, że proces akcesyjny nordyckiego duetu może zostać zakończony „w ciągu kilku tygodni”. Najbardziej czasochłonna część procesu – ratyfikacja krajowego protokołu przez obecnych członków NATO – mogła zostać zakończona w czasie krótszym niż około cztery miesiące, jakie zajęły RFN, Turcja i Grecja przystąpienie w latach 50., kiedy to tylko dało 12 członkom ratyfikacji swoich wniosków.

„To nie są normalne czasy” – powiedział w tym tygodniu przedstawiciel NATO, omawiając możliwe prośby ze strony Finlandii i Szwecji. Oficjalny informator poinformował dziennikarzy o procesie akcesyjnym pod warunkiem, że nie zostanie wymieniony, ponieważ oba kraje nie złożyły żadnego wniosku.

___

Lorne Cook z Brukseli i Jan M. Olsen z Kopenhagi w Danii przyczynili się do powstania tego raportu.

___

Śledź relację AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *